Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
25112

Müziğin insanlar üzerinde bıraktığı bir psikolojik etkinin olduğu uzun yıllardır anlatılmakta, hatta bu etkinin diğer canlı türleri üzerinde de olduğunu kanıtlamak amaçlı onlarca bilimsel araştırma yapılmaktadır. Biz de bu yazımızda, müziğin insan sağlığı üzerinde nasıl bir etkisi olduğundan bahsetmek istedik.

Müziğin canlıların üzerinde bıraktığı etkinin ışığında kimi zaman psikolojik hastalıklar bu şekilde tedavi edilmiştir. Aynı zamanda hayvanlardan daha iyi verim almak için de kullanılmıştır. Müziğin insan üstündeki bu olumlu etkisi tarih boyunca merak konusu olmuştur. İslam bilgini ve filozof İbn-i Sina, Farabi’den musikiyi öğrenerek tıp mesleğinde tedavi amaçlı kullandığını şu sözlerle ifade etmiş: “Tedavinin en iyi yollarından, en etkililerinden biri hastanın akli ve ruhi güçlerini artırmak, ona hastalıkla daha iyi mücadele etmek için cesaret vermek, hastanın çevresini sevimli, hoşa gider hale getirmek, ona en iyi musikiyi dinletmek ve onu sevdiği insanlarla bir araya getirmektir”.

Aynı zamanda Osmanlı döneminde kurulan hastanelerde müzik, akıl hastalıklarını tedavi amaçlı kullanılmıştır. Nureddin Hastanesi, Edirne Darüşşifası ve Gevher Nesibe Şifahanesi, müziğin tedavi amaçlı kullanıldığı hastaneler olarak literatüre geçmiştir.

Büyük İslam alimlerinden Farabi, hangi makamın insana ne hissettireceğine ve hangi hastalıklara iyi geleceğine dair bir araştırma bile yapmıştır. Bu araştırmaların ışığında günümüzde hangi milletlerin ve ırkların hangi makamlardan zevk aldıkları, günün hangi saatinde bu makamları duyarlarsa daha çok haz alacakları bile saptanmıştır.

Farabi’nin araştırmalarından birkaç örnek vermek gerekirse, bu makamların hangi etkiyi bırakacağı şu şekilde belirtilmiş;

Rast makamı: İnsana huzur verir.

Kuçek makamı: İnsana hüzün verir.

Neva makamı: İnsana ferahlık verir.

Uşşak makamı: İnsana gülme hissi verir.

Buselik makamı: İnsana kuvvet verir.

Günümüze doğru gelindiğinde araştırmaların derinliği artmış ve müzik türlerinin insan üzerinde bıraktığı etki hakkında deneyler yapılmıştır. 1981 yılında yapılan bir araştırmada deneklere caz, rock, dini, klasik müzik ve fon müziğinden oluşan şarkılar, gruplara ayırtılarak her gruba ayrı müzik türü olacak şekilde dinlettirilmiştir. Araştırma sonucunda, farklı müzik dinlettirilen deneklerin stres düzeylerinde aynı oranda azalmanın olduğu, tüm müzik türlerinin aynı psikoterapik etkiye sahip olduğu saptanmıştır.

Fiziksel rahatsızlıkların tedavisi amacıyla yapılan araştırmalarda ise hastaların müzik sayesinde kaygılarının azaltılması amaçlanmıştır. Çalışmalar sonucunda klasik müzik ve kuş sesleri dinletilince sakinleşecekleri saptanan hastalar, terapilerin sonunda olumlu tepki vermişlerdir ve kaygılarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Diğer açıdan bakacak olursak, elbette bu yöntemler ancak dozunda ve doğru uygulandığı zaman olumlu sonuçlar doğurabilir. Yapılan diğer araştırmalarda, rock, heavy metal ve arabesk gibi müzik türlerinin özellikle gençleri daha saldırgan hale getirdiği saptanmıştır. Hatta rock ve heavy metal türlerini dinleyen gençlerin, arabesk müzik türünü dinleyen diğerlerine göre çok daha mantıksız bir saldırganlık gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Bu bilgiler ışığında aslında şöyle diyebiliriz; müzik, insan üzerinde olumlu ve olumsuz etkiler yaratabilir. Olumlu etkileri fiziksel ve ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanarak insanları rahatlatabilir ve onlara yardımcı olabiliriz. Bunu da insanda olumlu etkiler bırakan müziklerin insanlara daha çok yayılmasını sağlayarak yapabiliriz ve belki de kendi kendimize bile sorunlarımızı çözebiliriz.

Tabii ki sizi de düşündük ve bu yazıyı okuduktan sonra sizi sakinleştirecek ve güzel şeyler düşünmenizi sağlayacak bir liste hazırladık. Keyifli dinlemeler!

  1. Mbo Mentho – Sea Minst
  2. Johannes Börnlöf – Nocturnal Waltz
  3. Milo Stavos – A New Day
  4. Iron & Wine – Call It Dreaming
  5. Kaleo – All The Pretty Girls
  6. Phoria – Melatonin
  7. Vance Joy – Like Gold
  8. Jose Gonzalez – Stay Alive
  9. Isbells – Dreamer
  10. George Ezra – Budapest

Kaynak 1: Müziğin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Kaynak 2: Fahri Sezer, Öfke ve Psikolojik Belirtiler Üzerine Müziğin Etkisi, Uluslararası İnsan Bilimleri Dergisi.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
25112

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here