Çoğu sanatçı gördüklerini boyayarak geçimini sağlıyor, ama durum Melissa McCracken için biraz farklı, herkes gördüklerini boyarken Melisa duyduğunu boyuyor. Yirmi yedi yaşındaki yetenekli ressam McCracken sinestezik sanatçısıdır. Peki sinestezik sanatçı nedir?

Sinestezi birleşik duyu anlamına gelen Yunanca kökenli bir kelimedir. Sinesteziyi tanım olarak bir duyunun başka bir duyuyu algılaması şeklinde açıklayabiliriz. Sinestezi her insanı farklı etkiler. Bazı sinestezik hastalarda beyin duyduğu sesleri zihinde görsele çevirirken, bazılarında gördüğü şeyleri seslere dönüştürerek algılanmasını sağlar. Sadece bunlarla sınırlı değil; şekillerin koklandığı, notaların tadıldığı ve renklerin duyulduğu bir mekanizmadan söz edebiliriz. Melissa da ilk durumdaki gibi duyduğu sesleri ve dinlediği müzikleri birer tabloya dönüştürüyor.

Steve Wonder – Superstititon

McCracken, yukarıdaki tabloyu  Stevie Wonder’ın ünlü şarkısı Superstition’ı dinlerken boyamıştır. Şarkının dinamikliğini ve etkileyiciliğini renkleriyle ifade etmiştir.

Belirli bir yaşa kadar herkesin kendisi gibi sesleri renklerle gördüğünü düşünen Melissa, bir röportajda bu konu hakkında başından geçen şu hikayeyi anlatmıştır, “Eskiden sinestezinin herkes için normal olduğunu düşünürdüm, bu yüzden kimseye soru sormak aklıma gelmedi. Bu bir kahve dükkanında kahvenin kokusunu alıyor musun diye sormak gibi olurdu. 16 yaşımda bu durumun normal olmadığını telefonuma bir zil sesi seçerken öğrendim. Kullandığım telefon maviydi ve arkadaşlarımdan birine zil sesini turuncu seçeceğimi çünkü mavi ve turuncunun tamamlayıcı renkler olarak güzel durduğunu söyledim. Gerçekten kafası karışmış görünen arkadaşımın bir sorunu olduğunu düşündüm, ta ki lisede gördüğüm bir psikoloji dersinde durumumu anlayana kadar.

Radiohead – Lucky

Ne zaman bir tablo yapmaya başlasa müziği dikkatlice dinleyen Melissa önce ne tür renkler kullanmak istediğini belirliyor. Her dinlediği şarkıya göre renkler değişse bile Melissa için pop müzik genellikle pembe, mor gibi parlak renkleri ifade ederken, caz müziği mavi, altın, beyaz gibi renklerin ifade ettiğini söylemiştir. Country müziği ise sıkıcı kahverengi tonlarında gören Melissa, en hoş renklerin caz müzikte barındığını söylemiştir.

Etta James – At Last

Etta James’in At Last şarkısını dinlerken Melissa şarkının ilk sözlerindeki “At Last… “in onda aydınlık ama bir o kadar yumuşak bir rengi çağrıştırdığını söylemiştir. Yukarıdaki resimde de Melissa’nın daha önce bahsettiği gibi bu muazzam caz parçasında mavi renk oldukça baskındır.

David Bowie- Life in Mars

Enstrüman çalma konusunda pek başarılı olmayan Melissa, müziği yine de hayatının önemli bir parçası olarak kullanmaya devam etmektedir. Kendi hikayesini anlatmasını dinlemek için yaptığı TED konuşmalarını dinleyebilir, ya da Melissa’nın yaptığı diğer resimleri görmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça:1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here