Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2506

Tüm sanat dalları gibi müziğin de amacı insana; duyguları ve en önemlisi insanı yansıtmaktır. Okuduğumuz bir kitapta altını çizdiğimiz cümleler ya da gün batımında yakaladığımız bir bulut fotoğrafı gibi müziğin içinde de kendimizden bir şeylere rastlarız. Aslında bu da müziğin psikolojisiyle alakasını  açıklıyor.

Üzgün hissettiğimiz anda arkada çalan şarkı bizi mutlu edebilir, ya da mutluyken bizi hüzünlendirebilir. Ruh halimizi kolayca etkiler.Peki ama müziğin,insan üzerinde nasıl bu denli etkisi olabilir?

Müzik dinlerken beyne giden oksijen ve kan miktarının arttığını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre depresyondaki insanlar, müzik dinleyerek kendilerini daha iyi hissediyor. Yani müzik psikolojik hastalıklara iyi gelebiliyor.

Beynimizin sağ ve sol lobunu dengeliyor. Beynin sol kısmı mantıksal, sağ kısmı ise sezgisel çalışır. İki tarafın da uyum içinde olduğunu düşünsenize…

Yapıp yapmamakta karar veremediğiniz o şeye, bir şarkı açıp karar verebilirsiniz artık. Olay sadece bundan ibaret de  değil. Sinirlendiğinizde, öfkeden bir şeyleri parçalamak istediğinizde sıkılmadan dinlediğiniz o şarkı sizi sakinleştirip kas gerilmenizi azaltır, kendinizi ifade etmenize yardımcı olur. Çünkü fiziksel dünyanızı daha iyi algılamanızı sağlar. Yani müziğin insan psikolojisini etkilediği bir hayli ortada.

Karşılıklı olarak, psikolojinin de müziği epeyce etkilediğini söyleyebiliriz. Müzik ile ilgilenen insanların, müzik-ritmik zekaları daha gelişmiştir. Bu tür insanlar, başarılı bir besteci, müzisyen veya şarkıcı olabilirler. Çevredeki sesleri kolayca algılayabilirler. Bizim aylarca kursa gidip çalmayı bir türlü beceremediğimiz bir enstrümanını onlar kursa bile gitmeden kolayca çalabilirler. Öğrenmek istedikleri bir şeyi müzik eşliğinde ya da ritim tutarak öğrenebilirler.

Friedrich Nietzsche’nin de dediği gibi “Müziksiz hayat bir hata olurdu.

Yeni müzik listeleri oluşturmayı, sizi anlatan şarkılar keşfetmeyi, o çok çalmak istediğiniz enstrümanı çalmayı es geçmeyin!

Sonuç olarak sayın okurlarımız, ”Müzik, doğruca ruha seslenir, ruh da kendisini ancak müzik yardımıyla en iyi şekilde anlatabilir.” – Goethe

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2506

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here