Dönemin en güçlü seslerinden ve severek dinlediğimiz pek çok şarkının söz yazarı olan gizemli sarışın Sia, 18 Aralık 1975, Avustralya doğumludur. Aslında sadece bir şarkı yazarı olarak tanınmak istese ve şöhretten hoşlanmadığını dile getirse de Sia günümüzde herkesin çalışmak için can attığı popüler isimlerden.

Küçüklüğünden Beri Sanatla İç İçe

Müzisyen bir baba ve sanat öğretmeni bir annenin çocuğu olan Sia, o zamandan beri sanatın içinde ve sanatla büyüdü. Kendisinin bunu kesin olarak dile getirmemesi yanında babasının psikolojik rahatsızlıkları olduğu düşünülen Sia, babasının iki farklı karakteri arasında büyüdüğünü ve bundan etkilendiğini söylüyor. Sia, bir röportajda bu konuyla ilgili ”Onu eğlendirici buluyorum. Büyüdüğümde iki benzersiz şahsiyeti vardı. Birine Phil deniyordu ve bir tanesine Stan deniyordu. Phil, şimdiye kadar ki en iyi baba gibiydi. Eğlenceli, çok anlamlıydı ve ilgi çekiciydi. Konu Stan’e geldiğinde ise bazı şeyler korkunçtu.” diyor.

Müziğe 17 Yaşında Adım Attı

Müzik kariyerine 17 yaşındayken lisede kurduğu caz-funk grubu Crisp ile adım attı. Crisp’in iki albümünün ardından 1997’de gruptan ayrıldı ve aynı yıl OnlySee adlı ilk solo albümünü yayınladı. Londra’ya yerleştikten sonra 2001’de ikinci albümü Healing Is Difficult’u piyasaya çıkardı.”Taken for Granted” adlı single’ı ile İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başardı.

Üçüncü Albümü ve New York’a Taşınması

Sia’nın, 2005 yılında ABD’de tanınmasını sağlayacak olan şey New York’a taşınması oldu. Londra’da olduğu sürede grup Zero 7 ile çalışan ve albümler yapan Sia, aynı zamanda solo kariyerini de inşa ediyordu. “Don’t Bring Me Down”, “Breathe Me”, “Where I Belong” ve “Numb” şarkılarının olduğu üçüncü albümü “Colour the Small One”, ona başarıyı getiren albüm oldu.

Şöhreti “Breath Me” ile Yakaladı

Yavaş yavaş Amerika’da dizilerin soundtrack’larında kullanılan şarkıları sonucunda adı duyulmaya başlanan Sia’nın 3. albümü hak ettiği değeri “Six Feet Under” dizisinin final bölümünde çalan “Breath Me” şarkısının patlamasıyla elde etti.

Ünlü İsimlere Şarkı Yazarlığı

Bir röportajda “Şu anda popüler olan birçok şarkının sözlerini sen yazdın. Muhteşem bir sesin olmasına rağmen yazdığın şarkıları  başkalarına vermek aslında dikkat çekmemek için yaptığın bir şey mi?” sorusuna, “Aslında hayır, çünkü her yazdığım şarkının ruhu bana uymayabilir. Şarkıları yazıyorum ve sonra düşünüyorum bu çok güzel bir pop şarkı ama başka şarkıcıların seslerinde duymalıyım, bu bana göre değil de Beyonce’a göre, bu ise Rihanna’ya gibi…” diye cevap veren Sia’nın imzasının bulunduğu bazı şarkılar şu şekilde;

  • Jessie J – Flashlight
  • Beyoncé – Pretty Hurts
  • Britney Spears – Perfume
  • Carly Rae Jepsen – Boy Problems
  • Rihanna – Diamonds

Vokalleri ve “Chandelier”

2011’de Flo Rida’nın “Wild Ones”, David Guetta’nın “Titanium” şarkılarında bu kez vokalleriyle yer aldı. Bu iki şarkıyla Amerikan Billboard Hot 100 listelerinde ilk ona girmeyi başardı. Ve hatta “Wild Ones”, 2013 Grammy Ödülleri’nde En İyi Rap/Sung İş Birliği dalında Grammy’ye aday gösterildi. Aslında bu adımlarla müzik dünyasındakini yerini sağlamlaştırmaya başladı.

2014 yılında çıkardığı ”Chandelier” şarkısı ile 2014’e damgasını vurdu. Şarkı, Youtube’da 1 Milyarın üzerinde tık aldı. Klipte oynayan dansçı Maddie Ziegler de uzun süre konuşuldu ve klipteki performansı çok beğenildi. Ve ”Chandelier” şarkısı, Sia’nın kariyerindeki en iyi şarkısı olarak herkesin hafızasına kazındı.

Ayrıca Sia, 13 yaşındaki Maddie Ziegler’ı kız kardeşi gibi sevdiğini söylüyor. Maddie’yi ödül törenlerinde dahi yanından ayırmıyor.

Utangaç ve Şöhreti Sevmiyor

2011’den sonra Elastic Heart, Cheap Thrills, The Greatest ve Never Give Up gibi çıkardığı neredeyse her şarkıda gündeme oturan Sia, insanların ona yazdığı yorumları okumaktan kaçındığını söylüyor ve kötü yorumların kendi hevesini kıracağını düşünüyor. Elinde bu tarz imkanlar varken yüzünü bile göstermekten kaçınan utangaç şarkıcıya göre şöhret adeta bir hastalık.

Bir koltuğa ikiden de fazla karpuz sığdıran; şarkıcı, söz yazarı, müzik videosu yönetmeni, film ve dizi müziği bestecisi, söylediği şarkılara duygularını yansıtan Sia’ya attığı her adımda hayran olmamak elde değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here