Müzik, insanın kendisini yansıtmanın en doğru yollarından biridir. Her gün, müziğe kendi tarzıyla yaklaşan sanatçıların farklı işlerine tanık oluyoruz. Bazılarını kendimize çok yakın buluyor ve beğeniyoruz, bazılarına ise ısınamıyoruz. Yine de birbirinden özgün işler piyasada yer almaya devam ederken, müziğe farklı dokunuşuyla renk katan Grimes da gözden kaçmıyor.

17 Mart 1988 doğumlu Claire Elise Boucher, sahne adıyla Grimes, Kanadalı müzisyen ve illüstratördür. Vancouver’da doğup büyüyen sanatçı daha çok müziğiyle ve özgün video klipleriyle ön planda olsa da çizimleriyle de oldukça dikkat çekiyor.

Müzik ve görsel sanat alanında kendi kendini yetiştiren Grimes 2000’lerin sonunda bağımsız olarak müziklerini yayınlamaya başladı, 2010 yılında Arbutus Records’tan çıkan albümleri, Geidi Primes ve Halfaxa’yı piyasaya sürdü. Ardından üçüncü stüdyo albümü Visions‘ın 2012’de piyasaya sürülmesiyle popülaritesini artırmaya başladı.

“Genesis” ve “Oblivion” teklilerinin yayınlanmasının ardından Yılın Elektronik Müzik Albümü Juno Ödülü‘nü aldı. Popun karanlık tarafına tanık olduğumuz dördüncü stüdyo albümü Art Angels (2015) bolca övgü aldı ve çeşitli yayınlar tarafından yılın en iyi albümü seçildi. Müziği; dream pop, R&B, elektronik müzik ve hip hop dahil olmak üzere çeşitli stilleri içeren sanatçı, son albümünden sonra günümüze kadar tekliler çıkarmaya devam ederken kısa süre önce “Violence” parçasıyla karşımıza çıktı.

Albüm görsellerinden tutun müzik videolarına kadar her şeyi kendi yapan sanatçı, müziğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Bu bakış açısını albüm kapaklarında ve video kliplerinde de rahatlıkla görebildiğimiz Grimes, Charles Burns ve Daniel Clowes gibi sanatçılardan ve anime, manga gibi unsurlardan etkileniyor. Grimes, tişörtleri, albümleri ve şov posterleri gibi çalışmalarını da sergiliyor.

İllüstrasyonları Guggenheim Bilbao Müzesi de dahil olmak üzere galeri gösterilerinde yer alan sanatçı, Image Comics ‘The Wicked + The Divine için alternatif bir tasarım yarattı ve 2013 yılında Saint Laurent için bir tişört koleksiyonu bile tasarladı. O yıl ayrıca, Kanada’daki Aborjin kadınlarına karşı şiddet bilincini artırmak için Kanada Yerli Kadınlar Birliği‘nin kampanyasına fayda sağlamak amacıyla NYC’deki Görsel İşitsel Sanatlar (AVA) Galerisi‘nde iki günlük bir etkinlik yaptı.

Son teklisi Violence ile daha farklı bir yola girdiğini belirten Grimes, genelde albümün yapımcılık kısmıyla uğraşırken bu sefer şarkı söylemeye odaklandığını şu sözleriyle belirtiyor: “İlk kez kendimi gerçekten bir şarkıcı olarak görüyorum, bu daha önce hiç yapmadığım bir şeydi ve aslında sadece şarkı söylemek gerçekten iyi hissettiriyor.”

Kendini kısıtlamadan benliğini rahatça ortaya koyan Grimes, çok yönlü kişiliği ve sıra dışı tavırlarıyla müziğe farklılık katmaya devam edeceğe benziyor. Söz konusu Grimes olunca ileride ne tür işlerle karşımıza çıkacağını asla kestiremesek de işlerini merakla bekliyor olacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here