Film izlemek insanın modunu değiştirebilen yegane etkinliklerden. Sıkıldığınız, hayatın kötü yönlerinin daha ağır bastığı veya yalnız hissettiğiniz anlarda film izleyerek enerjinizi yükseltebilirsiniz. Özellikle bazı filmler hayatı yaşamaya değer kılan duyguları hissettirip, bardağın dolu tarafını görmenizi sağlıyor. İzlerken mutlu olacağınız beş kaliteli filmi sizin için derledik, keyifli seyirler.

 1) Ruby Sparks (2012)

Jonathan Dayton ve Valerie Faris tarafından yönetilen bu naif filmde, ilk kitabıyla büyük bir başarı kazanan Calvin’in tam da ilhamını kaybettiği bir dönemde başına gelenler anlatılıyor. Özel hayatında da yalnızlık içinde olduğu bu dönemde Calvin hayallerindeki gibi bir kadını cümlelere dökerek yeni kitabı için ilk adımları atar. Fakat bunu yaparken, yazdığı karakteri evinin içinde dolaşırken görmeyi hiç ummuyordur! Enerjinizi yükseltmeyi başaracak bu filmin senaristi, aynı zamanda Ruby karakterini oynayan Zoe Kazan.

“Sen uzağımda olsan bile ben seni yüreğimde hissederim.”

2) The Intouchables (2011)

Geçirdiği bir kazadan sonra felç olan aristokrat Philippe, cezaevinden yeni çıkan göçmen Driss’i bakıcısı olarak işe alır. Bu iki zıt karakterin ve farklı hayatlarının kesişmesiyle arada oluşan dostluğun, bağlılığın ve sadakatin anlatıldığı bu filmde; ırkçılık, fiziksel engel, yoksulluk gibi önemli konulara da değiniliyor. Hayatta güzel şeyler de oluyor dedirtecek film, Olivier Nakache ve Eric Toledano tarafından yazılıp yönetildi.

”İyiymiş gibi davranıyorum ve herkes gerçekten iyi olduğumu zannediyor. Ya insanlar çok aptal ya da ben iyi bir oyuncuyum”

3) Im Juli (2000)

Almanya’da yaşayan Türk yönetmen Fatih Akın tarafından yönetilen filmde, kendi dünyasında yaşayan içine kapanık öğretmen Daniel’ın, Juli ile tanıştıktan sonra başına gelen olaylar ve tesadüfler silsilesi anlatılıyor. Juli, Daniel’a baktığı falda ona hayatının aşkını bulacağını söyler ve Daniel Türk kızı Melek’le karşılaşır. Onun peşinden Türkiye’ye gitmeye karar verdikten sonra ise hayat onun karşısına hiç beklemediği şeyler çıkarır. Masal tadındaki bu filmi izlerken tesadüflere ve aşka tekrar inanacaksınız.

”Aşkım… Kilometrelerce yol kat ettim, nehirleri geçip dağları aştım, hüsrana uğradım ve ızdırap çektim. Nefsime karşı koydum ve güneşi takip ettim. Böylece senin önünde duruyorum ve sana ‘Seni seviyorum’ diyorum.”

4) Little Miss Sunshine (2006)

Yine Jonathan Dayton ve Valerie Faris yönetmenliğinden, ödüllere doymayan bir film. Filmin konusu şöyle; Hooverlar birbirinden ilginç karakterlerlerden oluşan bir Amerikan ailesidir. Olieve ise kendisini çocuk güzellik yarışması olan Little Miss Sunshine’da birinci olmaya odaklamış, ailenin küçük bireyidir. Onun bu hayalini gerçekleştirmek için tüm aile sarı Volswagen minibüslerine atlayıp Californiya’ya doğru yola çıkarlar. Bu yolculuk sırasında başlarına gelecek eğlenceli ve komik olaylarla aile sıcaklığını hissedeceksiniz. Micheal Arndt‘e ait olan senaryo, en mutsuz bünyeleri dahi mutlu etme garantili.

”Gerçek kaybeden, kazanmayan değildir. Gerçek kaybeden; kaybetmekten o kadar korkar ki kazanmayı denemez bile.”

5) About Time (2013)

Lake ailesinin erkekleri, oldukça ilginç bir yeteneğe sahiptir; zamanda yolculuk. Aşk konusunda başarısız bir genç olan Tim kendisinde de olan bu özelliği babasından öğrendikten sonra bunu eski hatalarını düzeltmek için kullanmaya başlar. Hayatının değiştiği bir dönemde olan Tim çalışmak için Londra’ya taşınır. Mary isminde bir kıza aşık olduktan sonra gizli yeteneğini onu etkilemek için kullanmaya başlar fakat zamanla her sorunu bu özelliğiyle çözemeyeceğini fark edecektir. Hataya dair çok güzel mesajlar barındıran filmin yönetmeni ve senaristi Richard Curtis.

“Sadece her günü, sanki kasıtlı olarak o günün tadını çıkarmak için dönmüşüm gibi sanki olağanüstü sıradan hayatımın en son günüymüş gibi yaşıyorum.”

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here