Eminiz ki birçoğunuz yazımızın başlığını yanlış okuduğunu düşünerek bir kez daha okuma ihtiyacı duydu. Evet Cherophobia; yani mutluluktan korkma hali, insanların kendisine mutluluk ve haz verecek olaylardan bilerek kaçınmasına verilen isimdir. Aslına bakarsak “mutluluktan korkma hali” dediğimiz bu duruma “mutsuzluktan korkmak” da denilebilir. Bunun sebebi de Cherophobia’yı meydana getiren durumun, insanın şu an içinde bulunduğu mutlu ruh halini kaybedeceğini düşünmesidir. Yani kişi, o an mutludur fakat bu mutluluğunun bozulacağını düşünmektedir. Bu yüzden de büyük hayal kırıklığı yaşamamak adına bilerek ve isteyerek mutlu olmaktan kaçınır.

Cherophobia’nın oluşmasındaki en büyük etken geçmişte yaşanan olumsuz olaylardır. Geçmişte birkaç kötü olay yaşayan kişi, artık hep aynı şekilde olacağını ve bu durumun hiçbir şekilde değişemeyeceğini düşünmeye başlar. Kendisini şanssız biri olarak tanımladığı bu ruh halinde yaşadığı en ufak mutluluk, ileride yaşayacağı acıların bir öncüsü konumundadır.

Hepimiz mutsuz dönemler yaşamışızdır. Hayatımıza dair umudumuzu yitirdiğimiz bu dönemlerde, hiçbir şeyin düzelmeyeceğini ve her şeyin kötü olacağını düşünürüz. Sanki mutluluk kavramı artık bize yabancılaşmış ve bizden uzaklaşmıştır. Bu sebepten basit bir mutsuzluk gibi gözüken yaşadığımız durum, psikolojik bir rahatsızlık haline gelerek içimize yerleşir. Bu psikolojik rahatsızlık da bizi sürekli rahatsız ederek huzursuz eder. Bir süre sonunda ise mutlu olmak, sonunun yine kötü olacağını düşünmemizden bizi korkutmaya başlar.

Mesela geçmişte birisine aşık olmuş fakat o kişi tarafından aldatılan bir bireyi düşünelim; bu birey, yaşadığı kötü olayın ardından insanlara güvenmek hususunda ciddi problemler yaşayacaktır. Bu sebepten yaşayacağı güven sorunu ise sosyal hayatını sekteye uğratacaktır. Bir daha birini sevmekten ve birine bağlanmaktan ciddi anlamda korkacak, yaşayacağı en ufak mutluluk bile sonunun aynı olacağını düşünmesi sebebiyle onu huzursuz edecektir.

Cherophobia yaşayan insan, kendini sosyal yaşamdan soyutlar ve içine kapanır. Ona göre kendisi dışındaki herkes güvenilmezdir. Bu yüzden sorunlarını birilerine açmak onun için imkansız bir haldedir. Mutluluk, onun için çok uzak ve ulaşılamaz bir hayal konumuna gelir. Bu kişiler hayatlarının her alanında temkinli, endişeli ve diken üstünde olduklarından dolayı rahat yaşayamazlar. Bu sebeple de nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi problemler yaşamaları da olasıdır.

Cherophobia, görüldüğü toplumlar özelinde de farklılıklar gösterebilir. Batı toplumları, gerek kargaşadan uzak yaşamlarıyla gerekse insan mutluluğunu merkeze alan yapısıyla bu sorunu daha az barındırır. Doğu toplumlarında ise geleneksel yapının farklı olması ve sosyal hayatta yaşanan kargaşalardan dolayı bu durumu daha çok görmemiz mümkün.

mutsuzluk korkusu ile ilgili görsel sonucu

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here