Asıl adı Audrey Kathleen Ruston olan sanatçı, dans ederek başladığı kariyerini oyunculuk ile devam ettirdi. Geçirmiş olduğu zorlu çocukluk dönemine rağmen içindeki umut ve sanat aşkı solmadan hayallerini gerçekleştirdi. 4 Mayıs 1929’da Brüksel’de doğan bu zarif kadın, sanat kariyerini bir çok ödülle taçlandırdı. Oyuncu, dansçı ve bir moda ikonu olan, herkesin zarafet olarak adlandırdığı güzel oyuncu, 1988’de Unicef‘in iyi niyet elçisi oldu. 1993 yılında kolon kanserine yakalanan sanatçı 63 yaşında yaşamını yitirdi.

1- Roman Holiday (1953)

Prenses olmaktan sıkılan Ann, bir kaçamak yapmaya karar verir ve hikaye başlar. 1953 yapımı, Gregory Peck ile başrolleri paylaştığı, William Wyler‘ın yönetmenliğini yaptığı romantik komedi türündeki film. Sanatçı, yer aldığı ilk Hollywood yapımı olan bu film ile ”En İyi Kadın Oyuncu Oscarı”na aday gösterildi ve eve bir Oscar ile döndü.

2 – Sabrina (1954)

Sabrina, Amerika’nın en zengin ailelerinden birinin çalışanının kızıdır. Ailenin çapkın küçük oğluna aşık olan Sabrina yıllar sonra gittiği Paris’ten geri döndüğünde, dikkat çekici ve hoş bir kadındır. Sabrina, evin büyük oğlunun da ilgisini çeker. Billy Wilder‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu yapımla sanatçı Oscar’a yeniden aday gösterildi.

3 – Breakfast at Tiffany’s (1961)

Audrey Hepburn denildiğinde akla gelen ilk film belki de. Renkli bir hayata sahip olan Holly’nin Paul Varjak ile tanışmasıyla tüm hikaye başlar. Blake Edwards‘ın yönetmenliğini yaptığı filmde sanatçıya George Peppard eşlik etmekte.

4 – Wait Until Dark (1967)

Terence Young‘ın yönettiği gerilim türündeki filmde sanatçı, Alan Arkin ile başrolleri paylaşır. Görme engelli bir kadını canlandıran oyuncunun kariyerindeki en önemli performanslarından biri de diyebiliriz bu film için.

5 – The Unforgiven (1960)

John Huston‘un yönetmenliğini üstlendiği filmde Audrey Hepburn ve Burt Lancaster başroldedir. Sanatçının kariyerindeki tek Western filmdir. Rachel ve ailesinin bilmedikleri bir takım gerçekleri öğrenmelerini ve sonrasında gelişen olayları konu alır.

6 – Funny Face (1957)

Bir moda dergisi kapak fotoğrafı için yeni bir yüz arayışındadır. Bir kitapçıda çalışan Jo bu arayışın son durağıdır. Funny Face, Gershwin’in ünlü Broadway müzikalinden uyarlanmıştır. Stanley Donen‘ın yönetmenliğini yaptığı filmde sanatçıya Fred Astaire eşlik eder. 

7 – Two for the Road (1967)

Film gezici bir koroda şarkı söylemekte olan Joanna ile mimar Mark’ın evliliğe doğru uzanan hikayesini konu alır. İlişkilerinin getirdiği olgunlukla artık bağlarının koptuğunu düşünen çift, yaptıkları bir yolculukta bitmekte olan ilişkileri hakkında tartışırken, izleyici karakterlerin geçmişine tanıklık eder. Gerçekçi kurgusu ve flashback‘leri ile döneminin ilklerindendir diyebiliriz. Filmde Audrey Hepburn’e Albert Finney eşlik etmekte.

Sanatçı ile ilgili diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 12

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here