Suç/Dram türü filmler, aksiyon türünün bulaşmasıyla -son zamanlarda eski seviyesinde olmasa bile-  sinemanın en nadide birleşimini ortaya koymaya devam ediyor. Biz de mutlaka izlemeniz gereken 6 suç/dram filmini listeledik. Keyifli okumalar.

1.Starred Up (2013)

Öfkeye eğilimi yüzünden vakti gelmeden ıslahevinden, yetişkin hapishanesine nakledilen Eric, burada da öfke problemleri nedeniyle sıkıntılar yaşar. Aynı hapishanede uzun yıllardır bulunan babası Neville ise oğlunun öfke problemi yüzünden gardiyanlar ve hapishane yönetimiyle sıkıntılar yaşayıp öldürülmesinden korkmaktadır. Gönüllü olarak bir terapi grubu kuran Oliver, Eric’i terapi grubuna alır. Eric burada gelişim gösterir fakat babası Neville, oğlunun bu durumundan hoşnut değildir. Hapishanenin müdür yardımcısı Haynes de Eric’in sorunlu kişiliğinden ötürü ona karşı ön yargılıdır.

Bir baba-oğul hikayesinin dışında başarılı bir hapishane filmi de olan ve Türkçe’ye Yüksek Risk olarak çevrilen filmin yönetmen koltuğunda, Hell or High Water filminin de yönetmenliğini yapmış olan David Mackenzie oturuyor. Kuzey İrlanda (Birleşik Krallık) yapımı filmin başrollerinde ise Jack O’Connell, Ben Mendelsohn ve Rupert Friend bulunmakta.

2. Lilja 4-Ever (2002)

Annesi tarafından terk edilen ve teyzesi tarafından evden atılan 16 yaşındaki Lilja, sıkıntılı günler geçirmekte ve son çare olarak fahişelik yapmaktadır. Kendisi gibi zor bir hayat yaşayan küçük Volodja ise tek arkadaşıdır. Lilja bir gün Andrej‘le tanışır ve onunla birlikte İsveç’te yeni bir hayata başlama hayalleri kurar. Bu zorlu hayatından kurtulmak isteyen Lilja için hayalleri bir kabusa dönüşecektir.

2002 İsveç|Danimarka ortak yapımı filmin yönetmen koltuğunda Lukas Modysson oturuyor. Başrollerini ise Oksana Akinshina ve Artyom Bogucharskiy paylaşıyor.

3. In Bruges (2008)

Martin McDonagh‘ın suç/dram ve kara mizahı bir araya getirdiği In Bruges, yaptığı son iş yolunda gitmeyen tetikçi Ray (Colin Farrell)’in, ortağı Ken (Brendan Gleeson) ile birlikte patronlarından emir gelene kadar, Brüj’de geçirdikleri zamanı anlatıyor. Genç ve haşarı Ray için şehir boğucu ve sıkıcıyken, Ken patronun kendisine verdiği emri yerine getirmek için uygun zamanı beklemektedir. Muhteşem Brüj görüntülerini bize sunan film, Birleşik Krallık|ABD ortak yapımı olarak karşımıza çıkıyor.

4. Indagine Su Un Cittadino Al Di Sopra Di Ogni Sospetto (1970)

Her Türlü Kuşkunun Ötesinde Bir Vatandaş Üstüne Soruşturma adıyla Türkçe’ye çevrilen İtalya yapımı film, bir dedektifin metresini öldürdükten sonra ortadaki bariz delillere rağmen suçlanıp suçlanamayacağını anlatan bir hiciv filmidir.

Gian Maria Volontè ve Florinda Bolkan‘ın başrollerinde olduğu filmin yönetmenliğini ise Elio Petri üstleniyor.

5. La Migliore Offerta (2013)

İşinin ehli sanat uzmanı Virgil, ailesinden kalan sanat eserlerini elden çıkarmak isteyen bir kadından telefon alır. Claire, Virgil’i eserlere değer biçmesi için evine davet eder fakat kendisini göstermez. Kendisini gizleyen kadının bu durumu Virgil’in ilgisini çeker ve bu durum Virgil için bir tutku haline dönüşür. Virgil, durumu Robert‘a anlatır ve bu ilginç kadınla arasında gizemli bir hikaye başlar.

Giuseppe Tornatore‘nin yönetmenliğini yaptığı İtalyan filmde; Geoffrey Rush, Jim Sturgess ve Sylvia Hoeks başrollerde.

6. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)Amerika tarihinin en ünlü gangsterlerinden Jesse James’eRobert Ford tarafından yapılan suikasti tüm gerçekleriyle anlatan film, suç/drama türünün yanında izleyicisine gerilimi de sonuna kadar yaşatıyor. Robert Ford’un Jesse James’in yanında yükselişi ve zamanla idolü olan James’in kendisini öldüreceğinden korkması sonucu yaşadığı gerilim ve korkuyu anlatmasının yanı sıra Jesse James suikasti sonrası yaşadıklarını da anlatıyor.

Özellikle Brad Pitt‘in muhteşem bir oyunculuk sergilediği film; bu filmdeki rolüyle Oscar’a aday gösterilen Casey Affleck ve Sam Rockwell‘i de kadrosunda bulunuyor. ABD|Kanada|Birleşik Krallık ortak yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Andrew Dominik oturuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here