Yaşayan efsane olarak anılan Al Pacino 1940 yılında New York’ta doğdu. Tam ismi Alfredo James Pacino olan oyuncu İtalyan asıllıdır. Birçok rolüyle harikalar yaratan aktörün Oscar heykelciğini kaldırmasına sebep olan ise Scent Of A Woman‘da canlandırdığı rolü oldu. Al Pacino’nun oyunculuğu kendine özgü karakterinin bir ürünüdür. Karakteri çıkarırken o karakterin dünyasında bir süre yaşamayı tercih edecek bir disipline sahiptir. Bu rol etkisinde kalma değildir. Bu rolü çıkarma aşamasında yaptığı bir şeydir. Bakışları, enerjisi bütün sahneyi etkisi altına almayı başarır ve kimi başarısız filmleri dahi izlenebilir kılar. Bugün birçok ülkede Al Pacino’nun oyunculuğunu taklit eden birçok oyuncu olduğu kesin. Ancak ne derler bilirsiniz, taklitler asıllarını yaşatır. Bu efsane oyuncunun mutlaka görmeniz gereken 5 performansını sizin için listeledik. İyi okumalar.

1. THE GODFATHER SERİSİ  

Mario Puzo‘nın aynı adlı romanından uyarlanan Francis Ford Coppola‘nın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini Marlon Brando, Al Pacino, James CaanRobert Duvall, Diane Keaton, John Cazale paylaşmaktadır. Al Pacino’nun canlandırdığı karakterlerde önemli bir yerde olan Michael Corleone karakteri için yapımcılar; James CaanRobert RedfordRyan O’Neal ve Martin Sheen’i düşündüler anca Coppola onlarla aynı fikirde değildi. Coppola’nın aklındaki isim o zamanlar çok tanınmamış bir isim olan Al Pacino’ydu. Sonuç itibariyle onun istediği oldu ve efsane bir isim doğdu.

The Godfather, New York’ta yaşayan İtalyan bir ailenin hikâyesini konu alır. Bu ailenin diğer mafya ailelerinden ayıran politikacılarla olan sağlıklı ilişkileridir. Bir gün Don Corleone‘ya uyuşturucu işi ile ilgili bir teklif gelir ancak Baba Corleone politikacılarla arasını bozmak istemediğinden bu teklifi reddeder. Bu teklifi reddetmesi ona pahalıya patlayacak ve savaş kahramanı olan oğlu Michael Corleone’nin bütün hayatını değiştirecektir.

The Godfather üç filmden oluşan bir seri. Ancak eleştirmenlerin ve izleyicinin favori serisi kesinlikle iki numaralı film. Üçüncü film için ise olmasa daha iyi olurdu diyen bir çoğunluk mevcut.

2. SERPICO (1973)

Biyografi uyarlaması olan filmin yönetmenliğini Sidney Lumet üstlenirken başrolleri Al Pacino ve John Randolph paylaşmaktadır. Filmin müzikleri ise ünlü müzisyen Mikis Theodorakis imzası taşır. Al Pacino’ya Oscar adaylığı kazandıran filmin bunun dışında En İyi Uyarlama dalında da adaylığı vardır.

Rüşvete teslim olmuş bir teşkilattaki dürüst bir polisin rüşvet alan diğer polislere karşı savaşı konu edinilir. Film 100 Yılın 100 Alkışı: Amerika’nın En Çok İlham Veren Filmleri” listesinde de 84.sıradadır.

“İş arkadaşlarının birçoğuna göre o yaşayan en tehlikeli insandı, yani dürüst bir polisti.” (Filmin tanıtım sloganı)

3. DOG DAY AFTERNOON (1975)

Sidney Lumet’ın yönetmenliğini üstlendiği gerçek bir hikâyeden uyarlanmış olan film banka soygununu konu alır. Filmin başrollerinde Al Pacino ve John Cazale rol almaktadır. Film neredeyse tek mekânda geçer ve aksiyon, komedi, drama dozları oldukça yerindedir. Filmi ilginç kılan bir diğer yanı ise Al Pacino’nun soygundaki ortağı olan karakterin bir eş cinsel olmasıdır. Bu sebeple soygun bir anda eşcinsellerin desteklediği bir harekete dönüşür.

Oscar’da En İyi Senaryo Ödülüne sahip bu filmin bunun dışında da birçok ödülü bulunmaktadır.

4. SCARFACE  (1983)

Al Pacino denildiğinde akla gelen efsane filmlerden biri de Scarface yani Türkiye’deki vizyon adıyla Yaralı Yüz’dür. Film 1932 yılındaki aynı adlı filmden uyarlanmıştır. Senaryosu ünlü yönetmen Oliver Stone‘a ait olan yapım suç ve drama filmidir.

Film 1985’te Türkiye’de Sicilyalı ismiyle vizyona girmiştir ancak filmdeki karakterlerin Sicilya ile yakından uzaktan ilgisi yoktur. Filmde Al Pacino’nun oynadığı karakter Kübalı’dır. Sanırım Al Pacino’nun The Godfather geçmişinden yararlanılmak istenmiş olabilir.

Filmin konusu kısaca şöyle; Kübalı bir suçlu olan Tony Montana (Al Pacino) Miami’ye gelip uyuşturucu lordu Loggia‘ya çalışmaya başlar. Hırslı bir adam olan Tony hızla yükselmeye başlar.

Oldukça kanlı bir film olan Scarface izlenmesi o kadar kolay bir yapım değildir. Oscar’da adaylıklarla yetinmiş film IMDb TOP 250’de 112. sıradadır.

5. SCENT OF A WOMAN (1992)

Al Pacino’ya Oscar’ı kazandıran bir film olması bakımında önemli bir filmdir. Konu ve işleyiş olarak çok ayrıcalıklı bir film olmasa da kör eski bir yarbayı canlandıran Al Pacino, rolüyle harikalar yaratmıştır. Filmdeki tango sahnesi ise filmin en bilindik sahnesidir.

Filmin konusu kısaca şöyle, kolej öğrencisi Charlie paraya ihtiyacı olduğu için kör olan Emekli Yarbay Frank Slade‘e bakıcılık yapmaya başlar ve bu onun için oldukça ilginç bir deneyim olur.

Al Pacino bu role hazırlanırken 6 ay körler okulunda yaşamış ve çekim boyunca bakışını bir noktaya kilitlediği için gözlerinde bozulma meydana gelmiştir.

Oscar’ın birçok dalında adaylığı olan filmin yalnızca En İyi Erkek Oyunculuk dalında Oscar’ı vardır.

Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here