“Sanat öldü. Yaşasın Tatlin’in makine sanatı!” sloganıyla dadaizm tarihine adını yazdıran, Berlin’in en büyük sanatçılarından biriyle karşı karşıyayız.

Mutfak Bıçağıyla Kesilmiş Almanya’nın Son Weimar Bira Göbeği Kültürel Dönemi (1919-20)

İlk defa Uluslararası Dada Fuarı’nda sergilenen kolaj çalışması 1919-20 yıllarının endişe verici bir dönemini yansıtır.

Peki, neden siyasi kaos?

I.Dünya Savaşı’ndan sonra hükümetin değişmesi, aşırı solcu komünistler ile çatışmaların yaşanması, Frei mahkemesinin, hükümet mensupları aracılığıyla insanlara saldırılması için kışkırtılması, dönemin önemli olayları arasında yer alıyor. Bu çatışmalarda birçok insan tutuklanıyor, bazıları öldürülüyor. Bu parçalanma burada resmedilmiş. Bütün ülkenin odaklandığı uzun savaştan kaynaklı çöküşü de burada yansıtmış. Oluşturulan tezatlık olağanüstüdür.

“Mutfak bıçağıyla kesilmiş” gerçek anlamında bir şeyleri kestiğimizi düşündürüyor. Fotoğraf kolajında birçok parçayı kesip tekrar anlamlandırarak bir araya getiriyorsunuz. Sanatçı, o andaki tanımlayıcı kültür olarak parçalanmaya dikkat çekiyor. Çoğu fotoğrafın gazete ve dergilerden geldiği için anlık ve güncel, sadece yeniden düzenlenmiş.

Höch, bir Dadaist olarak çok iyi bir muamele görmez.

Kolaja biraz detaylı göz attığımızda, merkezde ekspresyonist ressam Kathe Kollwitz’i görürüz. Onu da parçalara ayırmış. Hemen altındaki gövde ise dansçı Nikki İmpekoven’e ait ve her şey etraflarında dönüyor. Her şeyin aynı anda olduğu bir hareket hissi uyandırıyor. Birçok tekerlek ve çark da var. Bu sanki bir makine, hükumetin kültür mekanizması gibi… Dada’nın makinesi de olabilir. Makine aynı zamanda erkeksi bir kavramı andırıyor.

Sağ alt köşedeki kafa Hannah Höch’ e ait, imza atmak yerine kendi portresini eklemiş. Resmini o dönemde Avrupa’da kadınlara oy hakkı veren ülkelerin yanına yapıştırmış. Bu bize onun sanat dünyasında ve toplumda kadının rolünü düşündüğünü anlatan bir işaret.

Wiemar Bira Göbeği Kültürel Çağ ne demek?

Bu sorunun cevabını ve detaylı incelememizi bir sonraki yazıya sakladık.

Kaynaklar: 1, 2, 3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here