Kemal Paşa, o bir deha, hepimizin lideri. Biliyoruz onu anlatmaya ne kitap, ne dizi, ne de film yeter ancak bu yapıtları onu seven herkesin göz ardı etmemesi gerektiği düşüncesindeyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün anlatıldığı 5 filmi sizler için derledik.

1 Sarı Zeybek (IMDb:8,3)

1993 yapımı Sarı Zeybek, Atatürk’ün son 1 yılını anlatan bir belgeseldir. Atatürk’ün yakınlarının anıları dinlenilmiş ve 32. Gün ekibi tarafından hazırlanmıştır. Belgeselde Atatürk’ün hastalığı, tedavisi ve son günleri anlatılır.

 

2 Cumhuriyet (IMDb:8,1)

1998 çıkış tarihi olan film İstiklal Harbi sonrasını konu ediniyor. Savaştan yeni çıkan bir ülkede Mustafa Kemal’in hayatındaki gelişmeleri izliyoruz.

 

3 Mustafa (IMDb:6,8)

Çıkış tarihi 2008 olan Mustafa filmi, Atatürk’ün yaşamını ve destansı mücadelesini anlatıyor. Yazıp yöneten Can Dündar.

 

4 Veda (IMDb:7,2)

2010 tarihli Veda filmi Atatürk’ü ve yakın arkadaşı Salih Bozok’u merkezinde tutarak ilerliyor. Filmde Atatürk’ün çocukluğu, gençliği ve bir milleti kalkındırması konu alınıyor.

 

5 Dersimiz Atatürk (IMDb:6,1)

Yine 2010 yapımı filmin yönetmenliğini Hamdi Alkan yapıyor ve Atatürk rolünde Halit Ergenç’i izliyoruz. Anlatım düzeyinden çocuk kitleye hitap ettiğini düşündüğümüz film ilkokul öğrencilerine verilen Atatürk ödeviyle başlar ve bir yolculuğa çıkılır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here