1994 yılında kurulmuş bir İngiliz grup Muse. Matt Bellamy’nin falsetto’larıyla, inanılmaz canlı performanslarıyla, müziklerine kattıkları elektronik ezgilerle, bazı şarkılarıyla bizi melankoliye sürüklerken bazılarıyla ise enerjimizi arttırarak gönlümüzde taht kuran grubun progresif diye nitelendirebileceğimiz şarkılarından biri Knights of Cydonia.

2006 yılında çıkardıkları Black Holes and Revelations albümlerinin son parçası olan Knights of Cydonia, sanki bir savaşı, isyanı anlatıyor. 2 dakikayı aşan introsu fırtına öncesi sessizlik gibi. “No one’s gonna take me alive.” ile isyanı başlatan şarkının patlama noktası ise içimizde bağırma isteği oluşturan riff’leri. Ancak şarkıyı sevmemizin tek nedeni bu değil. BBC Radio 1’dan Annie Mac tarafından “6 dakika 7 saniyelik saf deha” olarak tanımlanan şarkının sözleri de çok ince işlenmiş. İnsanların kendi haklarını savunması ve kendi yollarını çizmesi temasını işliyor şarkı. “Don’t waste your time or time will waste you.”, “You and I must fight for our rights.” gibi sözleriyle de bizi hareket etmeye davet ediyor.

Şarkının dikkat çeken yanlarından biri de klibi. Grup üyelerinin hologram olarak yer aldığı klip hem kullanılan giysilerle hem de çekildiği yerlerle bir Western filmi havası veriyor. Böyle güzel bir şarkıya da ancak böyle güzel bir klip çekilebilirdi.

Son olarak şarkının adından bahsedelim. Mars’ın bölgelerinden biri olan Cydonia belki de Mars ile ilgili en çok dikkat çeken detaylardan biri çünkü aynı zamanda Mars’taki insan yüzü olarak biliniyor. Knights of Cydonia ismi ise şarkının havasını tam olarak taşıyan bir başlık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here