Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Hudson Nehri Okulu, dönemin çağdaş anlamında bir okul ya da sanat hareketi değildi, ama New York Eyaleti’nin Hudson Nehri Vadisi’nde çalışmaya başlayan bir grup manzara ressamıyla beraber bu isimle anıldı.

19. yüzyıl ortalarında başlayan bu çalışmalarda Hudson River School sanatçıları romantizm etkili doğa ve manzara resimleri yaptılar. İlk nesil Hudson Nehri’nin çevresini resmederken, ikinci nesil ABD’nin farklı bölgelerine giderek çalışmalarına devam etti.

Ulusal sanat tarzını araştıran Amerikan manzarası ve tamamen insan eli değmemiş yerler Hudson Nehri Okulu ressamlarının temel odağıydı. Arazi, Avrupa kültürüne ve tarihine bir alternatif sağladı ve iham verici bir tema oldu. Bu bir grup ressam, New York atölyelerine dönerek izleyicileri heyecanlandıran ve doğanın müthiş gücünü ve insanda yarattığı eşsiz duyguları kutlayan büyük ölçekli çalışmalar yaptılar.

İkinci nesil Hudson River Okulu ressamları, Amerika’nın daha uzak bölgelerini keşfetmek için New York bölgesinden ayrıldı. Onların resimleri batıya doğru genişledi. İç Savaş sırasında, el değmemiş Batı’nın görkemli görüntülerini resmettiler.

Hudson River Okulu resimleri olarak kategorize edilebilecek eserleri ile bölgenin sakin lirik sahnelerini gösteren Hudson Nehri Okulu ressamlarıyla tanışalım.

1- Thomas Cole

İngiltere’den on yedi yaşında göç eden romantik manzara ressamı Thomas Cole, Hudson Nehri Okulu’nda Amerikan peyzaj ressamlarının birçoğuna ilham kaynağı oldu. New York’un Catskill Dağları’na yerleşen Cole, ülkenin öncü tarihinin ve özgürlüğün ideallerinin simgesi olan Amerikan vahşi doğuşunun yarattığı etkiyi temsil etmeye çalıştı.

“Arcadian”, İmparatorluk Kursu’nda ikinci resim

2- Frederic Edwin Church

Church’ün ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde seyahat ettiği, daha sonra kışın resimlere dönüşeceği eskizleri topladığı bilinmektedir.

Hudson River Okulu peyzaj ressamlarının en tanınmış isimlerinden biri olan Church, şelaleler, gökkuşakları, gün batımları ve volkanlar gibi doğal olayları resmetti.

Pichincha , 1867
Philadelphia Sanat Müzesi

Church yoğun bir şekilde seyahat etti; Prusyalı kaşif Alexander Von Humboldt’un yazılarından esinlenerek Güney Amerika’yı geçip daha sonra Kuzey Atlantik’e, buzdağlarını, Jamaika’yı tropik bölgeleri ve Filistin’i İsa’nın ayak izlerini yeniden çizmek için o bölgeleri ziyaret etti ve ilham topladı.

3- Albert Bierstadt

Bierstadt 19. yüzyılın Hudson Nehri Okulu sanatçıları arasındaydı.

Albert Bierstadt oldukça üretkendi ve kariyeri boyunca yüzlerce büyük ölçekli yağlı boya tablo üretti.

“Rocky Mountain Landscape”

Bierstadt, Rocky Dağları, Oregon Trail, Yosemite ve diğer bakir manzaraların yanı sıra Yerli Amerikalıların ve vahşi hayvanların sahneleri gibi birçok klasik manzarayı resmetti. Her ne kadar eserleri hayatları boyunca önemli miktarda toplamış olsa da Bierstadt da bazı çağdaş yorumculardan dramatik hava sistemleri, doygun ışık, üst düzey ölçek ve dışavurumculuğa dönüşen renk gibi aşırı etkileri nedeniyle eleştiriler aldı.

4- Asher Brown Durand (1796–1886)

Durand, özellikle ağaçların, kayaların ve yeşilliklerin detaylı tasvirleri ile hatırlanır. Doğadan doğrudan ve olabildiğince gerçekçilikle çizim yapılmasının oldukça büyük bir savunucusuydu.

“Kindred Spirits”

En çok bilinen eserlerinden “Kindred Spirits”te iki arkadaşını görüyoruz. Manzara ressamı Thomas Cole ve şair William Cullen Bryant Catskill ormanında görülüyor.

Diğer Hudson Nehri Okulu sanatçıları gibi Durand’da doğanın Tanrı’nın etkisiz bir tezahürü olduğuna inanıyordu.

5- Thomas Moran

Thomas Moran sanatsal kariyerine Philadelphia ahşap oyma firmasında çırak olarak başladı.

Yellowstone National Park Thomas Moran

Hudson Nehri Okulu çalışmalarında genellikle Rocky Dağları çevresindeydi. Yetenekli bir illüstratör ve renkleri zarifçe kullanmasıyla tanınan Thomas Moran, Scribner’s Monthly adlı bir dergide illüstratör olarak işe alındı. 1860’ların sonlarında, derginin baş illüstratörlüğüne atandı. Bu pozisyonu, kariyerini Amerikan manzarasının, özellikle de Amerikan Batı’sının en önde gelen ressamlarından biri haline getirmesine yardımcı oldu. 

6- George Inness

Eserlerinde sakin bir hava ile karşılaştığımız Inness Lackawanna Vadisi (1855) gibi erken dönem çalışmalarında Asher B. Durand ve Thomas Cole’un ressamlarının etkisini görebiliriz.

Hudson Nehri Okulu sanatçılarından farklı olarak daha çok Fransız tarzındaki ışık ve renkleri keşfetmeye yönelik çalışmaları bulunmakta.

“Sunset over the Sea” George Inness,, 1887, Brooklyn Museum, New York.

7- Sanford Robinson Gifford

Amerikan manzara ressamı ve Hudson Nehri Okulu’nun önde gelen üyelerinden biriydi. Gifford’un manzaraları hafif ve yumuşak atmosferik etkilere önem vermesiyle bilinir.

İkinci nesil Hudson Nehri Okulu ressamlarından olan Sanford Robinson Gifford, doğanın ve manzaraların ateşli bir ressamıydı, New York City’deki eğitimine portre ressamı olarak başladı, ancak ressam Thomas Cole’e olan hayranlığı sayesinde manzaraya karşı tutkusunu fark etti.

Çoğu Hudson Nehri Okulu sanatçısı gibi Gifford da doğal manzaralar bulmak ve onları çizip boyamak için yoğun bir şekilde seyahat etti. New England’ı keşfetmenin yanı sıra New York ve New Jersey’i de genişleten Gifford, yurtdışında kapsamlı geziler yaptı. İlk olarak 1855’ten 1857’ye kadar Avrupa sanatını incelemek ve gelecek resimler için taslakları incelemek için Avrupa’ya gitti. Bu yolculuk sırasında Gifford, Albert Bierstadt ve Worthington Whittredge ile tanıştı ve onlarla seyahat etti .

“A Gorge in the Mountains”

Gifford, takip eden zamanlarının çoğunu geniş alanlarda gezerek ve olgun tarzını geliştirerek geçirdi. Fransız Barbizon Okulu ressamlarının yanı sıra JMW Turner’ı da çok etkiledi.

8- John Frederick Kensett

John Frederick Kensett de Hudson Nehri okulunun ikinci nesil sanatçılarındandı.

Kensett’in eserlerinde Thomas Cole’un etkisini görmek mümkün. Ayrıca çalışmalarında serin renkler ve topoğrafyaya olan ilgisinden dolayı palette kullandığı renk skalasını ve kompozisyonlarını kısıtlamayı tercih etti.

Kensett’in stili, 1850’lerde geleneksel Hudson Nehri Okulu tarzından daha sonraki yıllarda daha rafine Luminist tarzına doğru yavaş yavaş gelişti.

9- Worthington Whittredge

Döneminin saygın sanatçılarından olan Whittredge Albert Bierstadt ve Sanford Robinson Gifford’un da dahil olduğu birçok önde gelen Hudson Nehri Okulu sanatçısı ile arkadaştı. Pek çok örneği şu anda büyük müzelerde bulunan manzara resminde ustalaştı.

1849 yılında Cincinnati’de Avrupa’ya gitmeden önce sanatsal eğitimini tamamlamak için manzara ve portre çizimleri yaptı. Almanya’ya geldiğinde dönemin önemli bir sanat okulu olan Düsseldorf Akademisi’ne yerleşti ve burada Emanuel Leutze ile çalışma fırsatı buldu. Düsseldorf’ta, Whittredge, Bierstadt’la tanıştı.

1859 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne dönüşünde, Whittredge zengin Amerikan manzaralarından ilham aldı.

The Trout Pool, 1870

1866 yılında, Rocky Dağları’nın 2.000 millik bir hükümet teftişi gezisine, manzara ressamları John Frederick Kensett ve Sanford R. Gifford ile gitti. Bu yolculuktaki deneyimleri Crossing The River Platte gibi geniş ve panoramik manzaralardan oluşan büyük tuvallere ilham kaynağı oldu. En karakteristik eserleri, yapraklı filtreli ışıkla aydınlanan ve yosunla örtülü kayaların derinliklerine sahip şiirsel orman sahneleridir.

10- William Trost Richards

Philadelphialı sanatçı William Trost Richards Hudson River Okulu sanatçısı Paul Weber ile çalışmaya başlamadan önce bir tasarımcı olarak kariyerine başladı .

Doğadan etkilenen birisiydi, Catskill, Adirondack ve White dağlarının gerçekçi manzaralarını oluşturdu ve kaya oluşumlarına özellikle dikkat etti. İngiltere’ye yapılan bir gezi, Richards’ın Amerika’nın Doğu Kıyısı’ndaki placid gökyüzünün altında dalgaları çökerten dramatik suluboya resimlerini canlandırdığı deniz konularına odaklanması için ilham verdi.

Richards, diğer Hudson Nehri Ressamları’nın romantik ve stilize yaklaşımını reddetti ve bunun yerine titiz olgular üzerinde ısrar etti. Daha sonraki yıllarda, Richards neredeyse sadece deniz suluboyalarına odaklandı.

“Off Conanicut, Newport”, 1904

Kaynak: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here