Aranjman, önceden seslendirilmiş bir eserin farklı sanatçılar tarafından yeniden icra edilmesi anlamına geliyor. Şarkıyı yerelleştirme de diyebiliriz. Ülkemizde 1960’lı yıllardan itibaren “aranjman” şarkılara rastlanmıştır. Biz de Türkiye’de şarkıları sıklıkla kullanılan Fransız şarkıcı Calogero’ye ait, muhtemelen orijinalinin kendisine ait olduğunu bilmediğiniz Türkçe aranjman şarkıları listeledik. Keyifli dinlemeler!

1-Calogero – Danser Encore / Teoman – Çoban Yıldızı

En bariz olanıyla başlayalım: “Danser Encore”. Benim ilk dinlediğim Calogero şarkısıydı ve dinlerken “Ben bu şarkıyı başka birinden dinlemiştim; Teoman şarkısı değil miydi bu?” sorularını sormama neden olmuştu. Teoman’ın “Çoban Yıldızı” şarkısını dinlemeyen veya en azından melodisini duymayan kişi sayısı azdır. Etkili, vurucu bir parçadır; aynı orijinal halinde olduğu gibi. Çoban Yıldızı şarkısının klibinde oynayan Deniz Göneç Sümer’in amansız bir hastalık sonucu yaşamını yitirmesi yürek burkan başka bir detaydır.

Calogero – Danser Encore

Teoman Çoban Yıldızı

2-Calogero – Passage Des Cyclones / Teoman – İstanbul’da

Teoman’ın Mayıs 2011’de piyasaya sürdüğü “Aşk ve Gurur” albümündeki parçalardan birisiydi: “İstanbul’da”. Albümün çıkış tarihinden kısa bir süre sonra Teoman müziği bıraktığını açıklamıştı ve müzik dünyası büyük bir şok geçirmişti. Teoman’ın çok fazla bir ayrılığı olmamış ve bir yıl sonra sahnelere geri dönmüştü.

Calogero – Passage Des Cyclones

Teoman – İstanbul’da

3-Calogero – Tien An Men / Pinhani Geri Dönemem

Pinhani’nin, “Kediköy” albümünde yer alan “Geri Dönemem” isimli şarkısı gerçekten sözleri çok güzel, özel bir parçadır; aynı orijinal halinde olduğu gibi… Şarkının hem “Pinhani” versiyonunun hem de orijinal halinin çok güzel olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Calogero – Tien An Men

Pinhani Geri Dönemem

4-Calogero- Prendre Racine  /  Pinhani – Dur Söyleme

Pinhani grubunun yaptığı “aranjman” şarkıları gerçekten çok kaliteli. Bunun ikinci güzel örneği “Dur Söyleme” şarkısı. Hem orijinali hem de yerelleştirilmiş hali ile iki güzel şarkıyı dinlemek insana çok keyif veriyor.

Calogero- Prendre Racine 

Pinhani – Dur Söyleme

5-Calogero – Si seulement je pouvais lui manquer  / Sertab Erener – Bir Damla Gözlerimde

“Si seulement je pouvais lui manquer”: Bir insanın babasız büyümesinin zorluklarını ve baba özlemini anlatan çok derin ve yürek burkan bir parçadır. İki versiyonunda da sözler insana kendini yalnız hissettiriyor.

Calogero – Si seulement je pouvais lui manquer 

Sertab Erener – Bir Damla Gözlerimde

Şarkılarımız bu şekilde… Ne dersiniz? Sizce şarkıların orijinal halleri mi; yoksa aranjman halleri mi daha iyi?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here