Onu en çok yukarıya doğru baktığı Amelie’i afişinden tanırız, Audrey Tautou! Dört çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak Beaumont adındaki küçük bir kasabada dünyaya geldi Tautou. Babası bir diş hekimi, annesi ise öğretmendi. Küçük yaşlardan beri okula pek ilgisi olmayan Tautou’nun en büyük hayali primatolojist olmaktı. Çünkü ilgi duyduğu tek şey maymunlar ve piyanoydu. Primatolojist olamasa da 6 yıl boyunca aldığı piyano dersleriyle Auvergne orkestrasında çalmayı başarmıştı.

Oyunculukla ilk bağlantıları ise on dört yaşında tiyatrolarda ufak roller almasıyla başladı. Paris Üniversitesi’nde Edebiyat öğrencisi olduğu yıllarda oyunculuğa olan tutkusunu unutamamış ve biriktirdiği parayla birçok büyük oyuncu yetiştiren Florent tiyatrolarında ders almaya başlamıştır.

Okuldaki ilk yılının sonunda Edouard Baer‘in TV filmi Coeur De Cible‘de yer aldı. Bu film ona yeni fırsatların kapılarını da aralamıştı. 1998 yılında ise 9. Beziers Festival‘inde en iyi kadın oyuncu seçilerek hayatının dönüm noktasını yaşadı.

Ülkemizde de kendisine 53. Antalya Altın Portakal Film Festival‘inde Onur Ödülü verilmiştir.

Beyaz teni, iri kahverengi gözleri, kalkık minik burnu ve üst dudağa göre daha ince alt dudağıyla tipik bir Fransız kadını Audrey…