Mount & Blade serisinin devam oyunu olan Taleworlds Entertainment’ın geliştirdiği Mount & Blade II: Bannerlord’un çıkmasına tam 1 hafta kaldı. Evet tam 1 hafta! Yıllardır beklediğimiz o oyun sonunda geliyor. Biz de oyunun beta sürümünü test etme fırsatı bulduk. Öncelikle söylemek isteğimiz şey oyun beta aşamasında ve gün geçtikçe gelişeceğine hiç kuşkumuz yok. Oyun beta sürümde olmasına rağmen oynanışını oldukça beğendik.

Mount & Blade II: Bannerlord betasında sadece çok oyunculu seçeneği açıktı, tek oyunculu seçeneği ne yazık ki beta için aktif değildi. Oyunun ana menüsü gayet sade ve kullanışlıydı. Ana menünün sol tarafında son maçlarınızı ve istatistiklerimizi görebilirken sağ tarafında arkadaş listemizi görebilmekteyiz. Armory kısmında klanları ve karakterimizi özelleştirebilirken, profil kısmından madalyalarımızı düzenleyebiliyor ve sergileyebiliyoruz. Play kısmında ise karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Bunlar Captain, Skirmish ve Team Deathmatch oyun modları. Captain modu 6vs6 oynanıyor ve her oyuncu kendi birliğinden sorumlu oluyor. Captain modu başlarken her round başında aşağıda bulunan ekran görüntüsündeki gibi birliğimizi seçiyor ve özelleştirebiliyoruz. Her birliğin avantajları ve dezavantajları mevcut. Birlik seçimi kısmında hangi birliği seçersek kaç askerimizin olacağı ve alt kısmında silah seçme ve ek özellikler ile özelleştirmeler de mevcut.

Bu modun amacı A,B ve C bayraklarını ele geçirerek moral üstünlüğü kazanmak ve süre bitiminde galip gelmek ya da bütün düşman birliklerini öldürmek. Birliğimizi istediğimiz gibi kontrol edebiliyor ve konuşlandırabiliyoruz. Örneğin, 1 tuşuna basarak birliğimizde bulunan askerleri isteğimiz yere konuşlandırabiliyoruz. F1-F2-F3-F4-F5 tuşları ile ise birliğin nasıl duracağını, atış şekillerini ve hareketlerine kadar her şeyi ayarlayabiliyoruz. Bu da oyuna aşırı stratejik bir özellik katıyor ve tam kontol ile birliğimizi yönetebiliyoruz. Captain modunda “Best of 5” uygulanıyor yani 3 round kazanan takım maçı da kazanmış oluyor.

Diğer bir mod ise Team Deathmatch. Bu mod 50’şer oyuncudan oluşan takımlarla oynanıyor ve öldürme sayısına göre belli bir puana ulaşan takım maçı kazanıyor. Bu mod, Captain moduna göre daha az strateji içeriyor diyebiliriz.

Mount & Blade II: Bannerlord beta deneyimimiz genel olarak iyiydi. Oyun betada olmasına rağmen ve çıkacağında da erken erişim olacağını düşünürsek oynanışı gayet keyifliydi. Oyun süremiz boyunca çok az bug ile karşılaştık, optimizasyon da aynı şekilde güzeldi. GTX1060 ekran kartı ve i5 7500 işlemci ile yüksek ayarlarda ortalama 70-80 FPS değeri aldık. Sistem gereksinimleri ise şu şekilde:

MİNİMUM

  • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)
  • İşlemci: Intel® Core™ i3-8100 / AMD Ryzen™ 3 1200
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel® UHD Graphics 630 / NVIDIA® GeForce® GTX 660 2GB / AMD Radeon™ HD 7850 2GB
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan

ÖNERİLEN

  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
  • İşlemci: Intel® Core™ i5-9600K / AMD Ryzen™ 5 3600X
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 3GB / AMD Radeon™ RX 580
  • Depolama: 60 GB kullanılabilir alan

Mount & Blade II: Bannerlord sadece İngilizce dil desteği ile gelecek. Oyunun fiyatı ise 50 dolar olacak ancak Steam’in Türkiye’ye özel dolar kuru uyguladığını düşünürsek bizim beklentimiz oyunun maksimum 150 TL olacağı yönünde. Oyunun Steam sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz. Oyunun çıkış tarihi ise 31 Mart! (Şu ana kadar tarihte herhangi bir değişiklik yok ancak ertelenme söz konusu olabilir.)

Mount & Blade serisi ülkemizden çıkan en dikkat çekici oyunlardan birisi. Taleworlds Entertainment küçük bir ekip ile çok güzel işler başarıyor. Oyun zamanla içerik anlamında da zenginleşecek ve üstüne katacaktır. Taleworlds Entertainment’a bu oyun deneyimi için çok teşekkür ediyoruz ve kolaylıklar diliyoruz. Sevgilerimizle. 

Oyun içi ekran görüntüleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here