Bu yazımızda şuan kapalı betada olan Mount & Blade II: Bannerlord‘dan sizlere bahsedeceğim. Uzun zamandır beklediğimiz, ha geldi ha gelecek derken hakkında türlü türlü haberler çıkan, onu beklerken bir önceki oyunu olan Mount & Blade: Warband‘ı defalarca modlu, modsuz bitirdiğimiz yapımdan kapalı beta daveti geldi. Biz de hem oyunu denemek hem de sizlerle biraz olsun paylaşmak için bu uzun süredir beklediğimiz oyuna giriş yaptık ve oynadık.

Bu arada bu hafta oynadığımız diğer kapalı betada olan Unity of Command II yazımıza da bekleriz.

İlgili haberler : The Long Dark’ın 3. Bölümü Çıktı!The Last of Us Part 2 Ertelendi!Mount and Blade II: Bannerlord’dan Haber Mi Var?

Öncelikle o kadar zamandan sonra erken erişim olarak çıkacak olması elbette ki bizleri biraz üzse de oyunu birazcık oynayınca insan “oyunuyorum ya o da yeter” diyor.

Şu an için kapalı betada olduğundan tek oyunculu oynayamadığımız yapım, çok oyunculu olarak, Captain ve Skirmish modları ile oynayabiliyor.

Kısaca modlara değinmek gerekirse;

Captain modunda; 6’ya 6 yapılan karşılaşmalarda her oyuncu liderlik yaptığı 6 ile 20 arasında değişen NPC‘lere sahip. Liderlik yaptığınız NPC’lerden oluşan ufak bir grubunuz var. Captain modu; minimum 72, maximum 200 kişiye kadar oluşan karşılaşmalar ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca öldüğünüz taktirde, eğer grubunuzdan hayatta kalan bir üye varsa onun kontrolünü alabiliyorsunuz. Tam bir savaş alanı.

Skirmish modunda ise; yine Captain modunda olduğu gibi 6’ya 6 yapılan karşılaşmalar mevcut ama tek bir farkı var o da, Captain modunda olduğu gibi liderlik yaptığımız NPC’lerden oluşan bir grubunuz yok. Yani oyunun maksimum sayısı 12 olabiliyor. Ayrıca bu modda her maç sahip olduğumuz altın miktarına göre sınıf seçebildiğimiz için sınıf seçimlerinde dikkatli olmakta fayda var.

Irk ve sınıflardan bahsedecek olursak, toplamda altı adet farklı ırkın bulunduğu oyunda, her ırkın sahip olduğu yedi farklı sınıf mevcut. Her ırkın kendine has sınıfları var ve sanırım benim en çok beğendiğim Battania ve Vlandia ırkı oldu. Açık konuşmak gerekirse Battania’da bulunan Wilding sınıfı çok hoşuma gitti. Kısaca sınıflara teker teker değinmek gerekiyor sanırım.

  • Empire
  • Vlandia
  • Battania
  • Sturgia
  • Khuzait
  • Aserai

Olmak üzere altı adet ırk mevcut.

Empire ırkında; Piyade olarak, Menavlion Infantry ve Legionary bulunken
Menzilli olarak; Recruit, Archer Militia ve Palatine Guard,
Atlı olarak ise; Courser ve Cataphract sınıfları bulunmakta.

Vlandia ırkında; Piyade olarak; Peasant Levy, Voulgier ve Sergant,
Menzilli birim olarak; Arbelist ve Sharpshooter,
Atlı olarak ise; Vanguard ve Kinght birimleri mevcut.

Battania ırkında; Piyade olarak, Clan Warrior, Savage ve Oathbound,
Menzilli olarak; Wilding, Ranger ve Fiann
Atlı olarak; Mounted Warrior seçenekleri var.

Sturgia ırkında; Piyade olarak; Warrior, Ulfhednar ve Huskarl,
Menzilli olarak; Brigand ve Hunter
Atlı olarak ise; Raider ve Druzhinnik

Khuzait ırkında; Piyade olarak; Rabble ve Spear Infanrty
Menzilli olarak; Steppe Bow ve Khan’s Guard
Atlı olarak ise; Nomad ve Lancer varken farklı bir sınıf olarak
Atlı Okçu’da ise Mounted Archer var.

Aserai ırkında; Piyade olarak; Tribal Warrior ve Guard,
Menzilli olarak; Skirmisher, Archer ve Veteran,
Atlı olarak ise; Beduin ve Mamluke birimleri var.

Açıkçası sınıflara teker teker değinmek, hangi sınıf hangi silahı kullanıyor, canı, zırhı, hareket kabiliyeti ne kadar anlatmak isterim ama başka yazıya sanırım…

Şuan için kapalı beta hakkında söylenebilecekler bu kadar olduğunu düşünüyorum. Oldukça hoş ve eğlenceli yani hakkını veren bir atmosfer var oyunda. Hikaye modunun da bu şekilde görüneceğini düşünürsek beklemeye değdi der gibi oluyorum ama o kadar yıldan sonra erken erişime anlam veremiyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here