Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Motion-Capture, yani “Hareket Yakalama” teknolojisi, yakalanılan hareketleri 3 boyutlu modelleme ile dijital ekrana aktarmaya yarar. Peki, nasıl işler bu motion-capture tekniği?

Özel giysiler giymiş oyuncuların vücudunun belirli kaslarına ve eklemlerine bağlı, yüzünde ise mimiklerini yakalamak için spesifik kas gruplarına takılmış aparatlarla hareketler kaydedilir. Açılar ve modelin hareket hızları sensörlerle algılanır, dijital model üstünde canlandırılır.

Gelecekte bu teknikle yapılan filmlere daha da çok yer verileceğini anlayan yatırımcılar, şimdiden sadece motion-capture aktörleriyle çalışan ajansları açtı bile.

Motion-Capture denince sinema dünyasında akla gelen ilk isim şüphesiz: Andy Serkis. Bu işin kralı olarak kabul edilen usta aktör, King Kong’u, Gollum’u, Maymunlar Cehennemi’nin Caesar’ını ve Tenten’deki Kaptan Hadok’u motion-capture teknolojisiyle canlandırdı ve bu alanda çığır açtı.

Gollum

Gollum’un yapımı, görsel efekt ve motion-capture tekniği açısından bir dönüm noktasıydı. Karakterin 1 saniyesi için 96 saat uğraşan bir ekip işin başındaydı. Andy Serkis, Gollum’u oynarken vücut hareketlerini, sesini ve çoklu kişilik bozukluğunu mükemmel şekilde yakalayıp asla unutulmayacak bir performansa imza atmıştı. Bu performansı için haftalarca çalışması gerekmiş ve uygun sesi bulurken kedisinin aksırmasından ilham almış. Kedi, kambur durup boğazına kaçan bir şeyi çıkarmaya çalışıyor gibiymiş. Serkis de bunu önce taklit ederek daha sonra da şekillendirerek doğru sesi bulmuş. Kişilik bölünmesi konusunda Gollum’un monologlarını, tartışmalarını özel seslerle konuşup bir yandan bunları mimikleriyle süsleyince de ortaya çıkardığı performans filmin en etkileyici yanlarından birisi oldu. Ayrıca oyunculuğunun yanında, Peter Jackson’a da yardımcı olmak amacıyla kamera arkasında önemli görevlerde rol aldı.

 

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden sonra Hobbit’te, gelişmiş bir motion-capture teknolojisiyle daha genç bir Gollum’u canlandırarak özellikle bilmece sahnesinde performansını arşa çıkarttı. Sergilediği ani değişimler ve duygu aralığıyla bize, naçizane, takdir etmek kaldı.

Bilbo ve Gollum’un bilmece sahnesi

King Kong

King Kong’u oynarken performansını en üst seviyeye çıkarmak için Rwanda’ya kadar gitti, doğal ortamlarında bu görkemli yaratıkların hareketlerini inceledi ve bu sayede gorillerin davranışlarını daha gerçekçi canlandırdı. King Kong “En İyi Görsel Efekt” dalında Oscar Ödülü kazanırken, Andy Serkis de birçok ödüle aday oldu ve bazılarını da aldı.

Caesar

Maymunlar Cehennemi’nde Caesar’ı oynaması için akıllarda yine favori bir isim vardı: Andy Serkis. Kendisi daha önce bir maymunu canlandırmıştı zaten. Bu sefer karakteri çocukluğundan itibaren oynayacaktı. Çocuk Caesar’ın hevesliliğinden bir isyan liderine dönüştüğü andaki ciddiyeti, yine onun performansına bağlıydı.

Caesar’ı oynarken göz hareketleri, mimikleri ve vücut dilini olabilecek en iyi şekilde kullandı. Belki de en zor oyunculuk şekillerinden biri olan konuşmadan göz hareketleri ve mimikleriyle bize bütün olan biteni ve onun iç dünyasını anlatıp yine kendine yakışır bir oyunculuk sergiledi. Hem bir hayvanı, hem konuşan bir hayvanı, hem de pek konuşmayan bir hayvanı canlandırdığınızı düşünün!

Özellikle izleyen herkesi gerim gerim gerecek bu 1 dakikalık Maymunlar Cehennemi fragmanında, Andy’nin Caesar’a dönüşümünü en iyi şekilde görebilirsiniz.

Kaptan Hadok

2011 yılında yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı, senaryosunu ise Doctor Who ve Sherlock’tan tanıdığımız Steven Moffat’ın yazdığı “Tenten’in Maceraları”nda Kaptan Hadok’a hem sesiyle, hem de yine mo-cap yardımında oyunculuğuyla hayat verdi. Belki Gollum, Caesar ve King Kong kadar zorlu değildi ancak mo-cap denildiğinde akla yine o gelmişti.

Snoke

Star Wars: Güç Uyanıyor’da Snoke’u oynadı. Bu kış çıkacak olan Star Wars: Son Jedi’da ise yine kamera karşısındaydı.

İşindeki bu başarısının yanında, 2011 yılında “The Imaginarium Studios” adı altında kendi motion-capture danışmanlık şirketini kurdu. Oyunculukların neredeyse hatasız bir şekilde modellere aktarılması ve motion capture teknolojisinin gelişmesi, aktör performansına sadık kalınması sayesinde motion capture tekniği her gün gelişiyor. Birçok ödülde artık motion-capture dalında da ödüllendirme yapılıyor. Kendisinin başarılı oyunculuğu, kariyeri, becerileri ve sektördeki yerine bakıldığında sinema tarihine yön verecek cinsten birisi olduğu aşikar. Bize düşen ise onu tanımak, takdir etmek.

Andy Serkis’e “Nasıl hatırlanmak istersiniz?” diye sorulduğunda ise bize şu cevabı veriyor:

“Tercihen ‘Gollum’u oynayan adam’ olarak değil.”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here