Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
213

Her birimizde en az bir şarkısıyla bir iz bırakmış olduğuna inandığımız ve Türkiye’de 1995‘ten yana rock müziği tam anlamıyla hakkını vererek yapmakla kalmayıp bizi Eurovision‘da da temsil etmiş olan Mor ve Ötesi, 29 Ekim 2018’de Turkcell Platinum Istanbul Night Flight adı altında verilen konser serisinin kapanışını çok farklı ve hep hatırlanacak olan bir performansla yaptı.

Parça 2004’te yayınlanmış ve grubun üstüne bir çok parça çıkarmış olmasına rağmen hala Mor ve Ötesi’nin Spotify listelerinde birinci sırada yer alan Bir Derdim Var‘ı; şef Orçun Orçunsel‘in yönetiminde ve aslında sadece o konser için bir araya gelen, Türkiye’nin en başarılı klasik müzisyenlerinin oluşturduğu 50 kişilik özel senfoni orkestrası ve Masis Aram Gözbek önderliğindeki Magma Korosu ile seslendirdiler ve hep birlikte, yıllar sonra da dinlenildiğinde tüyleri diken diken edecek bir performansa imza attılar.

Sadece Türk rock müzik tarihi değil, genel olarak Türk müzik tarihinde kendisine yer edinecek bu performansı, o performansa yakışır bir şekilde İstanbul’un hem ilk kilisesi hem de ilk müzesi olan Aya İrini gibi tarihi önem taşıyan bir yerde yapmaları da bu performansı güçlendiren en önemli etkenlerden biri diyebiliriz. Bu etkiyi zaten performansın videosunu izlerken iliklerinize kadar hissedeceğinize eminiz.

Ayrıca konser ekimde gerçekleşmiş olmasına rağmen kayıtların yeni yeni yayınlanmaya başlanmasının sebebi ise şarkının mastering’i ve kayıtı üzerinde titiz bir şekilde ilgilenilmesiydi ki şarkının mastering’ini Grammy ödüllü ses mühendisi olan Evren Göknar‘ın Los Angeles’ta yapmasından da verilen bu önemi anlamak mümkün.

Özellikle “Hiç anlatamadım, hiç anlamadılar.” sözü ile içimize işlemiş olan Bir Derdim Var’ı bir de senfoni orkestrasıyla olan versiyonu ile sizi baş başa bırakıyor ve keyifli seyirler/dinlemeler diliyoruz.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
213

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here