Barry Jenkins yapımı olan Moonlight, 74. Altın Küre Ödülleri’nde Drama Dalında En İyi Film ödülünü kucaklamıştı. Bu filmi özel yapan ise aldığı ödüller değil. Bir mücadeleyi ele alan Moonlight, sinemada sürekli maruz kaldığımız fakir olan sonunda ya ”kazanır” ya da ”yok olur” hikayesini devirmişti. Seyircinin damağında acı bir tat bırakan film, itaatkar da değildir. Biz de bu güzel filmin afişini ve hikayesini inceledik.

 

Afiş abartısız, konuyla bağlantılı ve minimaldir. Filmdeki 3 dönemi afişte görmek mümkün. İlk başta 3 farklı kişi olduğu fikri akıllara gelse de filmi izleyince öyle olmadığını görüyoruz. Belki de bilerek böyle bir çağırışım uyandırmak istemiş olabilirler. Çünkü Chiron karakteri giderek değişime uğruyor. Yani afişte 3 farklı Chiron var.

 

 

Yazı fontu ise tırnaksız ve sadedir. Bu afişte tırnaklı bir yazı fontu kullanmak hata olurdu. Zaten filmdeki önemli nokta, bu yazıya verilen efektle desteklenmiş. Güzel ve göz yormayan bir parlaklığı var. Kullanılan renkler ise yine filmle bağlantıyı koparmamış. Şekilleri ve mevcut renkleri iyi değerlendirip filmin konusuyla beslenmiş güzel bir afiş tasarımı olmuş.

 

Her Tercih Bir Dışlamadır

 

Chiron karşımıza çıktığı anda onu yardıma muhtaç olarak görüyoruz. Fakat Chiron bir yardımdan ziyade hayattan daha farklı şeyler beklemektedir. Juan, filmin başlarında olan bir karakter olsa da onun fikirlerini ve tavırlarını Chiron’un devam ettirmek istediğini seyrettik. Bu bir taklitten çok Juan’ı yaşatmak için yapılan bir hareketti. Çünkü etrafında idol olacak veya herhangi bir yol gösterecek kimsesi yoktur.

 

 

Annesi ilgisiz bir kadın. Biraz da bu yüzden zayıf olan Chiron dışarıya karşı da aynı şekilde duruyor. Kevin ise tam bir devrim. Birbirlerine karşı bir şey hissediyorlar fakat Kevin bundan kaçınıyor.  Tüm bu iç savaşlar ve sevgisizlikler içinde boğulurken, cinsel yönelimi yüzünden hor görülmesi ve kendine bir yer edinememesi onu daha da yaralıyor. Filmin sonuna doğru ise Juan’ın kafasındaki bandı ve sert tavırları Chiron’da da görüyoruz. Bu belki bir miras olarak algılanabilir fakat sonunda kendi çabasıyla toplumda bir yer edinen ya da edindiğini sanan bir adam vardır.

 

 

 

Boyhood İle Farkları

 

Moonlight’ı Boyhood ile karşılaştırmak söz konusu bile değildir. Durum olarak benzer hikayeler gibi görünüyor ama anlatılmak istenen konu farklı. Moonlight’ta yönetmen bize siyahi bir çocuğun cinsel yönelimi ve iç savaşlarını gösteriyor. Üstelik bu çocuk yalnız ve her şeyin altından kalkabiliyor. Boyhood’a baktığımız zaman karakterin yalnız olmadığını tutunacak bir dalı olduğunu görüyoruz. Ayrıca Boyhood’da hiçbir zaman önüne geçilemeyecek olan 12 sene mevzusu var. Linklater kronolojik olarak güzel bir filme imza atmış. Sadece 12 yılda çekilmiş olması yüzünden değil. Sıradan bir karakteri avucumuza bırakıp sonra onu izlememize izin verdiği için güzel. Son olarak Chiron (Moonlight) ayakta kalmaya çalışır fakat Mason (Boyhood) sadece yaşar…