“Çingene Tarzı Caz” diye dilimize çevirebileceğimiz tür, “gypsy swing” ya da “jazz manouche” olarak da adlandırılır. 1930’larda, Paris’te ortaya çıkmış türün öncüsü Django Reinhardt‘tır. Basitçe, arkada bir ritm gitarla birlikte bir lead gitar veya keman bulunan, oldukça hareketli bir caz türüdür. Biz de ülkemizde çok yaygın olmayan bu türden, dev isimler, dev isimlerin az bilinen “cover”ları ve çok bilinen “cover”ların az bilinen orijinallerinden oluşan küçük bir derleme yaptık sizler için. Dilerseniz hemen başlayalım!

1. Bistro Fada – Stephane Wrembel

Popüler bir örnekle başlıyoruz. Bütün müzikleri, insanı farklı dünyalara sürükleme gücüne sahip olan Woody Allen filmi “Midnight in Paris”i izleyen çoğu insan, bu şarkıyı dinleyerek Paris sokaklarında yürüme hayali kurmuştur diyebiliriz. Müzikleriyle oldukça beğeni toplayan filmin, soundtrack albümüne mutlaka göz atmanızı, hatta hala izlemediyseniz filmi izlemenizi öneririz.

2. Minor Swing – Django Reinhardt & Stéphane Grapelli

İlk kez 1937 yılında kaydedilmiş eser, insanı notalarla sarhoş edebilen gerçek bir klasiktir ve “gypsy jazz”ın gelişiminde oldukça önemi bir yere sahiptir. İkilinin müziği döneme göre farklı görülmüş ve dönemi araştıran yazarlardan Stuart Nicholson bir kitabında bu durum şu şekilde yazıya dökmüştür: “Caz yapan herkes Amerikalı duyulurken, onların yaptıkları müzik tamamen Avrupa’ya aitti.” Parça birçok filmde soundtrack olarak kullanılmış, fakat en çok Lass Hallström‘ün “Chocolat” filmiyle bütünleşmiştir.

3. Songe D’automne – Django Reinhardt & Hubert Rostaing

Üstad Django Reinhardt’ın, ünlü caz klarneti ve saksafonist Hubert Rostaing ile 1947 yılında kaydettiği eser, yine türün klasiklerinden biridir. Onca yıla rağmen, bu türle uğraşan müzisyenler tarafından sıkça yeniden yorumlanmaktadır. (Örnek: The Rosenberg Trio)

4. Bossa Dorado – Dorado Schmitt

“Bossa Dorado”, genelde kendini tekrar etmesi, parçaların birbirine çok benzemesi yönünden eleştirilen bu türün, kendine özgü melodisiyle oldukça beğenilen parçalarından bir tanesidir. The Rosenberg Trio versiyonu orijinalinden daha popülerdir. Ulaşabildiğimiz en eski kaydında (1990) oldukça yavaş ve yumuşaktır fakat günümüzde Schmitt ve diğer sanatçılar tarafından çok daha hızlı ve biraz daha sert yorumlanmaktadır. İkisi arasında seçim yapmak oldukça zor olduğundan ikisini de sizler için aşağı bırakıyoruz.

5. Puttin On The Ritz – Gypsy Strings

Bu parçanın herhangi bir versiyonunu çok büyük olasılıkla duymuşsunuzdur. İsmini, Ritz Otel’den alan ve modaya uygun giyinmek anlamına gelen “to put on the Ritz” tabirinden alır. Orijinali 1928 yılında kaydedilmiş parça, Ella FitzgeraldClark Gable, Robbie Williams gibi dev isimler tarafından yorumlanmış olsa da en çok dikkat çeken yorumu, Taco‘nun 1982 yılında kaydettiği pop yorumudur. Orijinali de “swing” tarzında olan parçanın, “gypsy swing” uyarlaması da hayli güzel olmuştur.

6. Dark Eyes – Trio Manouche

Orijinali popüler bir Rus aşk şarkısı olan Ochi Chyornye” (Türkçesi: Kara Gözler), çoğumuzun hayatına Kızıl Ordu yorumu ya da Ajda Pekkan‘ın aranjmanı “Bir Günah Gibi” ile girmiştir. Yüzlerce kez yorumlanmış bu parça, Trio Manouche yorumuyla tamamen farklı bir havaya bürünmüş.

7. Maneges – Angelo Debarre

Bu türün doğduğu topraklarda, Paris’te dünyaya gelen Angelo Debarre de Django Reinhardt gibi efsane isimler arasında yer alır. Fazla söz etmeye gerek yok, sizi bu efsaneyle baş başa bırakalım.

8. Manoir De Mes Reves – The Rosenberg Trio

Bir Django Reinhardt yorumudur. Django Reinhardt, bu türde müzik yapan bütün müzisyenleri etkilediği gibi The Rosenberg Trio’yu da oldukça etkilemiştir ve grup kenidisine ait çok fazla parçayı yeniden yorumlamıştır. 30 yılı aşkın süredir caz yapan grubun yorumları, özellikle caz müzikle ilgilenen insanlar tarafından oldukça başarılı bulunmaktadır. Fakat bir kesim tarafından da yorumlarının iyi olduğu fakat  Django Reinhardt’ın yerini asla tutamayacakları söylenmekte. (Orijinali)

9. L’indien – Tchalavo Schmitt

Yine Parisli bir gitaristle karşı karşıyayız. Aynı zamanda yine caz gitaristi olan Dorado Schmitt‘in kuzeni olan Tchalavo Schmitt, gitarı ilk kez 6 yaşında ele almış.

10. Kiss Of Fire – The Rosenberg Family

Enstrümantal müzik sevmeyenler için hayli zor bir liste olduğunun farkındayız. Fakat sonuna kadar geldiniz ve size bir hediyemiz var. Bir tango klasiğinin “gypsy jazz” yorumuyla sizlerleyiz. 1903’ten günümüze gelmiş Angel Villoldo‘nun “El Choclo”sunun İngilizce versiyonu olan parça, Louis Armstrong, Hugh Laurie gibi isimler tarafından yorumlanmış ve bu tarza da fazlasıyla yakışmış.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here