Wannart gezisinde ünlü Modern Sanatlar Müzesi’ni birlikte inceleyelim.

New York’ta bulunan The Museum Of Modern Art, bugün dünyanın en önemli sanat müzelerinden biridir. 7 Kasım 1929 yılında Rockefeller ailesinin kadın üyelerinin önderliğinde (Abby Aldrich Rockefeller, Lillie P. Bliss ve Mary Quinn Sullivan), Avrupa’ya ait modern sanat eserlerinin bir araya getirilmesi amacıyla kurulan MoMa, modern sanatlar alanında özelleşmiş bir sergi içerir.

Kuruluşunun ilk yıllarında müze oldukça küçüktü. Daha sonra müzeye olan ilginin artması ve belli kriterler oluşturmasıyla bir kaç kez adres değiştirerek alanını genişletti. Şimdi ise 6 kattan oluşan 59 bin metrekarelik sergi alanına sahip oldukça büyük bir binada hizmet veren MoMa, her yıl ortalama 2,5 milyon kişiyi ağırlıyor.

Ağırlık resimde olmak üzere dünyaca ünlü sanatçıların en ünlü eserlerine bu müzede ulaşmak mümkün. MoMa aynı zamanda haftalık veya aylık kurs programları ve eğitici aktiviteler gibi hizmetler de veriyor. Batı Modern Sanatı’nın en iyi koleksiyonu olarak gösterilen oldukça zengin içerikli bir koleksiyona sahip. Bazı programlar hariç yaklaşık 150 bin ayrı parçayı ve 22 bin film ile 4 milyon film karesinden oluşan arşivi barındırıyor.


Rene Magritte – The Lovers

MoMa’da bulabileceğiniz dünyaca ünlü eserlerin birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

-Henri Mattise’nin ünlü eseri, “Dance”

-Van Gogh’un ünlü eseri, “The Starry Night”

-Pablo Picasso’nun ünlü eseri “Les Demoiselles d’Avignon” (Avignon’un Genç Kızları)

-Salvador Dali’nin ünlü eseri, “The Persistence of Memory” (Belleğin Azmi)

-Piet Mondrian’ın ünlü eseri, “Broadway Boogie Woogie” (Broadway Boogie Woogie’si)

-Claude Monet’in “Water Lilies” (Nilüferler)

-Paul Cezenne’nin ünlü eseri “The Bather” (Yıkanan)

-Frida Kahlo’nun ünlü eseri “Self Portrait With Cropped Hair” (Kesilmiş Saçlı Otoportre)


Pablo Picasso – The Reservoir, Horta de Ebro

Bu meşhur eserlerin yanında koleksiyonda; Jackson Pollock, Cindy Sherman, Jean-Michel Basquiat, Jasper Johns, Edward Hopper, Andy Warhol, Chuck Close, Georgia O’Keefe ve Ralph Bakshi gibi sanatçıların da çalışmaları var. MoMa zaman içerisinde, fotoğraf ve film koleksiyonunu da geliştirmiştir. Paul László, the Eameses, Isamu Noguchi, ve George Nelson gibi ünlü isimlerin tasarımlarının bulunduğu bir tasarım koleksiyonu vardır.

Uzayıp gidebilecek bu listeye dünyaca ünlü tasarım sanatçılarının eserlerini de ekleyebiliriz. Ödüllü tasarımların bazıları sürekli olarak MoMa’da sergilenirken bir kısmı dönemsel konsepte uygun olarak değişiklik arz ediyor.


Raoul Dufy – The 14th Jult at Le Harre

Burada sadece dünyaca ünlü eserleri görmekle kalmıyorsunuz. MoMa, ziyaretçilerini memnun edebilmek adına dükkan, restoran ve kafeleri sanatseverlerin hizmetine sunuyor. Bu dükkanlarda ünlü sanatçıların tasarladığı objeleri ve yaklaşık 2 bin başlık altında toplanabilecek çeşitlilikte kitapları bulabilirsiniz. Aynı zamanda yakınlarınıza hediye edecek küçük aksesuarlar da çeşitli dükkanlarda mevcut.

Muhtemelen bu büyük ve muntazam sergiyi gezerken yorulacak ve acıkacaksınız. Endişelenmeyin, MoMa’da ziyaretçileri için iki kafe ve bir restoran bulunuyor. Bunlardan biri, ikinci katta bulunan Cafe 2. Dünyaca ünlü şef Lynn Bound’a emanet edilen kafede İtalyan mutfağının lezzetiyle mest olabilir, kahveleriyle de yorgunluğunuzu atabilirsiniz.


Paul Gauguin – Portrait of Jacob Meyer de Haan

Bir diğer mekan ise Terrace 5. Beşinci katta hizmet veren bu mekanın muhtemelen manzarasıyla büyüleneceksiniz. Terrace 5’te öğle yemeği, tatlı, kahve gibi hizmetlerin hepsinden faydalanmanız mümkün. Terrace 5’in masa, sandalye ve genel dekorasyon objeleri, Arne Jacobsen, Georg Jensen ve Fritz Hansen gibi dünyaca ünlü tasarımcıların olduğu bir ekip tarafndan yapılmış.

Aynı zamanda Cafe 2 ve Terrace 5 New York Times tarafından konu edilmiş ve üç yıldızla tanımlanmış mekanlardır.

Yolunuz New York’a düşerse bu muhteşem müzeyi gezmeyi unutmayın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here