Endüstriyel tasarım akımı, ilk olarak 1950’li yıllarda New York’ta terk edilmiş depo ve fabrikaların, sanatçıların işleri için kullanabilecekleri stüdyolara dönüştürülmesi ile ortaya çıkmıştır.

Endüstriyel tarz; üretime, mekanik yaratıcılığa odaklanan, işlenmemiş ve bitmemiş iç mekanlar sunarak, modern hangar hissini evinize yansıtabilecek etkili bir geri dönüş tasarım tarzıdır. Endüstriyel iç mekan tasarımı, genellikle gizlemeye çalıştığımız yapı malzemelerini odak noktası haline getirerek sergiler. Hem ham ve bitmemiş bir görünümü hem de modern bir dili buluşturabilir. Gerek standart apartman dairelerinden loft dairelere, gerek üçüncü dalga kahve dükkanlarından tasarım otellere ve stüdyolara kadar pek çok farklı mekanda tercih edilmektedir.

Dünyada çelik ve demir üretimi yapıldığından beri, endüstriyel ürün ve metallerin; aydınlatma armatürleri, sıhhi tesisatlar, dolap ve kapı tokmaklarında, çatı iskeletlerinde kullanımı belirgindir. Bugün ise ferforje demirin, dekoratif ve yapısal bir unsur olarak kullanılması, modern evde istenilen endüstriyel bir unsurdur.

Grenli, topraksı ahşap ile pürüzsüz, parlak metalin keyifli dokusal etkileşimi, endüstriyel tarzdaki evler arasında yaygın olarak kullanılan, endüstriyel iç tasarım trendidir.

Endüstriyel tasarım tarzı; açık tuğlalar, betonarme, çelik kirişler veya kolonlar, paslanmaz çelik ve bitmemiş ahşap, geniş ve büyük pencereler, yüksek tavanlarıyla öne çıkar.

Renk paletini konuşacak olursak eğer, işlenmemiş pürüzlü yüzeylerin hakimiyetini nötrlemek için sıcak, doğal tonlar kullanılır. Gri ve tonları, net ve temiz bir görünüm kazandırmak için beyazla kullanıldığında iyi bir görünüm ortaya çıkar.

Zeminlerde, genelde taş ve cilalı beton malzeme kullanılır. Bu, endüstriyel iç dekor temasına mükemmel şekilde uyan, pratik ve ekonomik bir seçenektir. Kalınlık, kusurlar ve yamalar, endüstriyel stildeki bir evde fark yaratır. Buna karşın, eskitilmiş masif ahşap zeminler de yoğun metal aksesuarlarla kullanıldığında, endüstriyel tasarımın vazgeçilmezlerinden olabilir.

Sarkıt aydınlatmalarla beraber, metal kaplamalı bağlantısız zemin aydınlatmaları, endüstriyel görünüm için en doğru ışık kaynaklarındandır.

Ayrıca, antika pazarlarından ya da eskicilerden temin edilebilecek eski ahşap, metal ya da deri mobilyalar, dokulu boyalarla eskitilmiş stilde boyanarak mekana dahil edilebilir.

Salon ve mutfak gibi evin bol aydınlık isteyen bölümlerinde, adaların üzerinde metal iskeletler, hem işlevli hem de tasarıma uyumlu olabilir.

Soğuk bir depo görünümünden kaçınmak için, kullanılan aksesuarlara dikkat edilmelidir. Geniş rahat koltuklar, büyük yapraklı yeşil bitkiler, fabrika makinelerinin parçaları, defolu deri eşyalar ve duvarlara asılacak büyük çerçeveli eski fotoğraflar, mekanı dengeleyecek niteliktedir. Peluş kanepeler, saçılmış minderler ve kilimler, endüstriyel özelliklerle keskin bir tezat oluşturup, modern endüstriyel dekorla görsel bir denge sağlar.

 

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here