Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

Lana Del Rey’in alternatif gerçekliği müzik dünyamızın tam orta yerinde bir rüyalar alemi oluşturdu ve oluşturmaya devam ediyor. Ölmek için doğduğunu ilan ettiği noktadan hayat için şehvet duymaya başladığı ana dek onu dinlemekten bir an olsun vazgeçmedik.

Hazır havalar kasvetlenmiş ve ruhlarımız sanatın sıcağına açken her daim listelerimizin vazgeçilmezi haline gelmiş şarkılarının yanı sıra kıyıda köşede kalmış ve sesini gerektiği kadar duyuramamış Lana şarkılarını sizler için yeniden dinledik ve en iyi 10 Lana Del Rey şarkısını seçtik. Müziğin sesini açın ve kaybolmaya hazır olun.

1 – Dark Paradise

Anıların patikasında yolunu kaybetmiş aşığın serenadı. Yüzünü çoktan şarkılarının ezgisi haline getirdiği yitip giden aşkına umutsuzca seslenen bir Lana’yı dinliyoruz Dark Paradise’da. Senfonik bir hayal dünyasına ucu yanmış bir biletle giriş yapmanın hüznüyle içimiz titriyor. Gözlerimizi her kapattığımızda karanlık bir cennet bizi tekinsizce sarmalıyor.

2- Ride

Üstü açık eski bir arabayla Amerika’nın uçsuz bucaksız düzlüklerinde tozu dumana katarken yan koltukta Lana oturuyor. Sadece sürüyoruz, yüzümüzde rüzgarın olanca şiddetini hissedene dek. Ciğerlerimizin en derinlerine çekiyoruz tozu dumanı. Gözlerimizde ışıklar çakınca duruyoruz ancak. Ve anlıyoruz. Duramayacağımızı, durursak nefesimizin kesileceğini.

3 – Body Electric

Walt Whitman’ın dizelerinden aldığı ilhamla bizi o çok iyi bildiğimiz kırık dökük zaman makinesine bindiriyor Lana. Aşkın hala taze, fotoğrafların büyülü, ruhların genç olduğu zamanlara. Nostaljinin şiiriyle ruhumuzu yıkıyoruz. Yıkandıkça bulanıyor, bulandıkça kaçamıyoruz.

4 – Shades Of Cool

Kaçınılmaz bir hüsrana adım adım yaklaşmanın verdiği tuhaf hissin notalara yol gösterdiği şarkı. Mavinin sayısız tonundan yalnızca biri olduğunu bilmek, yine de bu eşsizlikten fersah uzak konumdan mutlu olmak Shades Of Cool. Sadece onun en sevdiği rengin mavi olduğunu bilmenin tüm yaralarını kapatmasının verdiği huzur. Rahatsız edici ama vazgeçilmez bir aşkın çırpınışlarına tedirgin bir sesleniş.

5 – Religion

Yaz akşamı ılık meltemi yüzünde hissetmek, gözlerini kapatmak ve ruhunu açmak. Religion bunların hepsi ve daha fazlası. Yaşama şeklinin ve inancın ilanı. Sevginin en bütünleyici hali. Göklerde yankılanan bir sesin kutsal tınısı. Lana Religion’da aşkın kilisesinin kapılarını ardına kadar açıyor.

6 – Salvatore

Sabahın erken saatlerinde Sicilya sokaklarında geceden kalma bir Lana var Salvatore’de. 40’lı yılların atmosferini ilk saniyesinden itibaren zihninizin tüm kıvrımlarına zerk eden bir şarkı Salvatore. Tutkulu bir aşk, sıcak İtalyanca kelimeler ve yumuşak bir dondurma. Neon renkli geçmişin sofistike hatırası. Bir şarkıdan daha fazlası, bir hikayenin ta kendisi.

7 – Freak

Ateşin tam merkezinden yayılan bir melodi. Rock müzikte yavaşça dans edip aşkın kaosun kaybolmaya bir güzelleme. California sahillerinde palmiyelerin altında ay ışığına dönüşen Lana’dan açık bir davet. Delirmek hiç bu kadar cazip gelmemişti.

8 – Cherry

Güneş batarken gökyüzünü boyayan cömert renk cümbüşünün şarkıya dönüşmüş hali Cherry. Birken iki olmanın, ikiyken bir olmanın ve nihayet birken yok olmanın baş döndürücülüğüne karşı konulmaz bir yolculuk. Kirazlar, şarap ve şeftali. Var olurken yok olmanın garip çekiciliği.

9 – Young And Beautiful

Yaz gecelerinin uçucu havasında atılan çaresiz bir çığlığın yankısı. Dev bir orkestrasyonun eşliğinde sade bir Lana. Duyguların notalara sarılıp bırakmadığı bir senfoni. Zamanın acımasızlığına karşı güzelliğin aczini iliklerimize kadar hissettiren Young and Beautiful, The Great Gatsby’nin muazzam havasından beslenerek muhteşem ve zamansız bir parça olarak sonsuzluğunu ilan ediyor.

10 – Born To Die

Born To Die’ın ikonik tahtının erişilmez azameti tartışmaya çoktan kapalı. Şarkı, Lana’nın başka dünyalara açtığı geçidin koruyucusu adeta. Son sözlerimizi seçtiren, ayaklarımız kalbimizi taşımaz olduğunda yağan yağmurun altında ruhumuzu ateşe veren Born To Die, Lana diskografisinin en özel parçası.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
41

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here