Bir yanda İtalya’nın geleneksel makarna üreticisi Barilla, diğer yanda yeni nesil tasarımcı Giuliano Calza’nın markası GCDS. Bir akşam yemeğinde buluşuyorlar, baş konuk Sophia Loren.

Makarna üreticisi ile modayı bir araya getirme fikri Giuliano Calza’dan başkasının projesi olamazdı. Zira GCDS’in 2015 yılından bu yana sağladığı istikrarlı başarı grafiğinin önemli bir nedeni, imza attığı iş birlikleri.

İki markayı bir araya getiren ise ”Made in Italy” ibaresi elbette. “Hayalimdeki yemek masasını sunmak istedim. Biraz GCDS gibi. Aslında beklenmedik, tesadüfü bol ve heyecan dolu” diyor Calza.

Eğlenceli, renkli tasarımlarıyla ön plana çıkan İtalyan sokak giyim markası GCDS, (God Can’t Destroy Streetwear) geleneksel aile sofralarının vazgeçilmez makarna markası Barilla ile ilgimizi oldukça çeken bir iş birliğine imza attı. ”Ne alaka?” dediğinizi duyar gibiyiz. Hakikaten bu buluşma nasıl gerçekleşti?

Sokak modasının sembolü haline gelen giyim markası GCDS, pop grafiklerin hakim olduğu rahat ve rengarenk tasarımlarıyla clubbing kültürünün ve genç sokak stilinin vazgeçilmez markalarından biri. Barilla’yı düşününce de büyük aile masaları, geleneklere sadık, ikonik bir İtalyan makarna markası geliyor aklımıza. Lacivert kutusu gözümüzün önünde canlanıverdi hemen.

2013 yılında grup CEO’su Guido Barilla, LGBTİQ+ aileleri reklamına dahil etmeyeceğini bildirmişti ve gündeme bir makarnadan çok daha fazlası olarak düşüvermişti. Global markette homofobik bir bildiri olarak kabul edilen yaklaşımı oldukça sert tepki almıştı. Bu açıklamanın yansımalarıysa bu süre zarfında hem algıda hem de piyasada ciddi düşüşe sebep oldu. İşte bu noktada GCDS’yi düşünmenizi istiyoruz; genç, rengarenk, dinamik ve açık görüşlü. Bu sebeple bu iş birliği Barilla için bir nevi yeni bir sayfa niteliğinde.

İngiliz film yapımcısı Nadia Lee Cohen imzalı ”Dinner is ready” adlı kampanya filminde Radio Barilla’dan çalan klasik müzik eşliğinde pek çok farklı karakterin günlük koşturmalarına seyirci oluyoruz. (Grubun eski açıklamalarının aksine, bu sefer çok daha çoğulcu ve kapsayıcı bir duruş sahiplenilmiş belli ki.) Ve ardından Sophia Loren’in ‘‘E’ Pronto” demesiyle ortaya kocaman bir domatesli spagettinin konduğu sofrada herkes bir araya geliyor.

Anlayacağınız GCDS’s, kreatif direktörü Giuliano Calze ile beraber Barilla’nın o alıştığımız klasik lacivert paketine alternatif olarak cesur pembe ambalajlar karşımıza çıkacak. Ama tabii bir süreliğine ve oldukça sınırlı sayıda… Bu ambalajda hem Barilla hem de GCDS eşit bir şekilde baskın: Ama bildiğimiz Barilla çok daha cesur.

Kaynak: 12

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here