Ekim ayı, meme kanseri bilinçlendirme ayı olarak geçiyor. Birçok moda ve güzellik markası ise sosyal sorumluluk bilinci ile hareket ederek farkındalığı arttırmak için meme kanseri yardım kuruluşları ile birlikte çalışarak bu kuruluşlara fon bağışlıyor.

Gelişmiş ülkelerde her 7 kadından birinde meme kanseri görüldüğü bilinmektedir. Ülkemizde meme kanseri sıklığı son 20 yılda iki katından fazla artmıştır. Türkiye’de meme kanseri, ortalama 25 yaşından itibaren görülmeye başlar ve görülme sıklığı yaşa göre artar. 45-49 yaş grubunda ise pik yaparak tüm meme kanserlerinin %16,7’sini oluşturur.

Bu veriler ne yazık ki dünyanın birçok ülkesi için benzer durumda. İngiltere’deki kanser araştırmasına göre, meme kanseri Birleşik Krallık’ta her yıl meydana gelen 55.000’den fazla yeni vakayla en sık görülen kanser türü.

Bunun üzerine çeşitli markalar hem insanları bilinçlendirmek hem de meme kanseri ile ilgili olan kuruluşlara bağışta bulunmak adına özel seriler çıkarttı. Vans, Accessorize gibi moda ve güzellik markalarının içinde bulunduğu girişimde, yardım kuruluşunun kurucusu Kris Hallenga, “Mesajımızı Vans izleyicisine yayma fırsatı bulduğumuz için heyecan duyuyoruz çünkü bu ortaklık daha fazla kişiye göğüslerini kontrol etmenin neden bu kadar önemli olduğunu ve karşılığında hayat kurtardığını söyleyebiliyor” dedi.

 

1. Accessorize

Meme kanserine dikkat çekmek ve insanları bilinçlendirmek için daha güzel bir tasarım düşünülemezdi. Göğüs şeklindeki bu minimal kolye 5 £’ya satılacak ve gelirlerin tamamı yardım kuruluşuna bağışlanacak.

 

 

 

2. Vans

Bu iş birliği daha çok bilinçlendirmeye yönelik. Ayakkabı, meme ile ilgili dört ana tasarıma sahip. Tasarımların ilki göğüslerinizi nasıl muayene edeceğinizi gösteriyor. Diğer bir yandan markanın ikonik dama desenini bu kez çıplak kareler olarak görüyoruz.

 

23£

3. Aveda

Aslında Aveda bu konuya uzak bir marka değil. Marka 2001’den bu yana Meme Kanseri Araştırma Vakfı‘na toplam 4.7 milyon dolarlık bir bağışta bulundu. Bu sene ise özel ambalajlı bir el kremi satışa sundu ve her 5 £’dan 4 £’yu yardım kuruluşuna bağışlayacak.

 

 

35£
35£

4. Bobbi Brown

Bobbi Brown da destekçilerden. Markanın pembe ruj seti Estee Lauder şirketinin göğüs kanseri kampanyasını desteklemek için oluşturuldu.

 

 

 

 

129£

5. Ralph Lauren

Ralph Lauren Corporation Pembe Midilli Kampanyası, 2000 yılından bu yana devam ediyor. Orijinal olarak meme kanserine odaklanmış durumda. Şimdi ise satışlarının %25’ini dünya çapındaki ”kansere hayır” kurumlarına bağışlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here