Bir moda haftasından diğerine atladığımız şu günlerde, ilkbahar/yaz 2020 şovlarından ne giyeceğimizden çok daha fazlasını öğrenebiliriz. Hayal gücünü zorlayan set tasarımları, iç mekânlarımızı modanın gücüyle yenilemek için mükemmel birer ilham kaynağı!

Prada

  • Neden ilham kaynağı?

Hollandalı tasarım ve mimarlık stüdyosu Oma/Amo tarafından yapılan Fondazione Prada Deposito binasının dönüşümü, karo tasarımları açısından tam bir başyapıt. Ne yazık ki moda editörleri bu geometrik desenli yansımalı yüzeyi yeterince hızlı fotoğraflayamamış. Tabii altın yaprağı ile kaplanmış kolonları da unutmamak gerek!

  • Evimize nasıl uyarlarız?

Balineum’un kurucusu ve moda dünyasının banyo tasarımı denince kurtarıcı tasarımcısı olan Sarah Watson’a göre, banyomuzu Valentino coutureden bir parça gibi hissedebilmenin yolu Prada’nın örneğine benzer boyutta ve renklerde karolar kullanmaktan geçiyor. Şeker tonlarında bir küvet ve lavabo da tamamlayıcı parçalar olarak yerini alabilir. Tabii son olarak doğru ışıklandırma, iyi bir oda parfümü ve modern şekillerde şişeler…

Marc Jacobs

  • Neden ilham kaynağı?

Park Avenue Armony’de gerçekleşen moda şovu için Jacobs’ın uzun süredir set tasarımcısı olan Stefan Beckman, birbirinden uyumsuz fildişi sandalyeler kullanmış.

  • Evimize nasıl uyarlarız?

Bu tarz sandalyeler yemek odasında kullanmak için ideal. Yeni bir takım almak yerine antika pazarlarına ufak bir gezintiye çıkabilir, internet üzerinden ilginç sandalye şekilleri araştırabilirsiniz. Ya da daha güzeli, kullanmakta olduğunuz sandalyeleri parlak bitişli beyaz bir boyayla yeniden değerlendirebilirsiniz.

Loewe

  • Neden ilham kaynağı?

Defile tam da başlamak üzereyken odanın köşelerine asılmış bembeyaz tül perdeler geriye doğru çekilerek krem rengi fonda göze çarpan heykelsi ametist blokları ve pampa otu saksılarını ortaya çıkarıyor…

  • Evimize nasıl uyarlarız?

Elbette moda şovlarındaki gibi devasa boyutta bir saksıyı bulmak ve eve koymak imkânsız… Ama krem rengi rahat bir koltuk, küçük saksı bitkileri, güneşin sıcaklığını ve neşesini eve dolduran zarif tül perdeler ve kahve sehpanızın üzerine konumlandırabileceğiniz küçük ametist parçalarıyla ortama konforlu bir şıklık katabilirsiniz.

Balenciaga

  • Neden ilham kaynağı?

Cité du Cinéma film stüdyosu, Avrupa Parlamentosu odalarını hatırlatırcasına spiral bir toplantı odası şeklinde tasarlanmış ve baştan aşağı Avrupa Birliği mavisine boyanmış.

  • Evimize nasıl uyarlarız?

Demna Gvasalia’nın sözlerine kulak verin ve Pantone 2020 için yılın rengi seçilen klasik maviye bir şans tanıyın. İster yer döşemesinden tutun da tavana varıncaya dek gerçek bir çabayla evinizi dönüştürün, isterseniz de yalnızca bu ruhu yakalamak adına bir parça kobalt mavisine kucak açın. Bu bir abajur, küçük bir aksesuar, dekoratif şişeler hatta mumlar bile olabilir. Tabii Balenciaga’nın doğru zamanda yaptığı renk tesadüfünün kalplerimizi yumuşattığını da itiraf etmeliyiz!

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here