Moda dünyasının asi çocuğu, çılgın ve göz kamaştırıcı tasarımlarıyla hayranlık uyandıran bir adam. Tasarımlarının New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergilendiği bir yetenek.

Metropolitan Müzesi sergisinden

Ölümünün ardından çok konuşuldu, yazıldı, çizildi. Kalemlerini acımasızca kullananlar da oldu elbet. Markalaşan isminin tüm gücüyle konuşulduğu hayatına bir göz atalım.

1969 yılında Londra’da doğan McQueen’in kalabalık bir ailesi olmuş, altı kardeşin en küçüğüymüş. Ablalarına elbiseler dikerek geçen çocukluğunda, en net anımsadığı şey bu çizimleri yaptığıymış. İlerleyen yıllarda da ilk tasarımı, bu çizimlerden oluşmuş. 16 yaşında okulu bırakıp, Anderson & Sheppard‘da çıraklık yapmaya başlamış. Terziliği en ince detaylarına kadar öğrenmiş ve okula devam etmeye karar verdiğinde elinde muazzam bir portfolyö ve iyi bir kariyer olduğu için Moda Tasarımı yüksek lisansına kabul edilmiş.

Isabella Blow ile birlikte

Central Saint Martins College’dan mezun olmak için hazırladığı kolleksiyonun Isabella Blow tarafından satın alınmasıyla, uzun yıllar sürecek büyük bir dostluk başlamış. Aynı zamanda moda dünyasının basamaklarını büyük bir hızla çıkmasına ilk vesile olmuş.

Naomi Campbell’ın modellik yaptığı İlkbahar ve Yaz Koleksiyonu, 1997- Givenchy Haute Couture

1996 yılında Givenchy’nin baş tasarımcısı olur. “Holigan” lakabını alacağı ve moda dünyasındaki duruşunu keskinleştireceği defile gerçekleşmiştir. Tahta bacaklı mankenler ortalığı kasıp kavururken, bir sonraki yıl cansız mankenlerle defile hazırlar. Sonrasında ise, Givenchy ile yollarını ayırır.

Kate Moss’un hologramının seyircilerin üzerinde dolaştığı 2006 defilesi

Gucci’nin %51 hissesiyle kreatif direktörü olur. 2005 yılında Puma için tasarımlar yapar. 2007 yılında MAC ile çalışır. Dört kez üst üste yılın tasarımcısı seçilir. Aşkları, uyuşturucu ve alkol ile birleşince, aşırı duygusal yapısıyla gücü her zaman kaldıramadığı, şöhretin fazla geldiği konuşulsa da zor zamanlar geçirdiği de göz ardı edilmemeli.

Şapka Tasarımı

Yakın dostu Isabella Blow’un zehir içerek intihar etmesini henüz atlatamamışken, annesinin ölümü modacıyı derinden sarsar. Cenazeden bir gün önce evinde kendini asarak, yaşamına son verir.

Metropolitan Müzesi’nde sergilenen tasarımı, 1992

“Köpeklerime iyi bakın. Sizi seviyorum, özür dilerim. Lee”

Bu küçük notla aramızdan ayrılır.

Markanın başına da Sarah Burton geçer.

1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here