Moda benim dünyam diyenleri bu yazıda topluyoruz. Ünlü moda tasarımcılarından top modellere kadar herkesi bulabileceğiniz bir film listesi veriyoruz.

Coco Chanel’den Önce/ Coco Before Chanel(2009)

Audrey Tautou’yla hayat bulan, moda dünyasının fenomeni Gabrielle “Coco” Chanel’in gerçek yaşam hikayesi: Coco Before Chanel

Yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen, masal gibi bir hayat. Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki yaşamından kesitleri sergileniyor.

Yves Saint Laurent (2014)

Henüz 21 yaşında olan üstün yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Christian Dior ansızın hayatını kaybettikten sonra işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Artık moda dünyasının yükselen yıldızıdır. Bir moda şovu sırasında Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atmış olur. Birbirlerine aşık olan ikili, iş hayatında da birlikte hareket etmeye başlarlar. Üç yıl sonra ise kendi markasını, Yves Saint Laurent’i yaratmış olur. Ne var ki Yves Saint Laurent’in yaratıcılığı hem özel hayatını hem de iş yaşamını etkiler hale gelir.

Gia (1998)

Amerika’nın ilk top modeli olan Gia Marie Carangi’nin 17 yaşından başlayarak, ölümüne kadar geçen süredeki hayat hikayesi anlatılıyor. Gia’nın başarılar, hayal kırıklıkları ve iniş-çıkışlarla dolu kariyerinden, ilişkilerine kadar özel yaşamı tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seriliyor.

House of Versace / Versace Evi (2013)

2013 yapımlı bu biyografi filminde ünlü modacı Versace’nin hayatını konu alıyor. Versace, 1977’li yılların moda abidesidir. Versace şirketini abisi idare etmektedir. Abisi öldükten sonra ise şirket biraz geri adım atar. Donatella, abisinin ölümünden sonra tekrardan şirketi büyütme, popülerleştirme yoluna girer. Donatella’nın bu amacındaki en büyük destekçisi ise hayatındaki en değerli kişi olan kızıdır.

Iris (2014)

Belgeselin teması eşyalara duyulan aşk ve tutku. Bu uğurda Iris Apfel’in yaptığı pazarlıklar ve en basit parçaları kendine özgü yorumlayışı onu Suzy Menkes’in deyişiyle “Koleksiyon Kraliçesi” yapıyor. Stil ikonunun abartılı tasarımları ve maksimalist tarzı modada farklılaşmayı cesaretlendiriyor.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel / Diana Vreeland: Göze Ziyafet Gerek (2011)

Dünyanın en iyi moda editörlerinden biri olan Diana Vreeland’ın hayatını anlatan The Eye Has to Travel‘ın yönetmeni Lisa Immordino Vreeland. Belgesel aynı zamanda Designs of the Year Awards’ın fashion kategorisinin en gözde filmi olarak görülüyor. Harper’s Bazaar’da başlayan ve Vogue ile devam eden kariyeri, bu süreçte çalıştığı isimler ve çalışmalarını anlatan belgeselde Calvin Klein, Diana von Fürstenberg ve Manolo Blahnik gibi isimlerin Diana hakkında röportajları da yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here