Mitsubishi, geçtiğimiz günlerde Cenevre Otomobil Fuar’ında eviniz ve arabanız arasında elektrik paylaşımı yapabileceğiniz bir sistem tanıttı. “Dendo Drive House” (DDH) güneş panelinden üretilen enerjinin, evdeki batarya ile arabanın enerji paylaşımı yapabilmesini sağlıyor.

İlk gördüğünüzde “neden arabamı evime elektrik vermek için kullanayım?” diyebilirsiniz. Ancak DDH, elektrik kesintileri olduğunda evdeki bataryanızı kullanabilmenin yanı sıra arabanızı bir jeneratör gibi kullanabiliyor ki bunun çok yararlı olacağını söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında DDH, enerjiyi iki tarafa da iletebildiği için hangi taraf -ev veya araba- daha çok ihtiyaç duyuyorsa onu dikkate alarak aktarım yapabiliyor. Diğer kullanışlı yani ise, DDH elektriğin en ucuz olduğu saatleri belirleyip arabanızı o saatlerde şarj edebiliyor. Tabii ki bunların hepsini “manual” olarak kendiniz de belirleyebiliyorsunuz.

Sistem hem Mitsubishi Outlander PHEV gibi hybrid araçları hem de tanıtımı bugün yapılan Mitsubishi Engelberg Tourer gibi  tamamen elektrikli araçları destekliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here