Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Hepimiz hayatımızın bir bölümünde mitolojiyle ilgilenmişizdir. Onunla ilgili kitaplar okuyarak, filmler izleyerek ve hatta araştırarak bir şeyler öğrenmişizdir. Odin’den Horus’a, Achilles’den Centaur’lara sizleri fantastik bir evrene sürükleyecek olan filmler ve diziler için aşağı bakmanız yeterli.

1. Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı (2010) – Yunan Mitolojisi

Percy Jackson, disleksi sahibi hiperaktif bir çocuktur. Annesi için üvey babası Gabe’e tahammül etmek zorundadır ve okuldaki tek arkadaşı Grover adlı sakat bir çocuktur. Okul gezisi için müzeye gittikleri birgün kendisine uçan, iğrenç bir canavarın saldırmasıyla hayatı değişecektir.

Ekstra: Percy Jackson ve Olimposlular 2: Canavarlar Denizi (2013)

2. Pan’ın Labirenti (2006) – Yunan Mitolojisi

İspanya İç Savaşı sırasında sadist üvey babasının yaptıklarına katlanmak zorunda olan Ofelia, çareyi masal diyarına kaçmakta bulur. Kafasının içinde canlandırdığı onca şeyle zihnini dolduran Ofelia, diğer çocuklardan farklı olarak karanlığı gökkuşağına tercih eden biri olarak izleyiciyi kendine çekmeyi başarıyor.

3. Merlin (Dizi) (2008) – Kelt/Britanya Mitolojisi

Merlin adlı bir genç, Kral Uther’ın yönettiği Camelot’a gider. Ancak bir sorun vardır. Kral Uther ülkede büyü yapmayı kesinlikle yasaklamıştır ve Merlin güçlerini kullanmayı yeni yeni öğrenen bir büyücüdür. Güçlerini saklayıp tahtı ve tahtın gelecekteki varisi Prens Arthur’u korumaya çalışan Merlin, çeşitli büyülü yaratıklara ve diğer büyücülere karşı savaşacaktır.

4. Truva (2004) – Yunan Mitolojisi

Truvalı Prens Paris, Sparta’ya gelir ve orada güzeller güzeli Helen’e aşık olur. Birlikte Truva’ya kaçan ikili, Helen’in kocası Menelaus’un peşlerinden büyük bir ordu ve tarihteki en güçlü kahramanlardan birini getirmesiyle Truva’yı büyük bir savaşa sürüklediklerini fark edeceklerdir.

Ekstra : Truva: Bir Şehrin Düşüşü (Dizi) (2018)

5. Mumya (1999) – Mısır Mitolojisi

Richard O’Connell bir tercüman ve rehberdir. Bir Antik Mısır kentini bulmak isteyen Richard’ın yolu, Evelyn ve Jonathan Carnahan kardeşlerle kesişir. Eski Mısır’ın hazinelerine ve gizemine kafayı takmış bu grubun bir kara büyüyü tekrar aktif hale getirmesiyle başlarına büyük bir bela musallat olacaktır.

6. Titanların Savaşı (2010) – Yunan Mitolojisi

İnsanların tanrılara olan inancının sarsıldığı bir dönemde, tanrılar arasında bir savaş süregelmektedir. Aslında bir tanrı olan ancak dünyada insan gibi yetiştirilen Perseus, değer verdiği şeyleri Hades’ten korumak üzere bir göreve gönüllü olur.

Ekstra: Titanların Öfkesi (2012)

7. Herkül: Efsane Başlıyor (2014) – Yunan Mitolojisi

Annesi bir insan, babası ise Zeus olan Herkül, bir prensesin aşkına karşılık vermesi için her şeyi yapmaya hazırdır. Aşkının peşinden koşmakla, kaderinde çizildiği gibi bir kahraman olarak devam etmek üzere arada kalır.

8. Mısır Tanrıları (2016) – Mısır Mitolojisi

Şımarık tanrı Horus, amcası Seth’in tahtı ele geçirip gözlerini ondan almasının ardından inzivaya çekilir. Aynı sırada sıradan bir insan olan Bek, sevgilisini aramak ve Mısır’ı kurtarmak için Horus’tan yardım ister.

9. Avalon’un Sisleri (Dizi) – Britanya Mitolojisi

Avalon, kilisenin kadınlar üstündeki baskısına direnen ve herkesin gidemeyeceği bir yerdir. Burada yaşayan, isteği dışında evlendirilen Igraine’in Morgaine adlı bir kızı olur. Igraine, kral olacak Uther Pendragon’a aşık olur ve ondan bir çocuğu olur. En güçlü krallardan biri olacak olan bu çocuğun adı Arthur’dur.

10. Thor (2011) – İskandinav Mitolojisi

Kibirli ve pervasız bir tanrı olan Thor, dünyaya sürülüp insanların arasında yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Dünyaya ayak uydurup, Asgard’a geri dönmenin yollarını ararken, Asgard’ın en tehlikeli yaratıklarından birinin istila etmek için dünyaya saldırmasıyla dünyayı korumak için elinden geleni yapacaktır.

11. Beowulf:Ölümsüz Savaşçı (2007) – Anglosakson Mitolojisi

Etrafa kaos yayan ve şehirleri kan gölüne çeviren Grendel’a karşı çıkabilecek tek kişi olan Beowulf, Grendel’ı yener ancak başına Grendel’dan çok daha kötü bir bela sarılmak üzeredir; Grendel’ın annesi!

12. Ölümsüzler: Tanrıların Savaşı (2011) – Yunan Mitolojisi

Titan Hyperion, Epirus Yayına sahip olmak için insanlara savaş açar. Bu yayla birlikte Tartarus’a hapsedilmiş titanları kurtarabilecektir ve birlikte tanrılardan intikam alabileceklerdir. Hyperion’un karşısında durması ve tanrıları koruması için Zeus tarafından Thesus seçilmiştir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here