Nada; aynı kökten varolmuş, bir süre aynı gövdede devam etmiş fakat ayrı göklere uzanmış iki dalın tekrar birleşme hikayesi.

Sanskritçe ses, titreşim; İspanyolca hiçlik; Sırpça umut. Nada’nın sesleri Miray ve Selen için ise ilham aldıkları her şeyde görünmeyeni görebilmeyi hatırlamak amacı taşıyor.

Miray Kurtuluş ve Selen Hünerli, çocukluklarını birlikte geçirmiş iki kuzen. Çocukluğun getirdiği sınırlanamaz hayal gücü, kurdukları tılsımlı dil, doğadan aldıkları güçle dokudukları melodiler, şiirler, şarkı sözleri onların Nada’yı inşa etmesini sağlıyor. Nada kurulmadan önce Miray Kurtuluş Mira; Selen Hünerli Norrda isimli gruplarda müzik yapıyorlar. Yaratıcılıklarının bir noktada sarmaşığa dönüşmesi ve birlikte müzik yapma istekleri kendi projelerinden ayrılmadan yeni bir projede birleşme isteği doğuruyor. Böylece Nada onların kendilerini bulundukları gruplardan farklı bir şekilde ifade etme alanı haline geliyor.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Müziklerini kendileri de tam olarak tanımlayamıyor, birçok türe (ambient, psychedelic vs.) yakın olduklarını, elektroniği bolca kullanmalarına karşın bir gün tamamen akustik bir albüm de yapabileceklerini söylüyorlar. Çok sesli, çok fonksiyonlu bir müzik oluşturma çabasında oldukları her parçalarında daha da belirginleşiyor. Davul, bas, akustik ve elektro gitar, viyolonsel, glockenspiel, melodika, elektronik sythler ve ritmik ögeler kullanıyorlar.

Selen Hünerli de Miray kurtuluş da sinema okumuş fakat sinema ile ilgili bir projeleri halihazırda yok. Görselliği önemsiyorlar ve kliplerinde de eğitimleri onlara oldukça yardımcı oluyor. Miray Kurtuluş bir röportajlarında “Çocuklara özgü o hayal gücünü canlı tutabildiğimiz ölçüde mutluyuz.” diyor, biz de bu sıcacık bakış açısına katılıyoruz.

nada gece düştü ile ilgili görsel sonucu2011 yılında ilk albümleri Oda’yı çıkarıyorlar. Albümün içindeki on iki parçayı temsil eden on iki kart oluşturuyorlar. Kartlar, tarot kartlarını andıran mistik ve etnik ögelerle tasarlanmış. Arka yüzlerinde temsil ettiği parçanın sözleri yazıyor, tasarımı Deniz Erk’e ait. Youtube hesaplarında kartları tanıttıkları bir videoları var: Oda-Kartlar

“Ha!” adlı parçayı Oda albümünden en önemli parça olarak görüyorlar. Ha! gerek sözleri gerek klibiyle feminist ögeler taşıyor. Nada-Oda (Klip)

“Ha, ha, ha, ha
Ha, ha, ha

Doğduğunda eksik etek, büyürken kaltak
Ellerinde kanlı toprak, üzerime at
Sürecek bu sonsuz kovalama
Becerilecek daha neleri var”

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

2014’e geldiğimizde ikinci albümleri Medusa çıkıyor. Klibin adını aldığı parçanın klibini Kaz Dağları’nda çekiyorlar. Bu da onların doğaya tutkularını kanıtlar nitelikte bir seçim, gelin Medusa’nın klibini birlikte izleyelim: Nada-Medusa (Klip)

Oda’nın yıldız parçasını söylemiştik, Miray ve Selen için Medusa’nın yıldızı da Gılgamış. Gılgamış, en eski destan ve ilk edebiyat eseri olarak Nada’yı oldukça etkiliyor.

“Acı meyve düştü kara ağaçtan / Bulutlar indi yere sarı yamaçtan / Yazar kendini suya akar bu destan / Kahramanlar duymaz sağır bu sesten”

Birinci ve ikinci albümleri ile ilgili ilginç bir kıyasları var. Oda’nın çocukluklarından süregelen şarkı ve şiirleriyle dört duvar arasında daha içe dönük bir albüm olduğunu fakat Medusa’nın özgür ve daha geniş perspektifte bir albüm olduğunu düşünüyorlar.

Temmuz 2017’de Twitter hesaplarından üçüncü albümün geliyor olduğuna dair bir tweet atmışlar fakat henüz üçüncü albümleri çıkış yapmamış durumda.

Sosyal medyada pek aktif değiller. Bunu; vakitlerini okumaya, yazmaya, müzik dinlemeye ayırdıklarına ve sıkıldıklarına bağlıyorlar. Kendilerini anlatmayı ve göstermeyi sevmiyorlar. Sadece bir şey ürettiklerinde paylaşım yapıyorlar.

Son olarak, Ayşegül Aldinç’e son albümü için Gör Beni adlı bir şarkı yazmışlar. Aynı şekilde Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Birsen Tezer gibi isimlerin dudaklarından dökülecek şarkıları da yazabilmek istiyorlar.

Bu başarılı projeyi sizlerle paylaşmanın bizi çok mutlu ettiğini belirtir, Nada’nın başarılarının devamını dileriz.

İletişim:

https://www.facebook.com/nadaist

https://www.youtube.com/user/Nadamuzik

https://twitter.com/nadaoda

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here