“Eğer ters giden bir şey varsa aklıma gelen ilk şey suçlunun Loki olduğudur. Böyle düşünmek bana çok zaman kazandırıyor.”

Thor güne bu sözlerle başlamıştı. Güzelliği dillere destan biricik karısı Sif’in saçları yerinde yoktu. Thor, bunu gördüğünde çok öfkelendi çünkü karısını ve altın renkli saçlarını çok seviyordu. Soluğu hemen Loki’nin yanında aldı. Sif’in saçlarını neden yok ettiğini sordu. Thor’un öfkesinin karşısında durmak istemezsiniz. Loki de istemiyordu fakat o Loki’ydi işte. Yine de bu öfke karşısında o da çok korktu. Söyleyebildiği tek şey “Komikti.” oldu. Thor, Sif’in saçlarını geri getirmezse Loki’nin her bir kemiğini tek tek kıracağını söyledi. Loki başta buna inanmadı tabii fakat hemen ardından Thor, Loki’nin kemiklerini kırmaya başladığında inledi: “Cüceler! Cüceler bunu yapabilir.” Thor’un neşesi yerine gelmişti; “hemen git ve karımın saçlarını geri getir!” dedi.

Loki, cüceler diyarı Svartalfheim’a gitti. İlk olarak Ivaldi’nin oğullarının yanına uğradı. Aklından binbir türlü kurnazlık geçiyordu. Birini uygulamaya koydu ve yapabildiği en iyi şeyi yaptı, konuştu: “Duydum ki Brokk ve Eitri kardeşler buralardaki en iyi cüce zanaatkarlarmış.” Ivaldi’nin oğulları reddetti. Cüce onuru başkadır. “En iyi biziz.” dediler. Loki de tanrılar hazine istiyor, Brokk ve Eitri’den iyiyseniz bunu kanıtlamanız gerekir diyerek Ivaldi’nin oğullarını gazladı. Kardeşler kabul etti. “Üç hazine.” dedi Loki. “Biri altın rengi saç olsun.”

Loki’nin bir sonraki durağı Brokk ve Eitri kardeşler oldu. Ivaldi’nin oğullarını gazladığı gibi onları da gazladı. Fakat Brokk zekiydi: “Eğer biz kazanırsak senin kelleni alacağız.” dediler. Loki kabul etti fakat korkmuştu. Loki gibi zeki ve kurnaz olsanız da bazen işler yolunda gitmeyebilir ve korkarsınız.

Cüceler, tanrıların hazinelerini yapmak için işe koyuldular. Loki kellesinin kopmasını istemediği için Brokk ve Eitri’nin işlerini zorlaştırması gerekiyordu. Buna da bir çözüm buldu ve sineğe dönüştü. Kapkara, kocaman bir sinek. Eitri, hazinelerin ilkini yaptığı sırada sineğe dönüşmüş Loki, Brokk’u ısırdı. Brokk yine de çalışmayı bırakmadı. İkinci hazineye geçti, Loki tekrar ısırdı fakat Brokk yine çalışmayı bırakmadı. Yine de Brokk çok acı çekiyordu ve kanıyordu. Brokk, üçüncü hazineye geçti. Buna çok önem veriyorlardı o yüzden hata yapmaması lazımdı. İşin içinde Loki varsa her zaman hata yaparsınız. Loki bu sefer Brokk’un gözünü ısırdı, göz kanıyordu ve görüşü engellenmişti. Brokk, sineği kovmak için kafasını salladı. Sinek kaçmıştı ama hazine mahvolmuştu. Eitri, başyapıtının mahvolduğunu görünce çok öfkelendi fakat tanrılar üç hazine istiyordu. İçine sinmese de götürmesi gerekti.

6 hazine de bittiğinde cüceler ve Loki tanrıların huzuruna çıktı. Odin, Thor ve Frey vardı karşılarında. Önce Ivaldi’nin oğulları hazinelerini sundular. Odin’e bir mızrak, ismi Gungnir’di, asla hedefini şaşırmayan bir mızrak. Odin etkilenmişti. Frey’e katlanmış bir gemi, ismi Skidbladnir’di. Tüm tanrıları içine alacak kadar büyük fakat katlanıp cebe sığacak kadar da küçük. Son olarak da Thor’a altın renginde hiç durmadan uzayan bir saç. Thor, saçları Sif’in üzerinde denedi, tam olmuştu. Üç tanrı da hazinelerden memnundu.

Sıra Brokk ve Eitri’deydi. İlk olarak Odin’e hazineyi sundular. Draupnir adında altın bir bilezikti. Dokuz günde bir yine altın damlatan bilezik. Frey’e verdikleri hazine bir yaban domuzuydu. Gullinbursti dedikleri bu yaban domuzu hedefine hiç yorulmadan gece gündüz gidebilirdi. Sıra Thor’un hazinesine gelmişti. Brokk çekinerek Thor’a bir kumaş uzattı. Kumaşın altında bir çekiç vardı. Çekicin sapı, Loki yüzünden kısaydı. Thor bunu beğenmedi fakat Brokk çekicin özelliklerini saydı: “İsmi Mjollnir. Asla kırılmaz, hedefini hiç kaçırmaz, ne kadar uzağa fırlatırsan fırlat sana geri döner ve boyutunu değiştirebilirsin.” Thor gülümsedi. Thor’un gülümsediğini pek göremezdiniz, özel bir andı. Hazinesini çok sevdi, diyarı Mjollnir ile koruyacaktı artık. Tüm tanrılar Brokk ve Eitri’yi bu müthiş hazineden dolayı alkışladı.

Evet, Loki tanrıların başına birsürü bela açardı, kurnazdı ve kötüydü. Fakat onun sayesinde Thor, Mjollnir’i aldı ve düşmanlarını yendi. Hazine yarışını Brokk ve Eitri kazanmıştı. Loki’nin kellesine ne olduğunu merak ediyorsanız eh, sonuçta Loki, tabii ki bundan da sıyrıldı. Fakat cezasını da çekti.

 

Kaynakça: Neil Gaiman, İskandinav Mitolojisi. 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here