”gözlerin beni kaybettiğim günlerime döndürdü

bana geçmişten ve yaralarından pişman olmayı öğrettiler

gözlerini görmeden önce yaşadığım

ne kadar boşa gitmiş bir hayatmış”

Doğu’nun Yıldızı, Mısır’ın 4. Piramidi ve Mısır’ın Bülbülü olarak tanımlanan, ülkesinin gelmiş geçmiş en büyük ses sanatkârı Ümmü Gülsüm huzurlarınızda…

Sanki az sonra sahneye çıkacak ve o asil duruşu ile detone olmadan art arda en zor parçaları seslendirecek gibi. Yukarıdaki dörtlük; sözleri Ahmed Şefik Kamil‘e ait olan, kendisinin en sevilen parçası Enta Omri (انت عمری)’den. Bu yazımızda ünlü müzisyenin az bilinen yönlerine ve hakkındaki ilginç detaylara yer vereceğiz.

                     Ümmü Gülsüm

Ümmü Gülsüm sanat hayatı boyunca öyle bir yer edindi ki; 1920’lerden 1970’lere kadar olan şöhreti, vefatı ile son bulmamış aksine yeni kuşakları da etkisine alarak büyümeye devam etti. Bugün halen kendisini Youtube aramalarında ön sıralarda görmemiz, günümüz de dahil kulvarındaki birçok sanatçıyı geride bırakması bunun en güncel ispatlarından olsa gerek.

Usta isim yaklaşık 50 yıllık sanat hayatında müziğin dışında başarılara da imza attı. Orta Doğu ve Türkiye’de gösterime sunulan altı filmin başrolünü üstlenen Ümmü Gülsüm, Mısır’ın Tamay Zahayra köyünde fakir bir imamın çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda çevre köylerde erkek kostümleri ile ilahiler okurken yeteneğini keşfeden babası ilk ses eğitimini Kur’an öğreterek verdi. Ardından eğitime devam amaçlı Kahire’ye gönderilen sanatçı, kısa sürede şiirleri etkili ve içli okuyuşu ile ünlendi. Öyle ki, Ümmü Gülsüm’ün konser saatlerinde sokaklarda kimselerin olmaz, radyolar son ses açılır ve Arap liderler konuşma yapmazmış.

14 Kasım 1967’de Paris’teki Olympia konseri ve ardından aldığı tebrikler

Fas’tan Türkiye’ye çok geniş bir coğrafyada ses getiren Ümmü Gülsüm, köylü geçmişinden hiçbir zaman utanmadı ve doğal oluşuyla halk tarafından daha çok sevildi. Devlet adamlarının eğlencelerinde, aristokratların evlerindeki gece toplantılarında şarkılar söyleyerek seçkin çevrenin sempatisini topladı.

         Ümmü Gülsüm ünlü besteci Muhammed Abdülvahab ile

Araplar ve İsrail arasındaki savaş döneminde Mısır ordusunun beklenmedik yenilgilerine karşı ülke yararına sayısız konsere çıktı ve bir miktar şahsi birikimi ve konser gelirinin toplamında elde edilen 2,5 milyon sterlini devlet hazinesine bağışladı. Hatta bu dönemde BAE Başkanı Şey Zayed bin Sultan Al Nahyan özel bir ziyarette bulundu ve Gülsüm’e pahalı hediyeler sundu.

Ümmü Gülsüm ve Şeyh Zayed

Ünlü sanatçı hakkında araştırma yaparken rastladığımız ilginç anektodlardan biri de Nobel ödüllü ünlü müzisyen Bob Dylan‘ın büyük bir Ümmü Gülsüm hayranı olduğu. 1978 yılında yapılan bir röportajda Dylan, Ümmü Gülsüm sorulduğunda şöyle diyor: ”Gerçekten harika…gerçekten. Orta Doğu müziğini severim. Ümmü Gülsüm…O büyük bir sanatçı. Gitti ama unutulmadı.”

Sizleri asaleti, mütevaziliği ve olağanüstü ses rengiyle kendinden sonraki nesilleri de etkilemeye devam eden sanatçının ünlü parçası Enta Omri ile baş başa bırakıyoruz.

Sanatla hür, sanatla özgün kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here