Her geçen gün dizi sayısı artarken kaliteli dizilerin ortaya çıkması da aynı hızla düşüyor. Gençlik, dram, korku derken çeşitli türlerin olması ve sayılarının çokluğu ile aranılan diziyi bulmak da hayli zor bir durum. Dakikalarca hatta saatlerce dizi önerilerine bakıp en sonunda yine kararsız kalıp vazgeçmek şu sıralar çok sık yapılan şeyler arasında.

Dizilerin hep kendini tekrar etmesi, konu bakımından da benzerlikler oluşu insanı sürekli farklı olanı bulmaya itiyor.

Farklı sorunlar, aynı konular derken yine mini diziler hayat kurtarmaya devam ediyor. Bölüm sayısının az olması sebebiyle her bölümde heyecanın zirvede olduğu, bir konunun bölüme yayılarak gereksiz bir şekilde uzatılmadığı mini diziler iyi ki var!

Mini dizi deyince akla gelen tabii ki de BBC. Mini bir dizinin bile bu kadar kaliteli olması fazlasıyla heyecanlandırıcı.

North and South

North and South, 2004 BBC yapımı Elizabeth Gaskell’in romanından uyarlama harika bir dönem dizisi. Dizi İngiltere’nin güneyde kalan sessiz kasabalarından biri olan Helstone’dan sanayi şehri olan kuzeydeki Milton’a taşınmak zorunda kalan Margaret’ın hayatını anlatıyor. Sessiz ve huzurlu bir ortamdan bir anda kendini kalabalık ve adete farklı bir dünyanın olduğu bu yerde, Margaret ve fabrika sahibi John Thornton’un aşkına da değiniyor. Dizi, sanayi devrimi ve işçi sınıfına da farklı bir bakış açısıyla işlerken aynı zamanda dönem hakkında da bilgi veriyor. Görsel olarak da sizi tatmin edecek bu dizinin müzikleri de bir o kadar güzel. Dört bölümden oluşan bu mini mi mini dizi keyifle izlenmesi gerekenler arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here