Mindhunter, gerek gerçek olayları ele alması, gerekse yönetmenlerinin arasında David Fincher‘ın olması sebebiyle seyircinin ilgisini çekmeyi başarmış bir Netflix dizisi. Seri katillerin profillerini oluşturmak üzere iki FBI ajanı olan Bill Tench (Holt McCallany) ve Holden Ford (Jonathan Groff) ile bir psikolog olan Dr. Wendy Carr (Anna Torv)‘ın, Davranış Bilimi birimi altında birleşmesiyle başlıyor her şey. Sonrasında ise bir dönem Amerika’ya korku salmış gerçek seri katillerle yapılan görüşmelerin simülasyonunu izliyoruz.

2017’de başlayan dizi, şimdiye kadar iki sezon yayınladı. Birinci ve ikinci sezonlarında dönemin (70’lerin sonu 80’lerin başı) kendinden en çok söz ettiren seri katillerini işleyen dizinin gelecek sezonu için henüz resmi bir onay haberi yok. Fakat McCallany bir röportajında Fincher’ın diziyi beş sezon olarak tasarladığından bahsetmiş. O zaman biz de, gelecek sezonda ekranda görme ihtimalimizin yüksek olduğu Mindhunter’ın yeni seri katillerine bir göz atalım.

Robert Hansen

Robert Hansen, Butcher Baker (Kasap Fırıncı) olarak tanınıyordu çünkü gerçekten de bir fırını vardı. 1977 ve 1983 yılları arasında, en az on yedi kadının kaçırılması, tecavüz edilmesi, işkence görmesi ve öldürülmesinden sorumluydu. Kurbanlarını çoğunlukla seks işçilerinden seçen Hensen, onları cinsel tekliflerle kandırır, eve giderken yol boyunca onları silahı ile mümkün olduğunca çok korkuturdu. Daha sonra ormanın içindeki kulübesine götürüp çırılçıplak soyarak gözlerini bağlardı. Ardından kurbanları o şekilde ormanda serbest bırakır sonra da onları birer hayvan gibi avlardı.

Ormandaki kabine götürülmeden önce kaçmayı başaran bir kurbanla (Cindy Paulson) görüşmesi için John Douglas (Holden Ford olarak canlandırılan FBI ajanı) soruşturmaya dahil edildi. Hensen, polis sorgusu sırasında uysal tavırları ve suçun işlendiği sırada başka yerde olduğunu sahte şahit ile kanıtlaması sonucu  serbest bırakıldı. Fakat Douglas olaya dahil olduğunda, Hensen, onun çıkardığı profile uyduğu için tekrar şüpheliler listesine girdi. Sahte şahidi her şeyi itiraf edince Hensen’in evi ve kulübesi için arama emri çıkarıldı. Yapılan aramalarda cinayet silahlarıyla eşleşen silahların yanı sıra, kurbanlara ait kişisel eşyalar ve kurbanlarının mezarlarının işaretli olduğu bir harita bulundu. Uzun yıllarını cezaevinde geçiren Hensen, 2014 yılında doğal sebeplerden dolayı öldü.

Ted Bundy

Theodore Robert Bundy, en azılı seri katillerden biriydi çünkü bütün değerlendirmelere göre normaldi. Sabıka kaydı olmayan iyi görünümlü bir hukuk öğrencisiydi. Bundy çok zeki, sabırlı, sistemli ve düzenliydi.

Bundy, aslında sadece kaçırılma suçundan tutuklandı. 1976’da Utah’da yapılan dört günlük bir duruşmada suçlu bulundu ve on beş yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Yıl sona ermeden, Caryn Campbell cinayetiyle suçlandı ve sonunda mahkemeye çıkması için Colorado’ya transfer edildi. 1977’de ön duruşmada kaçtı ve altı gün boyunca yakalanamadı. 30 Aralık 1977’de tekrar kaçtı ve gardiyanların bunu fark etmesi on yedi saat sürdü. Sonunda, 12 Şubat’ta Florida’da yakalandı, ardından en az üç kadını öldürme ve diğer üçünü çok feci şekilde dövme suçuyla yargılandı. Sonunda altı suçun hepsinden suçlu bulundu ve cinayetler için ölüm cezasına çarptırıldı. Bundy, otuz küsur kadın cinayetini itiraf etse de, uzmanlar toplamın çok daha yüksek olduğundan şüpheleniyor -en azından 100’den fazla. Ted Bundy, 1989 yılında elektrikli sandalyede idam edildi.

The Green River Killer

Gary Ridgway, kurban sayısı en fazla olan ikinci seri katildi -Samuel Little’den sonra. Kırk dokuz cinayetten mahkum edildi, ancak yetmiş birine kadar itiraf etti. Kurbanlarını her zaman Washington eyaletindeki Yeşil Nehir etrafından seçtiği için Green River Killer (Yeşil Nehir Katili) olarak bilinirdi. Kurbanlarını seks işçilerinden ve bazen kaçakçılardan seçerek onlara tecavüz eder, ardından boğarak öldürürdü. Bazen cesetlerle cinsel ilişkiye girmek için geri dönerdi ama bunu ölü bedenler onu tahrik ettiği için değil, yeni bir cinayet işlememek için yapardı.

Ridgway, Douglas’ın gerçekten görüşme yapmak istediği tek katil. Hala yapabilir çünkü Ridgway hala cezaevinde ve erişilebilir durumda. Douglas davada çalışması üzere atandı ancak TSSB ile ilişkili stres durumu onu neredeyse öldürüyordu ve işleri yavaştan almak zorunda kaldı.

Son iki sezonda BTK’nın ara ara sunulması gibi Ridgway’in cinayetlerinden birkaçını üçüncü sezonda görmeyi bekliyoruz. Çünkü 2003 yılına kadar yakalanamayan Ridgway, cinayetlerine 1982’de başladı. Dizinin ikinci sezonunun da 1981 civarlarında geçmesi, The Green River Killer için zaman çizelgesine uyuyor.

John Wayne Gacy

Douglas, tüm zamanların meşhur seri katillerinden biri olan John Wayne Gacy davasında da yer aldı. Cinayetten suçlu bulunmadan önce genç erkeklere yönelik cinsel saldırı suçlamasıyla mahkûm edildi. Gacy, genç erkekleri ve erkek çocuklarını kandırır, onları çeşitli bahanelerle evine götürürdü. Gece boyunca onlara uyuşturucu verip tecavüz eder, sonra da boğardı. Kurbanlarının çoğunu evinin altındaki boşluğuna gömdü. 1980 yılında otuz üç cinayetten suçlu bulundu. Bu kurbanların yirmi altısı evindeki döşeme tahtalarının altında bulundu. 1994 yılında suçlarından dolayı idam edildi.

Gacy’yi meşhur bir kişi yapan, aynı zamanda lisanslı bir palyaço olmasıydı. Palyaço Pogo, Chicago’nun banliyölerinde iyi biliniyordu. Partilerde ve geçit törenlerinde sahne alır, çocuk hastanelerinde ve bağış toplama etkinliklerinde gönüllü olurdu. Basın tarafından Katil Palyaço olarak adlandırıldı ancak palyaço kılığındayken kimseyi öldürmedi. Daha sonra hapishanede palyaço resimleri boyadığı biliniyordu.

The Hillside Stranglers

1970’lerin sonuna doğru iki kuzen Los Angeles’a en az on cinayet ile korku saldı. Kenneth Bianchi, New York’tan Los Angeles’a taşındı ve burada kuzeni Angelo Buono ile birlikte yaşamaya başladı. Bir süre sonra parası biten kuzenler, iki kızı kaçırıp onları para karşılığı satmaya çalıştılar. Kızların kaçmayı başarmasının ardından ikilinin yeni kurbanlar bulmak için dışarıya çıkmasıyla işler kontrolden çıktı. Kuzenler, öldürmekten zevk aldıklarını fark ettiler ve Sunset Strip isimli mekândan genç kadınları kaçırmaya, onlara tecavüz ve işkence etmeye başladılar. Sonunda da onları öldürüyorlardı. Polis ikiliyi aramaya başlayınca Bianchi Washington’a kaçtı ve burada yakalanmadan önce iki kadını daha tecavüz edip öldürdü. İkili, yakalandıktan sonra suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Katil kuzenlerin, Mindhunter’ın üçüncü sezonunun bir parçası olması için birçok neden var. Cinayetler, Davranış Bilimi biriminin odağını oluşturan profil çıkarma çalışmasında varılan sonuçlardan biri olan, cinayetlerin cinsel dürtülerden dolayı işlenmesi hipotezine oldukça uyuyor. Ayrıca Mindhunter ekibi henüz aynı anda iki katil ile görüşme yapmadı. Dahası, Bianchi ile ilgili bilgileri sezon prömiyerinde Dr. Carr’ın arkasındaki tahtada bulunan bir kartta gördük.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here