Mimarlık, bin yıllar boyunca aktarılan bilgi birikimi sonucu bugünlere gelmiş olan bir alan. Bu sebeple de mimarlığa hobi olarak dahi olsa bir anda giriş yapmak biraz korkutucu olabilir. Ancak mimarlığın tam olarak neresiyle ilgili olduğunuzu belirleyerek ve hafif okumalar ile başlayarak siz de bu alanda rahatlıkla ilerleyebilirsiniz. Hazırladığımız listede mimarlığı farklı noktalardan ele alan kitaplar bulacaksınız. Bunlar, mimarlığa dair hiç bilginiz olmasa da anlayabileceğiniz kitaplar. Bu sebeple içeriklerini anlayıp anlamama konusunda endişelenmenize hiç gerek yok. Şimdiden iyi okumalar!

Mimarlık 101, Nicole Bridge, Say Yayınları

Uzun anlatımlardan sıkılanlar için bu kitap ideal! Yapılara, üsluplara ve mimarlık tarihine dair bir çırpıda anlayabileceğiniz bilgilerin birçok çizim ile birlikte yer aldığı bu kitap mimarlık dünyasına sıkılmadan hızlı bir giriş yapmanızı sağlayacak. Size önemli mimari akımları öğretirken aynı zamanda temel mimari terimleri de veren bu kitap sayesinde, daha ileri okumalarda karşılaşabileceğiniz terimlere bir ön hazırlık yapmış olacaksınız.

30 Saniyede Mimarlık, Edward Denison, Caretta Yayınları

Tıpkı Mimarlık 101 gibi, 30 Saniyede Mimarlık da sizi birçok akımın ve terimin dolaştığı mimarlık dünyasına hap bilgiler ile hazırlayan bir kitap. Görselleştirmesi oldukça bol olan bu kitapta bazı mimari akımlara ve önemli mimarlara ayrılmış sayfalar da bulacaksınız. Sıkılmadan ve hızla okuyabileceğiniz 30 Saniyede Mimarlık, basit dili ve hızlı anlatımı ile size en temel bilgileri mümkün olan en kısa sürede verecek.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Mimarlık Fikri, Philip Wilkinson, Domingo Yayınevi

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Mimarlık Fikri, temel terimlere yer vermekle birlikte daha çok akımlara odaklanan bir kitap. Genel kültür olarak mimari akımlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için uygun. Özet denebilecek oldukça kısa anlatımlar ve anahtar kelimeler ile akımları hızla anlatıyor. Her sayfanın altında bulunan zaman çizelgesi de okuduğunuz dönemi daha iyi kavramak açısından oldukça faydalı zira tarihteki önemli olaylar da bu çizelgede yerini alıyor. Son olarak, arkasında bir sözlüğü de olan bu kitap mimarlık tarihi üzerine yapılabilecek en basit başlangıçlardan biri.

Mimarlık Üzerine, Vitruvius, Alfa Yayınları

İşte karşınızda tarihteki ilk mimarlık kuramı! Bu işe gerçekten temelden başlamak isterseniz sizin için en uygun kitap. Mimarlığı kendinden önce hiçbir kaynak olmadan yazan ve bir sistematiğe oturtan mimar Vitruvius’un bu ünlü eseri, temel terimlere giriş yapmak için ideal. Orijinal olarak 10 ciltten oluşan Vitruvius’un yazılarında; kolonun, sütunun ve birçok diğer yapı elemanının tarihte ilk kez tanımlandığını görüyoruz. Yani bu eserin mimarlık tarihi açısından da önemi büyük. Siz de hem basit bir okuma ile başlamak, hem temel terimlere hâkim olmak hem de bu işin temeline inmek isterseniz, tarihte en geri gidebileceğiniz nokta M.Ö 1. yüzyılda yaşamış Vitruvius!

Binalar Nasıl Okunur?, YEM Yayınları

‘Binalar Nasıl Okunur?’ yapıları tarihsel bağlamı içinde değerlendirmeyi kolaylaştıran bir eser. Bu kitap sayesinde hem mimarlık tarihine bir bakış atacak, hem üslupları belirleyen ana unsurları görecek hem de kitabın nitelikli illüstrasyonları ve fotoğrafları sayesinde temel bir görsel mimari sözlüğe sahip olacaksınız. Ayrıca bu kitabı okuduktan sonra gördüğünüz tarihi yapıları bir rehbere ihtiyaç duymadan yorumlayabilecek ve dönemini ayırt edebileceksiniz.

Mimarlar Dik Durur!, Doğan Hasol, YEM Yayınları

Ünlü mimar Doğan Hasol’un bu kitabı, ülkemiz mimarlığına oldukça farklı bir bakış açısı sunuyor. Mimarlığa ilgi duyuyorsanız ancak teknik terimler sizi sıkıyorsa, bu kitap sayesinde mimarlık dünyasına hızlı bir giriş yapabilir ve tüm garipliklerine göz atma imkânı bulabilirsiniz.

Mimarlık Denince, Doğan Hasol, YEM Yayınları

Mimarlığı oldukça sade bir dille anlatan Doğan Hasol’un bu kitabı, ünlü mimarın uzun yıllara dayanan deneyiminin vücut bulmuş hali. Mimarlığı tarih, sanat ve felsefe yönleri ile ele alarak hem düşüncelerini anlatan hem de bu sırada okuyucuyu çokça bilgilendiren Hasol, ilginç örneklerle mimarlık dünyasının gerçeklerini de gözler önüne seriyor. Mimarlık üzerine bir ustadan uzun bir konuşma havasında okuyabileceğiniz bu kitap, başlangıç okumaları için en iyi seçeneklerden biri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here