1882 yılında; sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci, ressam, mimar Osman Hamdi Bey tarafından Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla kurulan ve 2 Mart 1883’te 8 eğitmen ve 20 öğrencisi ile öğretime başlayan Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı, Dolmabahçe’deki Baltacılar Dairesi’ne 1986 yılında taşındı. 32 yıldır Dolmabahçe Sarayı müştemilatındaki Baltacılar Dairesi’nde hizmet veren 136 yıllık Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 21 Haziran 2018 tarihinde tahliye isteği ile karşı karşıya kaldı!

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dokuzuncu İdare Dava Dairesi’ne yapılan itirazın gerekçe gösterildiği talimat yazısında, binanın müze olarak hizmet vereceği gerekçe gösterildi. Ancak asıl nedeninin 24 Haziran’dan sonra Cumhurbaşkanlığı Ofisi’ne dönüştürülmesi olduğu iddia edildi. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’ni genişletmek için hemen yanıbaşındaki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet konservatuvarı’na “Binadan 5 gün içerisinde oradan çıkın” diye talimat gitti. Beşiktaş Kaymakamlığı’na da binanın boşaltılmaması durumunda; Salı günü binanın elektrik ve suyunun kesilmesi, polis eşliğinde tahliye işlemlerinin başlatılması için bildiri gitti.

Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı

Bir buçuk yıldır binanın akıbeti ile ilgili dava sürecinin devam ettiğini, süreç içerisinde defalarca Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Başkanlığı’yla irtibata geçtiklerini belirten Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Yalçın Karayağız, gelişmeye tepki gösterdi. Yargı sürecinin devam ettiğini hatırlatan Rektör Karayağız “Kararın bizim için hiçbir hükmü yok. Ayın 26’sında gelirler kapıda bizi görürler” dedi. 26 Haziran Salı günü konservatuvar binasında senato toplantısı gerçekleştireceklerini belirten Rektör Karayağız “Biz binayı boşaltmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti bize yeni bir yer göstermediği sürece buradan çıkmamız söz konusu olamaz. Kaldı ki hukuki süreç henüz bitmiş değil. Defalarca görüşme yaptık. Bırakın bize bir başka binayı, boş bir arazi bile göstermediler. Böyle bir keyfiliği kabul etmemiz mümkün değil” dedi. 

Üniversitenin kendi sayfasında yaptığı açıklamada:

“Üniversitemizin kademelerinde görev yapan yöneticilerin ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizden ve onların geleceklerinden sorumlu olduğu ve bu hususta geri adım atmanın asla söz konusu olamayacağı açık ve nettir. Üniversitemiz Senatosu’nun, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda 26 Haziran 2018 Salı günü saat 12.00’de yapacağı toplantının ardından, tüm öğrenci ve öğretim üyelerimize konu ve gelişmeler hakkında, Üniversitemiz İstanbul Devlet Konservatuvarı Yerleşkesi’nde bilgi verilecektir.” açıklaması yayımlandı. 

Yine yakın bir tarihte Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü “yer sıkıntısı” gerekçesiyle kapatılmış; sonra yapılan açıklamada ise YÖK tarafından yanlışlıkla kapatıldığı bildirilmişti. Acıbadem Binası’nda eğitim sürerken, sel felaketi dolayısıyla bina boşaltılmıştı. Öğrencilere yer gösterilmeden bu binadan çıkartılınca Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Sanat Merkezi de saat 14.00’e kadar olan derslerini iptal ederek, Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerine kapılarını açmıştı.

Marmara Üniversitesi

Bir diğer kapatılma olayı ise İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvar Bale Ana Sanat Dalı bünyesinde 2006 yılında Vecihi Ofluoğlu tarafından kurulan Pantomim Sanat Dalı Bölümü’nde oldu. 2018-2019 yılı öğrenci alımı için kontenjan açılmadı. Konservatuvar yönetiminin kararı pantomim öğrencilerinin mezuniyet töreninde protesto edildi. Törende bir konuşma yapan Pantomim Sanat Dalı Bölümü Kurucusu Vecihi Ofluoğlu, okul yönetiminin bölümlerine cübbe ve kep vermeyi de uygun görmediğini üzülerek öğrendiğini söyledi. Ömrünün yarısının bu bölümde geçtiğini ve çok üzgün olduğunu belirten Ofluoğlu, sanatçıların her şeye çözüm bulacağını vurgulayarak, cübbe ve ve kep verilmeyen öğrencilerini bir pantomim gösterisiyle mezun etti.

Vecihi Ofluoğlu – Kukla

Ayrıca okul için change.org’un başlattığı imza kampanyasına bu linkten ulaşarak bir imza bırakabilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here