Geçtiğimiz Ağustos ayında Apple, Dünyanın piyasa değeri 1 trilyon doların üstündeki ilk şirketi olmuştu. Ancak son aylarda Apple ürettiği iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler ile beklediği satış rakamlarına ulaşamayınca şirketin 231 dolara yükselen hisseleri sert bir düşüş ile 172 dolara kadar geriledi. Bu durum ise Apple’ın piyasa değerinin hem 1 trilyon doların altına düşmesi sebep oldu hem de son zamanlarda büyük bir ivme ile yükselen Microsoft’un bile arkasında düşmesine sebep oldu.

Kısaca Microsoft’a değinmemiz gerekirse bir süredir arkalarda olan şirket son zamanlarda yükselen piyasa değeri ile geçtiğimiz aylarda önce Google’ı arkasında bıraktı. Geçtiğimiz ay itibariyle de Amazon’u arkasında bırakan şirket şimdi ise küçük bir fark ile Apple’ın önünde yer alıyor. Microsoft’un bu başarısının arkasında son zamanlarda bulut sistemlerine odaklanmalarının yattığını söylüyorlar.

Microsoft’un hala devam eden bu yükselişinin Microsoft’u Apple’dan sonra 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan bir diğer şirket yapabileceği düşünülüyor.

Kaynak: https://bgr.com/2018/11/23/apples-market-cap-dropping-lower-than-microsoft/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here