Microsoft bir süredir pek başarılı sonuç alamadığı hatta beraberinde Nokia‘yı sürükleyip zararlı çıktığı akıllı telefon piyasasına geri dönüşü çift ekranlı telefonu Microsoft Surface Duo ile gerçekleştiriyor. Ancak bu telefonda aynı abisi Microsoft Surface Neo gibi ‘2020 Holiday Season‘ zamanında karşımıza çıkacak.

Cihaz şaşırtıcı bir şekilde Windows Mobile veya başka bir Windows sürümü kullanmıyor. Google ile birlikte çalışan Microsoft karşımıza Android tabanlı bir telefon çıkartmış durumda. Bu şirketin bu tanıtımdaki ilk sürprizi olmadı tabii. Ayrıca cihazda yeni Surface Slim Pen desteği de bulunuyor.

Donanım tarafında var olan prototipte Qualcomm Snapdragon 855 işlemcisi yer alıyor ancak çıktığı vakit büyük ihtimalle piyasada Snapdragon 865 veya adı ne olacaksa o işlemci olacağı için güncellemeye sıcak baktıklarını belirtmişler. Cihaz son zamanların popüler cihazları katlanabilir telefonlara fazlasıyla benziyor. 360 derece dönebilen menteşeleri ise bu konuda o telefonlardan çok daha kullanışlı bir cihaz koyuyor önümüze.

Epey güçlü olan cihazın ekran tarafı bir miktar sorgulanabilecek geniş çerçevelere sahip. Ancak prototip olduğu için belki bu konuda da bir gelişme görebiliriz. Açıkçası cihaz fazlasıyla bir dönem haberini yaptığımız Project Andromeda‘ya fazlasıyla benziyor.

Başka firmalarda bu tip çift ekran yapısı bir tür telefon kılıfıyla veya tamamen ikinci ekran için oluşturulmuş bir aksesuar ile çözülüyordu ancak direkt çift ekran deneyimi sunan bu cihaz belki de şimdiki katlanabilir telefon deneyimi yerine daha mantıklı bir fikir olabilir. En azından kusursuz cihazlarla karşılaşana kadar.

Telefonda iki ayrı ekran 5.6 inç boyutunda ve açıldığında 8.3 inç boyutunda bir tablet formuna girebiliyor. İki ekranda ayrı ayrı iki işlem yapabilir veya bir laptop gibi alt ekranda klavye üst ekranda yazı yazabilirsiniz. Ayrıca oyun oynuyorsanız ikinci ekranı oyun kontrol kumandası gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazın tasarım işinin bitmediğini anladığımız bir diğer nokta şu anki prototipte bir arka kamera yer almamakta.

Microsoft’un 2020 Holiday Season zamanında tanıtacağı Surface Duo için daha başka bir bilgi vermemiş durumda. Ancak şimdiden tanıttığı cihazları için yazılım geliştiricilerinden bu telefon ile uyumlu yazılımlar yapmalarını istediklerini de belirtti. Microsoft’un byılında fişini çektiği Windows Phone’un ardından umarız piyasaya güçlü bir giriş yapar ve etkilerini hep birlikte gözlemleyebiliriz.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here