Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Bu cihazın çıkış tarihi ne yazık ki ‘2020 Holiday Season‘ olarak geçiyor. Bu yüzden karşımıza çıkan şey bir Prototip durumunda. Ancak cihaz bitmeye fazlasıyla yakın durumda olduğu için çıkmasında hiçbir sorun olmayacak.

Cihaz çift ekranlı bir model olmasına rağmen son zamanlarda telefon tarafında gördüğümüz katlanabilir tasarımı andıran bir havası var. Ancak ekran bütünleşik değil iki ayrı parçadan oluştuğu için o hava biraz kırılıyor. Ara çerçevenin inanılmaz ince olması yine de fena değil denmesine sebep olabilecek cinsten.

Cihazın donanımı hakkında net bir bilgi bulunmuyor ancak gücünü Intel işlemciden alacağı bilgisine sahibiz. İki ekranlı cihazda ister ‘book’ formunda iki ayrı ekranla etkileşime geçebilir veya alırken dahili olup olmayacağı belli belirsiz klavyesiyle laptop gibi kullanabilirsiniz. Klavye kablosuz çalıştığı için ‘book’ formunda klavye ile bilgisayarı kontrol edebilirsiniz.

İki ekranda 9 inç boyutunda ve 5.6mm inceliğinde Gorilla Glass ile korunuyor ve Panos Panay’ın tanımına göre üretilmiş en ince LCD panele sahip bir cihaz durumunda. Intel’in 11. Nesil Lakefield ailesinden bir işlemciye sahip olması beklenen cihazın ‘hybrid’ işlemcisinde iki ekranı da kontrol etmesini sağlayan grafik motoru yer alacak.

Biraz evvel bahsettiğimiz klavye bu iki ekranlı cihazın üzerinde manyetik olarak duruyor ve ekranın üzerinde koyduğunuz konuma göre önünüzde trackpad olacak bir yüzey veya üst tarafta Asus Zenbook Pro Duo gibi ön bir ikinci ekran paneline sahip olabiliyorsunuz. Kullanmadığınız zamanlarda ise klavye cihazın arka yüzeyine manyetik olarak yapışabiliyor. Ayrıca Surface Pro X ile karşımıza çıkan ‘slim pen’ bu cihazda da bulunacak aynı klavye gibi panele manyetik olarak yapışabiliyor.

Yazılım olarak işletim sistemi Windows 10X adında yepyeni bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. İlk bilgilere göre çift ekranlı sistemlerde çalışabilecek bir işletim sistemi durumunda ve kullanım anlamında Windows 10’dan çok farklı bir deneyim sunmayacağı bekleniyor. Bu bilgi çok önemliydi çünkü Windows RT’nin tekrar hortlaması kesinlikle kimsenin istemediği bir olay ancak karşımızda Windows 10’dan daha fazla tablet kullanımına uygun bir arayüzü çıkacağa benziyor.

Microsoft değişik menteşe üretimleri ile ünlü bir marka bunun en iyi örneklerinden birisi Microsoft Surface Book serisi olmuştu. Bu cihazda da 360 derece dönebilen menteşe var ve bu menteşeler üzerinden iki panel birbiriyle iletişime geçiyor. Bu çok ilginç cihazın aynı zamanda çıktığında hangi fiyata satılacağı bilgisi paylaşılmamış durumda.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3 Kaynak-4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here