Oyun dünyasının 3 büyük devi Microsoft, Nintendo ve Sony bir araya geldi. Evet, yanlış okumadınız; Trump’ın Çin’e karşı olan vergi politikası 3 dev rakibi ortak bir fikre götürmüş. Yani anlayacağınız Trump, yine büyük bir başarı elde etmiş oldu(!).

Switch, Xbox ve PS konsollarının üreticileri, konsol oyuncularının fazlasıyla “fiyatlara hassas” olduğunu söyledi. A.B.D’nin, Amerikan ürünlerini korumak ve yüksek teknoloji alanındaki liderliğini korumak amacıyla uyguladığı vergi politikasının oyun dünyasına zarar verebileceğini söyleyen teknoloji devleri; bu politikanın tüketicilere, üreticilere, satıcılara, geliştiricilere ve bütün endüstriye zarar vereceğini söyledi.

3 firma, ortak yazdığı mektupta 2018 yılında A.B.D’den ithal edilen konsolların %96’sının Çin’de üretildiğini belirtti. Bu operasyonun tamamen A.B.D’ye çekilmesinin tedarik zincirinde önemli bir bozulma yaratacığını da eklediler ve bu maliyetin vergilerin getirisinin çok üstüne çıkacağını söylediler. Vergilerin Çin’den ithal edilen ürünlere %25 maliyet ekleneceğini göz önüne alırsak firmaların haklı olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here