Sony’nin Playstation 4 platformunda son dönemde gösterdiği atılımın ardından Microsoft, XBox One platformu ile zayıf kaldığı gerekçesiyle çok eleştirildi. Söylentilere göre Microsoft, bu zayıflığı oldukça keskin hamlelerle gidermenin peşinde.

Yurtdışı kaynaklı bir habere göre, Microsoft kısa bir süre önce EA, Valve ve PUBG Corporations’ı satın almak için düğmeye bastı. “Microsoft’a oldukça yakın bir kaynak” tarafından sağlandığı söylenen bilgiye göre oyun piyasasında pazar payını yükseltmek isteyen Microsoft, EA gibi dev bir firmayı radarına aldı. Şu an EA’nin pazar değeri aşağı yukarı 35 milyar dolar civarında. DFC Intelligence’ın sahibi David Cole’un yorumuna göre Microsoft’un yapacağı bir hamle bu fiyatı çok daha yukarı çekebilir.

Büyük İş Büyük Fiyasko Doğurabilir

Uzmanların yorumları Microsoft’un böyle büyük bir atılım yapmasının hem piyasa hem de Microsoft için kötü sonuçlar doğurabileceği yönünde. Son dönemde birçok büyük firmanın yaptığı gibi bağımsız firmaları bünyesine katarak büyümesi Microsoft adına daha sağlıklı bir yol olarak gösterilmiş.

Valve Tam Microsoft’a Göre!

Cole’un yorumlarına bakılırsa Valve, Microsoft’un kurmak istediği oyun platformu ağı için biçilmiş kaftan. Fakat bu seçenek Microsoft’un konsol pazarından ziyade masaüstü oyunculuğuna ağırlık vereceği düşüncesiyle ortaya atılmış gibi görünüyor. Peki özgürlüğüne epey düşkün olduğunu bildiğimiz Gabe Bey bu durumda nasıl bir yol izler? Bu anlaşma Microsoft’un XBox’taki exclusive açlığını sonlandırmaya katkı sağlayabilir mi? Bekleyip göreceğiz.

PUBG Corp. Kusursuz Bir Hedef

Microsoft’un planlarına kısa vadede en çok uyacak olan şirket PUBG Corp. gibi görünüyor. SuperData Research şirketi CEO’su Joost van Dreuen’in söylediğine göre bu şirket için duyulan küresel boyutta bir ilgi var ve bu rekabet ortamı fiyatı yüksek noktalara taşıyabilir. Square Enix, Final Fantasy, Tomb Raider ve Deus Ex gibi markaları için bir anlaşmaya yatkın olsa da Microsoft Japonya pazarındaki başarısızlığının üzerine böyle bir işe kalkışır mı bilinmez. Keza Capcom ve Bandai Namco gibi firmalar da adaylar arasında gösteriliyor.

Nitekim tüm bunların birer söylenti olduğunu unutmamak gerekiyor. Oyun dünyasındaki rekabetin biz oyunculara yarayacağı düşüncesiyle, bu haberleri ilgiyle takip ediyoruz. Umuyoruz ki şirketler rekabeti daha özel yapımlarla daha şiddetli bir ortama taşıyacaktır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here