”Uzaklardan gelen bir Keanu Reeves vardır…”

Bu yıl E3 içinde olacak olan en büyük konferansın Microsoft’a ait olacağını hepimiz biliyorduk. Sony’den kalan boşluk Microsoft’un işine yaramış olacak ki hem indie oyunlar açısından hem de beklediğimiz oyunlar konusunda bence oldukça doyurucu bir konferansı dün gece geride bıraktık. Geçen seneyi de göz alarak bu yazıda hem duyurulan oyunları hem de konferansın kalitesini inceleyeceğiz.

Outer Worlds Yeni Videosu ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Microsoft konferansa alışma süremizi gözetmiş olacak ki oldukça bildiğimiz bir oyunla başladı. Obsidian tarafından geliştirilen oyunu uzun süredir bilmekteydik. Çıkış tarihinin de bu konferansta açıklanacağı neredeyse kesin gibiydi. Yeni videonun sonunda da o tarihi gördük. Merak ettiğim bir oyunun kısa da olsa oynanış videosunu görmek istemiş olsam da Microsoft sadece kısa bir tanıtım videosu yayımladı. Outer Worlds 25 Ekim 2019 tarihinde Xbox One ve bilgisayara çıkış yapacak, en azından oyunun oynanışını görmek için kısa bir süre bekleyeceğiz.

Bleeding Edge Duyuruldu

Son zamanlarda Hellblade Seuna’s Sacrifice ile oldukça aşina olduğumuz Ninja Theory, karakter bazı yeni multiplayer oyununu tanıttı. Video E3’ten yaklaşık iki gün önce internete sızmıştı. Videoda da vuruş mekaniklerini biraz gözlemleme ve karakterleri tanıma fırsatı bulduğumuz videonun sonunda da alfa sürümünün 27 Haziranda çıkacağını belirttiler. Kişisel olarak Ninja Theory tarafından çok daha inovatif bir şey beklediğimi söylemem gerek. Lakin tarzı sevenler için renkli ve hızlı bir oyun olacağını söyleyebilirim.

 Ori and the Will of the Wisps Çıkış Tarihi ve Kısa Oynanış Videosu Gösterildi

Video başladığı an ”Yoksa o mu geliyor?” diyerek gözlerimi ekrana diktim. Sonra müzik geldi, ve evet Microsoft tarafından elim kalbimde beklediğim oyun olan Ori and the Will of the Wisps karşımdaydı. Videonun içinde olan kısa oynanışla hepimizin fark ettiği üzere oyuna birbirinden zorlu savaşların geldiğini söyleyebilirim. Karşımızdaki karakterler oyunda bizi oldukça zorlayacak gibi duruyor. Bu arada yeni combatların geldiğini görmekten çok videonun sonunda baykuşla arkadaş olduğumuzu görmek beni daha çok heyecanlandırdı. Özgürce baykuşla uçuyorduk. Oyun için maalesef biraz daha bekleyeceğiz, çıkış tarihi 11 Şubat 2020. Oyunun Game Pass içinde olacağı da belirtilenler arasında.

Minecraft Dungeons Duyuruldu

Merhaba Minecraft tarzı online Diablo, nasılsın? Gördüğüm an çok şaşırdığım bir oyun olduğunu söylemem gerek. Gördüğümde Minecraft 2 diyerek dalga geçtiğim için de özür dilerim. Neyse, videonun içinde oynanış olarak birçok öge bulunmakta. Online çok oyunculu bir dungeons oyunu ve ismi de Minecraft Dungeons, gerçekten üzerinde düşünülmüş. Oyun 2020 baharında tüm platformlara geliyor. 

 Star Wars Jedi The Fallan Order Yeni Video ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Bir gün önce EA konferansında da izleme şansı bulduğumuz yeni Star Wars oyunu, yeni bir videoyla da Microsoft konferansındaydı. Video içinde ”Umut asla kaybolmaz!” gibi Star Wars evreninde duymaya alışık olmadığımız (!) sözler içeren video ile birlikte oyunun 15 Kasım 2019 tarihinde çıkacağını da öğrenmiş olduk. Kişisel olarak bu oyun konusunda çok arada kaldığımı da belirtmeden geçemeyeceğim. Ne herkes tarafından konuşulur ne de oynanmadan geçilir düşüncesindeyim. Yaklaşık beş ay sonra görme fırsatımız olacak,bakalım.

Blair Witch Duyuruldu

Bir takım kanlar, 1996 yılı, son zamanlarda korku oyunlarında popüler olmuş garip kameralar ve yukarıdan bakıldığında şekilli kesilmiş ormanlar. Gerçekten 1996 yılı hoş geldin. Fragman başladığında izlediğim insanlarla birlikte bütün korku oyunlarının devamı olduğunu düşünerek dalga geçtiğimizi belirtmem gerek. Korku türünü sevenler tabii alıp oynayabilir, lakin sizi klişe şeylerle korkutacağını hissettiğimi de belirtmeden geçemeyeceğim. Oyun şu an ön satışta ve 30 Ağustosta çıkış yapacak.

Cyberpunk 2077 Yeni Video ve Çıkış Tarihi Açıklandı

Eller havaya! CD Projekt Red görüldü, Cyberpunk 2077 geliyor… Hem de nasıl geliyor. Gösterilen videodaki konunun oyunun başı ve ana hikaye olacağı konusunda birçok kişi konuşmaya başladı bile. Ek olarak bu videoda da  yakın dövüş mekaniklerinin ve elimizin ne çeşit güzel silahlar olabileceğini yeniden görmüş olduk. Oyunun üzerinde çok çalışılmış olduğu düşüncesi beni her geçen gün daha da memnun etmekte. Sonra video bitti. Sonra bir ses… Hayda bu sesi tanıyorum ben derken bir bakıyorsunuz oyunda Keanu Reeves var! Yok artık derken bir bakıyorsunuz adam dumanlar içinde sahneye gelmiş. O an çevremde bulunan herkes ”Yok artık!” demekten başka cümle kuramadı. Bunu gerçekten hiçbirimiz beklemiyorduk. Oyun o an ön satışa çıktı ve şu an Steam’de çok satılanlar listesinde. 250TL olması ve Türkçe dil desteğinin de bulunması bizi daha da göklere çıkardı. Bu oyun nasıl uçuk olacak artık aklım almıyor. 16 Nisan 2020 yılına kadar bekleyeceğiz, bu hype daha ne kadar sürecek bilmiyoruz. Ek olarak Keanu Reeves ile oyun içinde romantik ilişkiler yaşayabileceğimiz konusu Reddit’te çok konuşulanlara girmeyi başardı. Gerçekten buna mı takıldınız?

Spiritfarer Duyuruldu

Oyunun videosu başladığı an cüzdanımı ekrana fırlattım. Görsel zevk açısından oldukça doyurucu bir bağımsız oyun olması benim o oyunu satın almam için çok yeterli. Çok sakin, güzel bir oyun olduğu o kadar belli ki! Bir gemi kaptanı olarak gemimizi yaşanacak güzel bir yer haline getirmek için inşa edip bir yolculuğa çıkıyoruz. Oyunun tam olarak ne olacağı ve ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

Battletoads Duyuruldu

1991 yılında Nintendo tarafından piyasaya sürülmüş olan Battletoads geri döndü. Oyun içi görüntülerin bulunduğu kısa bir video ve Game Pass içerisinde olacağı müjdesi ile bize merhaba dedi. Oyun karakterlerini de kısaca tanıma fırsatı bulduk. Oyunun ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

 The Legend of Wright Duyuruldu

Oyunun videosunu izlediğimde hiçbir şey anlamadım. Hala ne oyunu olduğu konusunda bir fikrim bulunmamakta. Araştırdığıma göre bir rpg oyunu The Legend of Wright. Eğlenceli bir tasarımının olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Oyunumuz 2020 yılında gelecek.

Birçok İndie Oyun Duyuruldu

Bir dakikalık bir video içinde 5 tane oynanacak oyun gördüm. Ve oyunlar sadece bir saniye kadar gözümün önünde kaldı. Microsoft konferanslarından bağımsız oyun konusunda oldukça doyurularak ayrılıyorum. Oyunların Game Pass’e dahil olması oldukça ekonomik olacaklarının da bir göstergesi. Bu video içinde daha önceden gösterilmiş ve birçok kişinin merak ettiği Afterparty de bulunmakta. Çabuk gelin de oynayalım!

Flight Simulator Duyuruldu

Oyunu oynayabilenlere hayranlıkla baktığım gerçek anlamda simülasyon denilince aklıma gelen Flight Simulator asla oynamayacak olmama rağmen öyle bir 4K video gösterdi ki! ”Tüm dünyayı modellememişlerdir değil mi?” diyerek hayranlıkla izledim bu güzel görüntüleri. Çünkü gördüğümüz şeyler delilikti. Oyunun ne zaman çıkacağı henüz belli değil lakin böyle çıkarsa… Söyleyebilecek söz bulamıyorum.

Age of Empires 2 Definitive Edition Videosu Yayımlandı

Hissedebiliyorum insanlar bağımlı olacak, delirecekler. Zaten seveninin bol olduğu ve oldukça oynanan bu oyun serisinin ikinci oyunu 4K görüntü kalitesi ile yeniden 2019 yılında Game Pass içerisinde bizlerle olacak.

 Wasteland 3 Duyuruldu

Oyunu sevenler tarafından beğenilmeyen bir fragman ile Westeland üçüncü oyununun geleceğini duyurdu. Videodan kişisel olarak nasıl olacağını hiç anlamadığım -ki duyuru video olduğu için bu normal- ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

Psychonuts 2 Duyuruldu

Matt Booty yeni oyun stüdyoları aldığını açıklamak için ilk olarak sahneye çıktı ve Double Fine’dan Tim Schafer’ı sahneye davet etti.  Tim Schafer bağımsızlık konusuna oldukça önem biriyken böyle bir karar alması da herkesi şaşırttı. Lakin Forza gibi oyunlarla dalga geçerek hala kendini kaybetmediğini belirtmeye çalıştı. Matt Booty de Double Fine dahil olmak üzere 8 oyun şirketini daha bünyelerine kattıklarını da belirtmeden geçmedi. Tim Schafer da ilk oyunu oldukça sevilen ve görmesi gereken ilgiyi göremediği belirtilen Psychonuts’ın devam oyununun videosu tanıttı. Oyunun ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

 Lego Star Wars – The Skywalker Saga Duyuruldu

2020 ılında geleceği söylenen yeni Lego oyunu  Star Wars’un dokuz filminin tüm konularını içerecek. Lego oyunlarını sevenler beni linç etmesin diye oldukça kısa tutuyorum çünkü bu oyunlar hakkında tek düşüncem ‘Ne gerek var?”

 Dragon Ball Z Yeni Videosu Yayımlandı

Sevenlerinin oldukça bayıldığı bir fragman olduğunu söyleyebilirim. Oyunun hala çıkış tarihini bilmemekteyiz ama öncesinde de bulunan birçok video ile oyun hakkında oldukça bilgi sahibiyiz. Videoda oldukça güzel bir savaş gördüğümüzü de söylemeden geçmeyeceğim. Konu hakkında en net bilgiyi öğrenmeniz için sizi video ile baş başa bırakıyorum.

12 Minutes Duyuruldu

Annapurna adını gördüğüm an güzel bir oyun geliyor dedim ve bence net bir şekilde geldi. Çok gergin bir bakış açısıyla bir zaman döngüsünün içinde bulunacağız ve aynı durumun kaç farklı şekilde gerçekleşebileceğini gözlerimizle göreceğiz. Oyunun adının 12 dakika olması da bu loopların 12 dakika ile kısıtlı olacağı düşüncesini vermekte. Buna da cüzdan fırlattım diyebilirim. Oyunun ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

Way to the Woods Duyuruldu

Oyunun içinde hayvan var ölürlerse dayanamam diyerek almaktan vazgeçtiğim çok tatlı görselleri ve ana karakterleri olan bu oyun çok insanı çekemeyecek gibi duruyor. Lakin oyun hakkında şu an hiçbir şey bilmiyoruz. Belki de içerisinde güzel bir hikaye barındırıyordur. Oyunun ne zaman çıkacağı da henüz belli değil.

 Gears 5 Çıkış Tarihi Duyuruldu ve Yeni Video Gösterildi

Videoları koymak yerine tüm Gears 5 hakkında konuşulan bu sekiz dakikalık kesiti bir izlemenizi istiyorum. Oyunun ne zaman çıkacağı konusunda bilgi sahibi olduk evet oyun 10 Eylülde bizlerle, Game Pass içinde bulunacak ve 17 Temmuzda çoklu oyuncu için testler başlıyor olacak. Lakin, ben oyunun içinden bir şey görmek isterdim. Billie Ellish klibini oyun karakteri ile aynısı çektiniz anlıyorum, şarkı da güzel lakin ana amacımız bu değildi. Oyunu sevenlere mutluluklar diliyorum. EK olarak oyunun pop art şeklinde bir mobil oyunu da çıkacak.

Dying Light 2 Yeni Video ve Çıkış Tarihi

Oldukça uzun süredir beklediğimiz oyunumuzun sonunda hangi zaman diliminde çıkacağını öğrenmiş olduk. Tabii yine daha çok bekleyeceğiz, Dying Light 2 2020 baharında bizlerle olacak. Başlarda ”Karanlık havasını biraz kaybetmiş mi acaba?” diye düşünürken sonrasında baş kahramanımız ”I’m infected.” dedi biz de dedik ki ”Haydaa.. Hep aşı arama gerginliğine girsek oyun ne güzel bir duygu deryasına dönüşür.” Bu yüzden bu oyunu hala seviyorum ve bekliyorum, bakalım neler olacak.

Forza Horizon 4 LEGO Speed Champions Duyuruldu

Microsoft Forza olmadan bir konferans geçiremiyor bildiğimiz üzere lakin bu ek duruma gerçekten gerek var mıydı? Lego konusunda üstte bahsettiğim için tekrardan Lego oyunlarını sevenleri karşıma almak istemiyorum. Lakin sahneye Lego kaplı araba çıkarmaya da gerek yok gibi düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Ek paketimiz 13 Haziranda satışa çıkmış olacak.

 

State of Decay 2: Heartland Duyuruldu

Hem ek paket hem de oyun bu videonun yayımlanmasıyla birlikte Game Pass içerisine dahil edildi ve satışa sunuldu. Yeni bir ek paket olarak sunulduktan sonra oyunu sevenler mutlu olmuşa benziyor.

Phantasy Star Online 2 Xbox’a Geleceğini Duyurdu

Konsol üzerinde oynanan ilk mmorpg olma özelliğini taşıyan ve uzak doğuda oldukça fazla oynan bu oyun, batı tarafında türlü sıkıntılarla karşılaşılmasından ötürü bir türlü güzelce oynanamıyordu. İşte Xbox bu iyileştirmeleri yapacağını ve artık dünyanın her yerinden insanın bu mmorpg oyununu rahatça oynayacağını belirtti. Oyun 2020 yılında bizlerle olacak.

CrossFireX Duyuruldu

2020 yılında çıkacak olan bu oyunun videosu beni gerçekten çok boğdu diyebilirim. Kısacası kötü bir fragman.Çünkü oyun hakkında hiçbir şey öğrenemediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Oyun nasıl olur bir fikrim yok lakin oyunun tarzını sevenler için umarım güzel bir tercih olarak karşımıza çıkar.

Tales of Arise Duyuruldu

Bandai Namco tarafından yapılan oyun 2020 yılında bizlerle olacak. Asya kültürünü seven herkes mutlu, bana çok söz düşmüyor. Lakin kötü her şey söylemeden geçemem.

Borderlands 3 Duyuruldu

9 Eylül 2019 tarihinde satışa çıkacak olan oyun sevenlerini mutlu etmiş midir bilmiyoruz lakin oyun içi görüntüler olmayan bol ateşli ve benim içimi sıkan bir fragman yayımladı diyebilirim. Oyun ön satışa açılmış durumda.

Elden Ring Duyuruldu

Hidetaka Miyazaki ve George R. R. Martin işbirliği ile mi? From Software mi? Nasıl güzel olacak belli değil bu oyun. İsimler görüldüğü an tüylerim diken diken oldu. Hidetaka Miyazaki kollar olmadan bir eser ortaya koyamadığını bu fragman ile de gösterdi. Başlarda sadece danışman olarak duyduğumuz George R. R. Martin oyunun hikayesini tümden kaleme alacak bilgisi bizi daha da mutlu etmiş durumda. Lakin bu bilgi net olarak doğrulanmış değil. Çok güzel olacak ama çok sonradan karşımıza çıkacak. Oyunun temelinin her krallığın farklı bir özel güce sahip olup bu krallıkları ele geçirdikçe o özel güce sahip olacağımız olmasını bilmekteyiz. Bu kol detayından sonra o özel güçleri hükümdarların kollarını biriktirerek elde edeceğimiz konusu da merak konusu. Başta söylediğim gibi, beklemekten başka yapacak bir şey yok.

 Xbox Game Pass Bilgisayar İçin Duyuruldu

Game Pass bilgisayara geliyor dendi, bu ay açılışa özel sadece 1$ denildi ve Microsoft Store o an çöktü. Hollow Knight, Halo serisi, Prey, Metro Exodus gibi oyunlar da şu an Game Pass içinde bulunmakta. Yaklaşık 100 oyun mağazaya eklenmiş durumda. Bu açılış indirimi de geçtikten sonra 15$ gibi bir fiyata birbirinden güzel oyun çok ucuz fiyata bilgisayarımızda yerini alacak. Oyun fiyatının oldukça yüksek olduğu ülkemizde böyle bir fırsatı kimsenin kaçırmaması gerektiğini söylemem gerek. Kütüphanenizde keşfedecek birbirinden güzel oyun bulacaksınız hem de çok ucuz bir fiyata. Microsoft’un bu hamlesi tüm dünyadaki oyuncuları oldukça rahatlatacak müthiş bir haber, kendilerini tebrik etmem gerek. EK olarak yukarıda tanıtılan birçok oyun da çıktıktan sonra Game Pass içinde olacak. Saydığıma göre yaklaşık 36 adet.

Xbox Elite Wireless Controller Series 2 Duyuruldu

Xbox, Controller denilince akla gelen ilk isim olmalı ve öyle de. El ergonomikliğini oldukça önemli gören ve herkesin birinci tercihi olan elite controller daha da geliştirilmiş şekilde 2019 E3’te karşımıza çıktı. Yaklaşık 40 saat şarj süresinin olması ve özellikler gerçekten hayran bırakıyor. Satışa girdiği video yayınlandıktan sonra söylendi lakin ülkemizde yüksek bir fiyata satışa çıkacağı oldukça belli.

Yeni Konsol Scarlett Duyuruldu

Daha net ismini bilmediğimiz ve proje ismi Scarlett olan konsol 2020 yılında Halo oyunu ile birlikte karşımıza çıkacak. SSD kartı ile 8K görüntü verebileceğini ve 120fps sağladığını öğrendiğimizde gerçekten şaşırdık. Bir konsol için 120fps gerçekten hayal üstü bir sayı. Xbox One X’in 4 kat üzerine çıktığını ve yükleme ekranı sorununu ortadan kaldıracağını söyleyen bu yeni teknoloji için çok heyecanlıyız.

Halo Infinite Yeni Videosu Yayınlandı

Xbox Scarlett ortaya çıktıktan sonra onunla birlikte sahneye Halo Infinite geldi. Oldukça göz alıcı bir görselliğin karşımızda olduğunu söylememize gerek yok. Scarlett ile birlikte 2020 yılında satışa sunulacak.

Project XCloud Yeni Bilgilerle Bizlerle

Phil Spencer sahneye çıktı ve ek olarak tüm xbox oyunlarını tabletlerde, telefonlarda oynanabileceği, konsol için canlı yayıncılığın kolaylaşacağı daha öncesinden de bilgi sahibi olduğumuz XCloud teknolojisini anlattı. Cloud teknolojisinin bu kadar üstüne düşülmesi geleceğin burada olduğunun da bir göstergesi. Neredeyse her firma bu yeni teknoloji üzerine çalışmakta. İzlerken çok heyecanlandığımı söylemeden olmaz.

Tüm bunlara bakınca hem oyun hem teknoloji hem de oyunlara ulaşılabilirlik açısından oldukça doyurucu bir konferans olduğunu söylebilirim. Keanu Reeves de işin tadı tuzu oldu. Microsoft konferanslarını özellikle takip etmemdeki neden birçok bağımsız oyunu gözlemleme şansı bulmamdır. Bu yüzden özellikle 12 Minutes olmak üzere birçok bağımsız oyunu şimdiden listeme yazdım. Microsoft E3 2019’u muhteşem değerlendirdi ve bize keşfedecek birçok oyun bıraktı. Kasım ayının doluluğuna da dikkat çekmek isterim. Önümüzde güzel bir 2020 yılı var, dolu dolu oyun oynayacağız!

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here