Microsoft, Surface ailesinin yeni ürünlerini geçtiğimiz gün New York’ta tanıttı. Surface Pro ailesine sonradan eklenen Microsoft Surface Pro X ailenin yeni iddialı modeli olarak karşımıza çıkıyor. Surface Pro 7 ile hemen hemen aynı boyutlarda olan tablet bilgisayar olağanüstü derecede inceliğiyle dikkat çekiyor.

Öncelikle en sıra dışı özelliklerine değinelim. İnce çerçeveli ve Surface Pro ile hemen hemen aynı boyuttaki kasaya sahip olan cihaz içinde Microsoft’un Qualcomm’la birlikte geliştirdiği Microsoft SQ1 işlemcisine sahip. Doğal olarak bu durum onu ARM işlemcili ilk Microsoft bilgisayar konumuna getiriyor. Çok daha düşük güç tüketimi ve çok daha yüksek performanslı bir bilgisayar haline getiriyor.

Diğer bir özelliği ise beraberinde alabileceğiniz ‘Surface Pro X Signature Keyboard with Slim Pen’ adlı bilgisayarın klavyesi ve dokunmatik kalemini içeren set olmakta. Evet Microsoft uzun zamandır Surface Pro ile birlikte kalem sunuyordu ve tablete uygun bir klavyenin olması ilginç değil ancak beraberinde gelen yeni kalem önceden Microsoft’un sunduğu kalemlerden daha ince ve daha akıllı.

Bu durum da kalemin klavyenin içinde saklanabilmesine olanak sağlamış. Biraz Samsung Galaxy Tab S6’nın kalem saklama tasarımını anımsatsa da çok daha başarılı ve güvenli bir kalem haznesi olmuş. Ayrıca klavyedeki haznesinden kalem şarj da olabiliyor. Klavyede Alcantara kaplamalı ve Surface Pro 7’den daha geniş touchpad’li bir klavye olarak karşımıza çıkıyor.

Tablette kullanılan Microsoft SQ1 işlemcisi güç tasarrufuyla 13 saate varan çalışma süresi sunuyor. Bu durum kategorisinde en iyi çalışma süresi sunan 2’si 1 arada tabletlerden biri yapıyor. 3GHz hızındaki işlemciye 8/16GB LPDDR4 RAM ve 128/256/512GB SSD depolama eşlik ediyor. Grafik tarafında ise yine ortak çalışmanın ürünü Microsoft SQ1 Adreno 685 GPU’su kullanılıyor. 13 inç boyutundaki PixelSense ekran 2880×1920 çözünürlüğe sahip.

Çıkış portları tarafında 2x USB-C, 1x Surface Connect Port’a ve 1x nano SIM girişine sahip. Surface Dial aksesuarını da desteklediğini belirtelim. Sadece siyah renkte gelen tablet fiyat olarak 999 Dolar başlangıç etiketine sahip. En üst konfigürasyonu isterseniz 1.799 Dolar fiyat etiketiyle karşılaşıyorsunuz.

Kaynak-1 Kaynak-2 Kaynak-3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here