Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

26 yaşında Davud heykelini yapan, 37 yaşında Sistina Şapeli’nin tavanını tek başına resmeden sanatçı, 1515’te Papa X. Leo tarafından San Lorenzo Bazilikası’nın cephesini tasarlamakla görevlendirilmişti. Üç yıl sonra, hiçbir zaman tamamlanmayan bu çalışmada gerekli mermerlerin taşınması için Floransa ve Pietrasanta arasında gidip geldiği dönemde Michelangelo, 18 Mart 1518 tarihli bir mektubun arkasına bir yiyecek listesi çıkarmış. İtalyan Rönesans sanatçısı Michelangelo; heykeltıraş, ressam, mimar, mühendis ve şair olarak gösterdiği büyük başarılarla tanınıyor. Ancak az bilinen bir gerçek, bu büyük sanatçının aynı zamanda ortalama bir alışveriş listesini bir araya getirebileceğidir.

16. yüzyıldan kalma bu alışveriş listesinde, Michelangelo’nun yalnızca ihtiyaç duyduğu şeyi yazdığını değil, aynı zamanda her bir öğeyi göstermek için zaman ayırdığını da görüyoruz. Çizimler güzel olmasına rağmen, yazılı bir liste yeterli değil mi? Görünüşe göre öyle değil.

Kimileri bunun üç öğünlük bir yemek için alışveriş listesi olduğu ve okuma yazması olmayan hizmetçisi için resmedildiği görüşünde. Gerçekten de öyle mi, yoksa sadece bir karalama mı, hiçbir zaman bilinmeyecek… Listede ise şunlar bulunuyor:

  • iki ekmek, bir karaf şarap, bir ringa balığı,tortelli
    bir salata,dört ekmek,bir karaf sağlam gövdeli şarap,çeyrek karaf sek şarap,bir tabak ıspanak,dört hamsi,tortelli.
    altı ekmek,iki rezene çorbası,bir ringa balığı,bir karaf sağlam gövdeli şarap.

Kaynak: 1. 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here