Miami, Florida’da bulunan Mimar Marcio Kogan’ın tasarımı olan Kanal Evi, büyüleyici cephe tasarımı ve peyzaj çalışması ile şehrin en ilgi çeken konutlarından biri. Kanala bakan ön cephesi hem evdekilere hem de dışarıdan geçenlere oldukça ilgi çekici bir manzara sunuyor.

Önceden film yönetmenliği yapan Marcio Kogan, şimdilerde oldukça başarılı bir mimar olarak sektörde adından söz ettirmeyi başarmış durumda. Brezilyalı mimarın bu tasarımında, sinemanın mekan tasarımına etkisini gözlemlemek mümkün. Mimar, yapının içinden kanala doğru bakıldığında sinematik bir etki yaramak istemiş ve dev bir sinema ekranından dışarıyı izliyormuş gibi bir algı yaratmayı başarmış.

Bina temelde birbiri üzerine oturtulmuş iki bloktan meydana geliyor. Dış cephede ahşap, beton ve taş olarak değerlendirilen malzeme paleti, mekanın girişine uzanan kıvrımlı bir köprüyle buluşuyor. Ön cephede yer alan dokulu taş kısım, aynı zamanda gölgelik işlevini üstlenmekte ve mekana doğru ışık girişini sağlamak için görevlendirilmiş. Bu dokulu panel el işçiliğiyle çok uzun bir zamanda yapılmasına rağmen yekpare bir görüntüye sahip.

Bu tasarımı eşsiz kılan unsurlardan biri de peyzajı. Tropikal peyzajın içinden görkemli yapıya ulaşabilmek için, bu kıvrımlı köprüyü kullanmak oldukça etkili bir tasarım örneği olarak karşımıza çıkıyor. Yükseltilen kıvrımlı patikanın altında ise tropikal bir vaha yatıyor. Bu etkileyici tasarımın sahibi ise Raymond Jungles. Raymond, bahçenin ruhu olduğunu düşünerek suya farklı bir anlam kazandırmayı başarmış durumda. Kanal tarafından bakıldığında tam olarak görülemeyen bu vaha, konutun arkasına doğru uzanan bahçe takip edildiğinde bütün heybeti ile karşımıza çıkıyor. Havuzun devamında yer alan geniş bahçe ve tropikal ağaçlar yapının zemin kattaki dinlenme alanıyla birleşiyor.

Jader Almedia ve Artefacto tarafından tasarlanan iç mekanda ise oldukça modern ve sofistike bir mobilya seçimi yapıldığı görülmekte. 60 metre uzunluğundaki alt blokta bahçeye açılan dört yatak odası, oldukça geniş bir alana sahip olan oturma odası, garaj ve ana yatak odası bulunuyor. Üstteki blokta ise, rakiplerine kıyasla fazlasıyla görkemli olan bir mutfak ve eğlence alanı yer alıyor.

Mekanın içine girildiğinde, dışarıdan görünen heybetli cepheden sonra oldukça büyük bir açıklık bizi karşılıyor. Dokulu taş duvarın ardında oldukça büyük bir mutfağın gizlendiğini görüyoruz. Ayrıca mutfak, büyük eğlence alanından kapalı bir kutu gibi ayrılmayı başarmış durumda. İki mekan arasındaki kapı kapalıyken yaşam alanından mutfağa geçişin olduğunu tahmin etmek oldukça güçken, kapılar açıldığında iki mekanı birbirinden ayıran unsuru görmek de bir o kadar zorlaşıyor.

İnce ve uzun olarak kullanılan ahşap elemanlar ve hiçbir öge tarafından mekanın bölünmemesi yaşam alanını olduğundan daha da geniş göstermektedir. Ayrıca bu alandan kanala doğru atılan her bakış oldukça dramatik bir fotoğraf karesini andırmakta.

Milyonlarca dolara mal olan bu yapıyı enteresan kılan özelliklerden biri de, bu konutu yapmak isteyen müteahhitin maddi olanakları kısıtlamadan mimarına olağanüstü bir çalışma esnekliği sağlaması. Mimarın etkileyici bakış açısı ve farklı tasarım algısıyla ortaya çıkan bu konut, Miami’nin en ilgi çekici yapılarından biridir. Kısacası yapının arkasında büyük bir estetik anlayışla beraber aynı zamanda oldukça cüretkar bir tavır yatmaktadır.

Kaynak: 1, 2,

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here