New York Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsüne bağış toplamak ve sergi açılışını kutlamak için yapılan Met Gala’nın bu yılki ana teması “Camp: Notes on Fashion” olarak belirlendi. Konsept ise “Camp” olarak açıklandı. İlk duyduğunuzda gerçek bir kamptan bahsedildiğini düşünebilirsiniz, eğer böyle düşündüyseniz de yalnız değilsiniz. Bu açıklamadan sonra ünlüleri giydirecek olan stilistlerin bile kafası oldukça karışmıştı.

Peki, bu bahsedilen Camp bildiğimiz camp değilse ne? Camp’i doğalı reddetmek, yapaylığı seçmek ve abartmak olarak düşünebiliriz. Bir benzer akım ise Kitsch, konsepti de böyle düşünmemizde bir sakınca yok. Açıkçası tema yoruma açık ve kimin Camp’i nasıl yorumladığına bağlıydı.

Camp olayını çözdüysek eğer devam edebiliriz. Sergiye Anna Wintour ile beraber Lady Gaga, Alessandro Michele, Harry Styles, Serena Williams da ev sahipliği yaptı, gecenin sponsorluğunu ise Gucci üstlendi.

Lady Gaga

Zaten her Met Gala’da oldukça abartılı giyinen Gaga’nın ne giyeceği oldukça merak ediliyordu. Ve böyle bir konseptte 4 kıyafet değiştirdi… Evet 4, adeta konsept onun için seçilmişti.

Cardi B

Kitsch, eğer bir insan olsaydı kesinlikle Cardi olurdu. Kıyafetiyle feminizmi temsil ettiğini söyleyen Cardi’nin, elbisesindeki taşların fiyatından, yapımının 85 gün sürmesinden ve 35 kişinin bu elbise için çalışmasından bahsetmemize gerek bile yok. Peki, sizce de bu kıyafet Rihanna’nın 2016 Met Gala kıyafetini anımsatmıyor mu?

Billy Porter

Kesinlikle konseptin hakkını en çok veren kişilerden biri Billy Porter’dı. 6 kişinin taşıdığı bir taht ile geceye katılan Porter, kendisine Ra temasını seçmişti.

Kylie Jenner/ Kendall Jenner

Bu ikilinin gecenin en konuşulan isimleri olduğunu söylesek yanlış olmaz. Zaten, Kylie oldukça abartılı ve bayağı giyinen biri ve geceye de her zamanki gibi gelmişti. Kendall ise Instagram’da kendilerini Cindirella’nın üvey kardeşlerine benzettiği bir hikaye paylaşmıştı. Bunu bilerek mi böyle giyindiler bilemiyoruz ama Zendaya’nın Cindirella olarak gelmesi kötü bir sürpriz olmuş olabilir.

Zendaya

Cindirella’nın aşırı, bayağı, klişe haliydi ve tamamen CAMP konseptine uygundu diyebiliriz. Elbisenin ışıkları yanmadan önceki şovlar, teknoloji kullanımı harikaydı.

Ezra Miller

Takım elbisesinin üstüne giydiği taşlı korsesiyle ve ilginç makyajıyla konseptin çok başarılı bir örneğiydi.

Kim Kardashian

Bu kıyafetle Mugler, Kim’in okyanusa girdiğini ve oradan kırmızı halıya gelen California kızı olduğunu hayal etmiş, bu ıslak görünüm de oradan geliyor. Garip bir şekilde çok beğenilmiş, zaten aşırılığıyla bilinen Kim Kardashian tamamen kendisi gibi gelmiş. Kim’i başka bir davette de böyle görebilirdik.

Katy Perry

Konsepti duyunca ilk akıllara gelen markalardan biri kuşkusuz Moschino oldu. Katy Perry’nin de aklına gelmiş olacak ki Moschino bir elbise giymiş. Bu elbisenin başka bir halini daha önce Moschino podyumlarında da görmüştük. Tekrar Katy’e dönecek olursak, abartı mı? Abartı! Bayağılık mı? Evet! Camp mi? Kesinlikle!

Hailee Steinfeld

Victor&Rolf markalı çok konuşulan bu elbiseyi 2019 Mayıs ayında ve Met Gala’da giymek büyük cesaret istiyor, kendisini kutluyoruz.

Son olarak geceden birkaç görüntüyü daha aşağıda bulabilirsiniz.