Oyuncu ve yönetmen olarak tanınan ve 2010’lar sonrası Fransız popüler sinemasının tanıdık simalarından birine dönüşen Nicolas Bedos’un ikinci uzun metrajlı filmi La Belle Époque ülkemizde de vizyondaki yerini aldı.

Romantizm ve dramı komediyle başarıyla birleştiren yapım, dünya prömiyerini yaptığı 2019 Cannes Film Festivali‘nin ardından pek çok festivalde gösterildi. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda düzenlenen Fransız Film Akademisi Ödülleri, namı diğer César ödüllerinden de üç heykelcikle ayrıldı.

Senaryosunu da Nicolas Bedos’un kaleme aldığı filmin zengin oyuncu kadrosunda Daniel Auteuil, Guillaume Canet, Doria Tillier, Fanny Ardant, Pierre Arditi ve Denis Podalydès gibi isimler bulunuyor.

La Belle Époque ile ilgili görsel sonucu

Hayattan iyiden iyiye sıkılmış olan, arkadaşlarıyla ve ailesiyle sorunlar yaşayan Victor Drumond (Daniel Auteuil), geçmişteki sanatsal başarılarının devamını getiremeyen bir entelektüeldir. Yaşlı adam, çevresindekilerin aksine değişen dünya koşullarına ve bunun yansımalarına uyum sağlamamakta direnmektedir. Bir gün karısının (Fanny Ardant) boşanmak istediğini söylemesiyle içinde bir şeyler tetiklenir. Oğlunun arkadaşı Antoine’ın (Guillaume Canet) şirketinin düzenlediği insanları adeta bir zaman makinesi gibi istedikleri tarihe ve yere gönderen sisteme katılır.

Kurmaca karakterlerin kendi geçmişlerini ziyaret etmeleri ya da fiziken gençleşmeleri pek çok eserde defalarca kullanılmış bir konu. Sulu komedi filmlerinden zaman seyahati konusunu işleyen yüksek bütçeli bilim kurgulara kadar her yönüyle işlenen bu mevzu, yönetmen Nicolas Bedos’un elinde çok taze olmasa da zekice bir bakış açısıyla tekrar ele alınmış. Yaşlılarda sıklıkla rastlanan geçmişinde yaptıklarını gözden geçirme psikolojisini odağına almak bile odağını tümden gençlere çevirmiş ana akım sinema içinde riskli ve ilginç bir adım.

Sinemacı, zamanın akışına ve değişime direnen Victor’un ilk bakıştaki antipatikliğini zamanla kırıyor ve onunla aynı yaş kuşağından olmayan seyircilerin bile ana karakterle empati kurmasını sağlıyor. Karısıyla tanıştığı kafedeki o günü yaşayan karakter, o hazzı aldıktan sonra bunu tekrarlamak istiyor. Genç oyuncu Margot’un (Doria Tillier) canlandırdığı karısının gençlik haline zamanla aşık olan ve sürekli o dönemde yaşamak isteyen Victor’un gerçeklikle bağı yavaş yavaş kopuyor. Ama bu kopuş filmi psikolojik bir drama çevirmiyor.

La Belle Époque ile ilgili görsel sonucu

Araları bir dargın bir barışık olan Antoine ve Margot’un ilişkisi günümüzdeki hızlı, modern romantik ilişkileri temsil ederken Victor ve karısı Marianne de onlarca yıl önce birbirlerinden neden hoşlandıklarını tekrar hatırlıyorlar. Tüm bunlar olurken anıların tekrar tasarlanarak mükemmel bir şekilde yeniden yaratıldığı sahneler de yapıma ‘film içinde film’ havası katıyor. Bu durum da öyküde kimi lezzetli sürprizlerin ve yer yer kahkahayı basmamıza sebep olan anların ortaya çıkmasını sağlıyor. Nihayetinde La Belle Époque, mizah duygusunun hiç eksik olmadığı meta film soslu keyifli bir ilişki filmine dönüşüyor.

Nicolas Bedos bu hikayeyi iyi bir zanaatkarlıkla kotarmış. Giderek hızlanan ve seyirciyi içine çeken öykü, ritmik bir kurguyla perdeye aktarılmış. Bu türde bir filmde pek rastlamadığımız şekilde set ve kostüm tasarımları da yapıma kendi imzalarını atmışlar. Geçmişte geçen sahnelerde nostalji duygusunun oluşmasını sağlayarak görselliği desteklemişler.

Başta Fransız sinemasının usta isimleri Daniel Auteuil ve Fanny Ardant olmak üzere tüm oyuncu kadrosu iyi performanslar sunmuşlar. Genç oyuncu Doria Tillier ise yeteneğinin yanında güzelliğiyle de Victor’un yanı sıra seyircilerin de ilgisini üzerine çekmeyi başarmış.

La Belle Époque ile ilgili görsel sonucu

La Belle Époque, zengin oyuncu kadrosunun da katkısıyla romantizm, komedi ve dramı ustaca birleştiren keyifli bir yapım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here